Sprzęt treningowy

 

Robimy to co robimy, a to wymaga odpowiednio dobranego wyposażenia – zarówno pod kątem funduszy, charakteru wykorzystania, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Wszędzie gdzie możliwy jest kompromis i ulga dla portfela, tam chętnie korzystamy z takiej opcji, jednak w kwestiach bezpieczeństwa, miejsca na ustępstwa nie ma. Inspiracją dla stosowanych przez nas konfiguracji sprzętu są przede wszystkim krajowe jednostki specjalne. Grupa stosuje wewnętrzne, zunifikowane standardy, wymagane wobec każdego członka formacji, oddziału i zespołu. Wyposażenie dobierane jest w zależności od charakteru oddziału i środowiska podejmowanych działań.
Atrapy broni palnej

Atrapy broni palnej

Nasze uzbrojenie treningowe stanowią repliki broni w systemie ASG (airsoft guns) o napędzie sprężynowym, elektrycznym lub gazowym. Repliki ASG wykorzystują amunicję kompozytową kalibru 6 mm o wadze od 0,2 g do 0,43 g. Zaletą replik ASG jest ich wierne, wizualne odwzorowanie oryginalnej broni – zbliżona waga i wymiary, wykorzystane materiały i częściowo odwzorowane części mechanizmów ruchomych, często nawet oznaczenia licencyjne producentów „ostrych” odpowiedników. System ma oczywiście swoje wady, jednak w naszych realiach prawnych oraz ograniczonym dostępie do strzelnic typu killing house, ćwiczenia na replikach ASG są najbardziej powszechne i efektywne. Oficjalnie są to zabawki, a w końcu w każdym zostaje coś z dziecka.

Wychodzimy z założenia, że używanie replik bez znajomości zasad działania oryginału nie tworzy właściwych nawyków posługiwania się z bronią palną. Dlatego staramy się możliwie regularnie uczęszczać na strzelnicę oraz warsztaty strzeleckie z użyciem ostrej amunicji. Bez względu na to czy operujemy bronią palną czy repliką stosujemy ZAWSZE te same procedury bezpieczeństwa i pozostałe zasady obsługi. Arsenał SGO jest standaryzowany w celu ujednolicenia metodyki szkoleń z zakresu obsługi broni oraz ułatwienia współpracy między członkami zespołów i oddziałów. Do używanych w naszych szeregach jednostek należą: pistolet Glock (17, 19, 23), karabinki automatyczne AR15 (M4, HK416) oraz AKMS (wyłącznie na strzelnicy).

 

Wyposażenie taktyczne

Ufamy, że Twoja dziewczyna lub żona jest cierpliwa, inaczej możesz już powoli rozważać wyprowadzenie się z domu. Komplet sprzętu do działań SGO to dosyć długa lista wyposażenia, jednak jego skompletowanie następuje krok po kroku, w miarę wtajemniczania w kolejne etapy wiedzy specjalistycznej. Każdy oddział posiada własnych preferowanych producentów oraz konfiguracje sprzętowe, nie mniej od stóp do głów ubrani jesteśmy w: obuwie taktyczne lub trekkingowe, ochraniacze na kolana, pas bojowy z systemem molle (zewnętrzny) oraz pas główny (preferowany tzw. rescue belt), kabury kydeksowe, apteczkę zrywaną, nóż, worek zrzutowy, ładownice na magazynki pistoletowe i karabinowe, ładownice na granaty hukowo-błyskowe i dymne, radio, opaskę uciskową CAT, karabińczyk i lonżę, kamizelkę typu plate carrier (preferowana JPC lub pokrewna) z atrapami płyt balistycznych o minimalnej łącznej wadze 4 kg, pokrowiec z wkładem hydracyjnym, wzmacniane rękawice, szalokominiarkę, atestowane okulary i gogle, kask typu FAST. Nic dziwnego, że jako stali klienci wielu sprzedawców sprzętu, doczekaliśmy się pewnych rabatów. ;)
Część naszego wyposażenia projektujemy sami lub wspieramy producentów biorąc ich sprzęt na warsztat i poddając go testom, których wyniki, bywa że są uwzględniane w kolejnych projektach (Helikon-Tex, GFC Tactical, Specna Arms, Armored Claw).

 

Umundurowanie

Z racji, iż nie jesteśmy organizacją posiadającą porozumienie z MON (radzimy sobie sami;) więc kwestia umundurowania jest u nas sprawą umowną – pagonów i naszytych flag nie potrzebujemy. Dla nas mundur to po prostu trwały ubiór. W ostatnim czasie wracamy do korzeni (2010) i zmieniamy nasze barwy na kolory jednolite (czarny, oliwkowy, piaskowy), pozbywając się tym samym problemu ciągłego mylenia nas z różnymi organizacjami paramilitarnymi. Niemniej w części oddziałów używane są jeszcze mundury wzorów Multicam (Camogrom, MTP) i Pantera, wynika to jednak z typowo „polowego” profilu obu grup.

Copyright © 2010 - 2013 Formacja SGO | Projekt i wykonanie: www.ithold.co.uk | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl