20111126 Relacja SGO Gdańsk ze szkolenia CQB DOT Tactical

W dniu 26.11.2011 odbyło się podstawowe szkolenie CQB zorganizowane przez DOT Tactical. Uczestnikami tych certyfikowanych warsztatów był m.in. 4-osobowy Zespół Realizacyjny SGO Gdańsk.Image

Zakres szkolenia obejmował podstawowe zaganiania CQB oraz tematykę powiązaną z dynamicznymi działaniami specjalnymi w obiektach (techniki interwencyjne, TCCC, ECQ). Formuła zajęć obfitująca w liczne zastosowanie środków pozoracji (ładunki pirotechniczne, świece dymne, środki przymusu bezpośredniego) oraz presji instruktorskiej pokazała, że działanie w warunkach stresu jest najskuteczniejsza metodą treningową zarówno dla osób początkujących jak i doświadczonych.

To podstawowe szkolenie CQB zorganizowaliśmy z myślą o osobach które zajmują się na co dzień Airsoftem i przedmiotową tematykę wykorzystują podczas zawodów i rekreacyjnych spotkań. Chcieliśmy im pokazać na czym naprawdę polega działanie w pomieszczeniach i nauczyć odpowiedniego myślenia w takich warunkach, aby skutecznie i bezpiecznie wykonywali swoje założenia. Większość tego typu szkoleń opiera się na pokazaniu pewnych utartych schematów i ćwiczeniu ich w nieskończoność, a nie na tym to polega. Oczywiście ważny jest realny trening i ćwiczenie na sucho wyrabiające pamięć mięśniową, ale odporność na stres, myślenie i szybka reakcja gra tu kluczową rolę.” – Artur B. z Dot Tactical

Image

Szkolenie rozpoczęło się od przypomnienia zasad bezpieczeństwa, podstaw z zakresu M.O.B. oraz zasad poruszania się w CQB (indywidualnie, w grupie). Uzupełnieniem tych zagadnień była możliwość konsultacji z instruktorem strzelectwa bojowego.

Image

Image

Kolejnym etapem szkolenia było zapoznanie z podstawowymi technikami i procedurami obowiązującymi w warunkach działań CQB. Ćwiczenia obejmowały podejście i poruszanie się w budynku, techniki „wykrajania”, pokonywania korytarzy i klatek schodowych, szturmowania pomieszczeń oraz działania w dwójkach w sytuacjach kontaktu, awarii broni głównej i przejścia na bron boczną.

Image

Image

Image

Image

Po „suchych drill-ach” przyszła kolej na działanie w warunkach symulacji. W ruch poszła pirotechnika, dym, presja czasowa oraz projekcja ogólnego zamieszania. Instruktorzy nie ułatwiali wykonywania technik krzycząc i wymagając natychmiastowej reakcji na polecenia. Symulacje obejmujące pełne spectrum działania CQB oraz losowość zdarzeń – zostały zrealizowane w trzech blokach tematycznych:

1. Realizacja aresztowania podwyższonego ryzyka
Image

Image

Image

Image

Image

Image

2. Realizacja szturmu obiektu z użyciem pirotechniki i sprzętu p-gaz.
Image

Image

Image

Image

Image

3. Zastosowanie procedur TCCC w symulacjach CQB

Przy symulacjach instruktorzy pozwolili na swobodne działanie, nie przerywając uczestnikom nawet gdy popełniali błędy. Po ćwiczeniach zostały one omówione. Instruktorzy pokazali i objaśnili prawidłowe wykonanie elementów i poszczególnych technik podczas szturmu i zatrzymania. Po krótkiej odprawie powtórzono symulację.
Szkolenie mimo że obejmowało wydaję się znane prawie wszystkim elementarne zagadnienia CQB, były wyjątkowo cennym doświadczeniem – szczególnie z racji sprawdzenia swoich umiejętności pod okiem instruktorów specjalizujących się w realizowanej tematyce. Warsztaty pozwoliły również na wychwycenie błędów, sprawdzenie się w warunkach symulacji bojowych oraz przygotowanie do kolejnych szkoleń.

Na szkolenie oddelegowane zostały osoby zarówno z doświadczeniami wyniesionymi z podobnych szkoleń, również na poziomie zaawansowanym jak i nowe osoby które zasiliły nie dawno nasz zespół. Zależało nam na możliwości oceny szkoleń właśnie z tych dwóch odmiennych perspektyw. Jesteśmy w pełni zadowoleni z osiągniętego rezultatu i jakości przedstawionej wiedzy.” – Ramirez z SGO Gdańsk.

Image

Image

Zdjęcia: tabodesign.com

Grupa SGO Gdańsk pragnie podziękować firmie Gunfire.pl za wsparcie sprzętowe i zaangażowanie w projekt SGO CQB Tactics 2.0

Image

 

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl