Pokazy SGO i 17 WBZ podczas zawodów Longshot 2012

Podczas dwudniowego pobytu w Międzyrzeczu na zaproszenie Counterterrorism Training Poland oraz 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, SGO miały okazję odwiedzić zawody strzeleckie Lonshot 2012, odbywające się na pobliskim międzyrzeckim poligonie. Ze względu na prowadzone wcześniej przez CTP seminaria z zakresu zatrzymania pojazdów wysokiego ryzyka, grupa postanowiła zaprezentować przed szerszą publicznością (głównie mundurowych) nabyte umiejętności.

Przez całą sobotę Specjalne Grupy Operacyjne (SGO Gdańsk, BOST SGO i WOT SGO) trenowały warianty zatrzymania pojazdów pod okiem Waldemara Lijewskiego (info w biografii).

Image

Najciekawszą częścią przygotowań były zajęcia nocne. Ogólne zmęczenie i ograniczona widoczność znacząco utrudniały działania, ale pozwoliły na szlifowanie umiejętności w wyjątkowo niesprzyjających warunkach. Było to szczególnie ważne, gdyż presja realizacji pokazów przed wysokiej rangi oficerami WP oraz uczestnikami zawodów była odczuwalna przez cały czas treningów.

Image

Następnego dnia, o godzinie 5:00, zarządzono dla wszystkich rozgrzewkę. Miało to na celu fizyczne rozładowanie napięcia i budowę poczucia zespołowości – szczególnie istotnego ze względu na realizację pokazu przez wspólnie działające pierwszy raz grupy SGO z Bielska, Gdańska i Goleniowa.

Image

Pierwszą atrakcją tego dnia, był przejazd w konwoju na sygnałach z miejsca zakwaterowania SGO w pniewskim Muzeum Fortyfikacji na teren poligonu. Bojowa atmosfera utrzymywała się od momentu wyjazdu, aż do zakończenia pokazów.

Image

Image

Na miejscu zespoły pojawiły się chwilę po 7. Wjazd dla uczestników zawodów na teren obiektu był możliwy dopiero od 9, dlatego nadwyżka czasu została przeznaczona na wspólne treningi przed pokazami wraz z żołnierzami 17 WBZ.

Image

Pokaz zakładał poruszanie się za pojazdem terrorystów, a następnie we wskazanym momencie zajechanie drogi przez pojazd specjalny pazur i realizację aresztowania przez dwa zespoły bojowe w Honkerach. Dla zwiększenia atrakcyjności pokazu i podkreślenia wojskowego charakteru operacji, w czasie pokazu użyte zostały karabinki automatyczne BERYL 5,56 mm.

Image

Image

Image

Image

Pokaz możemy uznać za udany, ponieważ w relacjach z Longshot 2012 oraz opublikowanych materiałach, SGO mylone było z jednostką wojskową. Sama akcja była znakomitą okazją do próby współpracy między pasjonatami i mundurowymi a także, co warte jest zaznaczenia, kooperacji na partnerskich, równych zasadach. Nie było to zresztą jedyne zaangażowanie SGO w tą imprezę, gdyż jeden z członków SGO z Bielska (i zarazem funkcjonariusz Straży Granicznej) zasiadał w gronie sędziowskim zawodów.

Image

Podczas pobytu na poligonie, grupa miała jeszcze okazję zapoznać się z Kołowym Transporterem Opancerzonym Rosomak oraz przećwiczyć z pomocą żołnierzy 17 WBZ i 18 Bielskiego Batalionu Powietrzno – Desantowego zasady spieszania piechoty z pojazdu.

Image

Zdjęcia: http://www.tabodesign.com
Wsparcie merytoryczne: Counterterrorism Training Poland
Patronat SGO: Gunfire.pl, Helikon-Tex

http://img36.imageshack.us/img36/3517/gunfirelogo.png

 

Patronat honorowy nad zawodami Longshot 2012 objął Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak.

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl