System AR15 Ready Mag

WSTĘP
Tradycyjne procedury szybkiej i taktycznej wymiany magazynka wspomagane są przez różnego rodzaju nowinki technologiczne, których celem jest skrócenie czasu wyłączenia prowadzenia wymiany ognia. Do takich urządzeń zaliczyć można Ready Mag System, czyli drugie gniazdo magazynka na broni (replice). Jest kilka nazw tego urządzenia, np. Ready Mag, Redi Mag, Redi Mod. Nazwa uzależniona jest od producenta, jednak sama koncepcja budowy tego systemu oraz pracy na nim jest jest identyczna dla każdego „gotowego magazynka”.

Image

DEDYKOWANY SYSTEM POD AR15
Image

Ready Mag to urządzenie pozwalające na podczepienie do systemu broni strzeleckiej, lub replik z rodziny AR15 jednocześnie dwóch magazynków.
Broń (replika) oczywiście zasilana jest z magazynka znajdującego się w gnieździe broni (repliki), drugi magazynek podłączony do Ready Mag traktowany jest jako zapasowy.
Montaż systemu jest bardzo prosty. Wystarczy otworzyć osłonę spustu, założyć na gniazdo magazynka prowizoryczną osłonkę, która ochroni broń przed zadrapaniem (kawałek dętki rowerowej się sprawdzi), założyć Ready Mag i skręcić całość dwiema śrubami.

JEDNA JEDNOSTKA, DWA GNIAZDA MAGAZYNKOWE
Image
Ready Mag to generalnie drugie gniazdo magazynka. Są dwie generacje tego urządzenia.
Różnice między generacją pierwszą, a drugą, to głównie sposób zwalniania magazynka. Generacja pierwsza do zwolnienia magazynka używa zatrzasku z broni (repliki), który przesuwa zatrzask znajdujący się w Ready Magu. Po wciśnięciu przycisku zwolnienia magazynka na broni (replice) zwolnione zostają oba magazynki na raz.
Druga generacja ma własny przycisk zwolnienia magazynka. Podczas wciśnięcia przycisku zwolnienia magazynka na broni zostaje zwolniony tylko magazynek znajdujący się w gnieździe broni. Ma to swoje zasadnicze zalety. Przy wymianie magazynka operator ma kontrolę nad oboma magazynkami, oraz przy usuwaniu zacięcia, gdzie potrzebne jest usunięcie magazynka z gniazda broni – operator nie wyrzuci przypadkowo magazynka z Ready Maga.
Generacja druga często jest też jest „odchudzona”, ma wycięte wiele zbędnego materiału, jest lżejsza (przykładowo Redi-Mod produkcji Blue Force Gear). Airsoftowe repliki to repliki generacji pierwszej, nie ma airsoftowej kopii generacji drugiej.

PRACA Z READY MAG
Image
Wymiana magazynka jest dość specyficzna i wymaga treningu. Ma kilka istotnych zalety ale nie brakuje też utrudniających działanie rozwiązań. Ready Mag jest bardzo blisko gniazda magazynka w jednostce co jest niewątpliwą zaletą, gdyż zmniejsza odległość ze źródła magazynków do gniazda repliki do minimum. Jest to bardzo przydatne przy szybkiej wymianie, gdzie magazynek z gniazda repliki jest wyrzucany. Pozostaje tylko przełożenie magazynka z Ready Maga do gniazda jednostki.
Schody zaczynają się przy taktycznej wymianie. Da się to zrobić, ale jest to utrudnione przez magazynek znajdujący się w Ready Magu. Zasłania on gniazdo broni (repliki) i utrudnia do niego dostęp.

WNIOSKI KOŃCOWE
Image

Podsumowując: coś za coś, czyli standardowo siła ognia kontra mobilność.
Jeśli kogoś nie razi dodatkowe kilkaset gramów na karabinku i konieczność przyzwyczajenia się do specyficznej zasady działania, kciuki w górę.
Jest to bardzo ciekawa alternatywa dla szybkich ładownic i szczególnie cenne rozwiązanie dla operatorów, którzy nie mogą mieć dużej ilości magazynków na oporządzeniu, a ich potrzebują. Niestety jeśli ktoś potrzebuje broni jak najlżejszej i jak najbardziej mobilnej, np operatorzy działający na linach, Ready Mag może się nie sprawdzić. Dodatkowa waga szybciej męczy ręce, to z kolei może przekładać się na utrudnienia w działaniach wysokościowych. Dodatkową wadą może być utrudniona taktyczna wymiana magazynka.
Generalnie Ready Mag ma swoje zalety, jak i wady – jak wszystko. Bardzo ważne są tu preferencje operatora, sprzęt należy testować, by dobrać jak najlepszy.

DOŚWIADCZENIA UŻYTKOWNIKA
Image

Mój Ready Mag jest produktem firmy G&G Armament oparty na pierwszej generacji – nie obeszło się bez modyfikacji.
Usunąłem oryginalny zatrzask magazynka, który łapał magazynek dość słabo, można było go wyszarpać z Ready Maga bez wciskania przycisku zwalniania. Zastąpiłem go własnym zatrzaskiem. Potem dodałem „skrzydełko” charakterystyczne dla generacji drugiej. W ten sposób mój Ready Mag zyskał niezależny przycisk zwalniania magazynka.
– SGO Mazi

Opracowali: Mazi –
Zdjęcia: http://www.tabodesign.com

 

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl