Podsumowanie roku 2014, czyli nie ilość tylko jakość

2014 – to nie był łatwy rok. Wyzwania organizacyjne, reagowanie na konflikty i wybór właściwych partnerów do współpracy. Nie ma co ukrywać – w zeszłym roku przesadziliśmy – było nas za dużo, przestaliśmy też wtedy zrzeszać osoby o podobnych zainteresowaniach i podejściu do tematu, a przecież organizacji pasjonackich, proobronych czy paramilitarnych jest wiele (grupy rekonstrukcyjne, milsim, strzeleckie, firmy szkoleniowe). W SGO głównym motorem działania jest i będzie pasja – nieprzymuszona pasja do tego co wspólnie robimy, pasja do zdobywania wiedzy nie polegającej wyłącznie na płaceniu kolejnych kilkuset złotych na papier, pasja do współpracy i budowania jednego zespołu, który w pocie, błocie i łzach (ale tych po gazie łzawiącym tylko) osiągnie coś RAZEM.

 

Każdy oddział SGO, ma swoją indywidualną specyfikę, dlatego też o podsumowanie działalności oddziałów zostali poproszeniu Ci, którzy o nich najwięcej wiedzą. Zapraszamy do lektury.

SGO GDAŃSK

Na przełomie stycznia i lutego SGO Gdańsk zorganizowało dwu dniowy zlot dla innych oddziałów SGO ,w trakcie którego ćwiczyliśmy ochronę VIP z Orce i Toanem, naszymi kolegami z Niemiec. W trakcie treningów korzystaliśmy z systemu LaserTag bazującego na replikach ASG. Dodatkową atrakcją była także wizyta w siedzibie SPAP Gdańsk, gdzie poznaliśmy parę zagadnień z CQB.
W marcu otworzyliśmy nabór I/2014. Na pierwszym spotkaniu zjawiło się aż 16 osób, z czego tylko jedna przetrwała do końca i może się poszczycić członkostwem w naszym oddziale. W czerwcu otrzymaliśmy zaproszenie od dowódcy SPAP Gdańsk na warsztaty z KravMaga prowadzone przez kravtrening.pl. Oprócz nas brali udział także funkcjonariusze Policji, SPAP Gdańsk, GISW. Byliśmy tam jedyną grupą z poza szeregów służb mundurowych.
Jak zwykle pod koniec sierpnia nie mogło nas zabraknąć na V Biegu Morskiego Komandosa. Z Gdańskiego oddziału startowało 8śmiu zawodników. 13 września pojawiliśmy się na drugiej edycji Grom Challenge. Z Gdańska startowało 6 osób.
21-25 września jeden z członków SGO Gdańsk wziął udział w kursie technik linowych „REP”, który został zorganizowany przez kravtrening.pl. 10 października braliśmy udział jako pozoranci w zawodach Paramedyk. Jedynych w swoim rodzaju zawodach z ratownictwa taktycznego. 11-12 października dwie osoby brały udział w szkoleniu Hostage Survival, które zostało zorganizowane przez kravtrening.pl. W listopadzie wraz dowódcą SPAP Gdańsk i kravtrening.pl otworzyliśmy sekcję KravMaga, a już 9 listopada organizowaliśmy pokaz w Alfa Centrum.
Mimo, że w roku 2014 nie organizowaliśmy wielu zlotów, ani Wieloboju to nie próżnowaliśmy. Nawiązaliśmy wiele nowych współpracy i liczymy, że w 2015 uda się to wykorzystać.
A jeszcze co do Wieloboju. W czerwcu 2015 szykujemy trzecią edycję. Gotowi?

Dembs TL-I (team leader) SGO Gdańsk

SGO KRAKOW

Początek roku 2014 rozpoczął się od dalszego formowania nowo powstałego oddziału SGO KRK. Przez te 12 miesięcy przebyliśmy długą podróż przez przyswajanie wiedzy unitarnej z różnorodnych dziedzin. Rozpoczęliśmy od szkoleń z obsługi broni i zachowania się w różnych sytuacjach awaryjnych w grupie oraz indywidualnie, zasad CQB oraz szeroko pojętej taktyki zielonej oraz linówki.

Po około 6 miesiącach funkcjonowania oddziału zrealizowaliśmy wszechstronny egzamin wewnętrzny obejmujący sprawność fizyczną, manual, elementy taktyki czarnej zielonej, nawigacji, łączności radiowej, komunikacji łącznie z szyfrowaniem danych oraz wiedzy o popularnych modelach broni. Egzamin zdało łącznie 10 osób, z których 7 jest dalej z nami.

W trakcie roku 2014:

– w ramach rozwoju uczestniczyliśmy w imprezach lokalnych oraz ogólnopolskich sprawdzających w sposób realny naszą adaptację do warunków bojowych;

– braliśmy udział w warsztatach taktycznych realizowanych przez byłych oraz obecnych operatorów służb oraz szkoleniowców z doświadczeniem bojowym w Afganistanie;

– rozwijaliśmy nasze umiejętności strzeleckie w klubach uzyskując odpowiednie uprawnienia;

– braliśmy udział w seminariach ze strzelectwa dynamicznego;

– zaliczaliśmy treningi typu mout działając na obiektach chronionych;

– organizowaliśmy wyjścia w teren w formie marszów dystansowych;

– dokonywaliśmy rozpoznania nowych niedostępnych miejscówek dookoła oraz w samym środku naszego rodzimego miasta;

– szkoliliśmy się z podstaw przetrwania oraz bytowania;

– organizowaliśmy treningi realizowane w pełnej ciemności zarówno w formie sprawdzianu umiejętności CQB jak i taktyki zielonej

– nasi oddziałowi medycy rozwijali swoje pasje w kierunku ratownictwa medycznego

– szkoliliśmy się z podstaw samoobrony, należymy do klubów sportowych karate, MMA, BJJ.

Co planujemy w 2015? – odwiedź https://www.facebook.com/sgo.krakow

 

 

Koksen UC-I (dowódca oddziału) SGO Kraków

SGO POZNAŃ

Miniony rok, a zwłaszcza jego końcówka była dla oddziału przełomowa. Określiliśmy jasno jakich ludzi potrzebujemy, by móc stworzyć zgraną grupę (min. o jakich predyspozycjach psychofizycznych muszą być jej przyszli kandydaci), która będzie chciała podnosić swoje kwalifikacje przez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach (zamiast czerpać wiedzę np. z youtube’a.)
Tymi założeniami sugerowaliśmy się podczas selekcji organizowanej przy pomocy firmy Defendu. Była ona dość wymagająca pod względem fizycznym jak i psychicznym, a przed jej uczestnikami było niemało zadań do wykonania. Po jej ukończeniu kilka osób wstąpiło w nasze szeregi, więc jest ona do ukończenia, wystarczy tylko spiąć 4 litery i cały czas się motywować

W tym momencie przyszedł czas na unifikację. Skupiliśmy się na dobraniu munduru, oporządzenia taktycznego, replik itp. Określiliśmy, na czym będzie się skupiała nasza działalność i w miarę czasu i możliwości będziemy się jej jak najwięcej poświęcać.

Parkie UC-II (z-ca dowódcy oddziału) SGO Poznań

SGO WARSZAWA (SEC)

Po kryzysie na początku roku, udało się odbudować SGO SEC. Jest mocny skład, pełny pozytywnych i zaangażowanych osób. Pozytywnie pokazaliśmy się w Warszawie z okazji różnych imprez i zewnętrznych treningów, co pozwoliło nam wyrobić sobie dobrą opinie (zarówno wśród osób z branży jak i przyszłym rekrutom do naszego oddziału).
W porównani to ubiegłorocznej sytuacji jesteśmy silniejsi, zgrani oraz w Nowy Rok wchodzimy z wielkim zapałem. Mamy mnóstwo pomysłów które chcemy realizować. W planach mamy zmiany wizerunkowe takie jak sprzęt i mundury. Konkretne i rozbudowane ćwiczenia pod względem psychologicznym i taktycznym. Większą ilość treningów pod okiem profesjonalistów oraz kilka innych interesujących rzeczy o których niedługo

Cichy UC-II (z-ca dowódcy oddziału) SGO SEC

SGO WROCŁAW (WORT)

Rok 2014 dla oddziału był rokiem dosyć przełomowym bowiem po 1,5 roku od założenia wyklarowała się w miarę pewna i stała ekipa, która spotyka się regularnie podnosząc swoje umiejętności. Owa ekipa liczy obecnie 12 osób + 2 rekrutów. W tym roku skupiliśmy się bardziej na taktyce zielonej oraz ratownictwie taktycznym. Pięciu WORT’owcom udało się ukończyć 5 etapowy kurs Combat Life Saver. Razem z Cichy Fights & Tactics zorganizowaliśmy zlot SGO, który objął tematykę Hostage Rescue. Połową ekipy ukończyliśmy szkolenie strzeleckie z broni krótkiej poziomu drugiego. Wzięliśmy udział w ćwiczeniu „Obrońca 2014” oraz „Weekendzie Zwiadowców”, a także w charytatywnym Conquest after Party na rzecz Nadii. Oddaliśmy wspólnie krew na rzecz akcji „Mam to we krwi”. Nasi członkowie reprezentowali oddział na takich zawodach jak: GF Point, Ryś, Men Expert Survival Race, Bieg Katorżnika, Bieg Morskiego Komandosa, Marsz Śladami Generała Nila, Tropiciel, Grom Challenge, Bieg o Nóż Komandosa, Maraton Komandosa.
Był to pracowity rok, miejmy nadzieję, że nowy 2015 również taki będzie.

Danger UC-II (z-ca dowódcy oddziału) SGO Wrocław

 

 

I na koniec statystyka:

Zgodnie z podsumowaniem z zeszłego roku rok 2013 rozpoczynaliśmy posiadając 7 oddziałów oraz z ponad 101 osobami w swoich szeregach. Z okresu bardzo szybkiego rozrostu naszej inicjatywy, przyszedł jednak czas na restrukturyzację. Tym sposobem 2014 zakończyliśmy posiadając dwukrotnie mniejszą liczbę osób z naszywką SGO na ramieniu (58 osób) oraz 5 oddziałami w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Statystyczny spadek, nie zmniejszył jednak aktywności naszej formacji pasjonackiej i mimo strat, rok możemy zaliczyć do szczególnie pracowitych i dających nadzieje na dalszy rozwój.

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl