2013 Podsumowanie roczne SGO

Rok 2013 zaczęliśmy tworząc strukturę składająca się z 4 oddziałów w Gdańsku, Goleniowie, Międzyrzeczu i  Warszawie. Łącznie SGO tworzyło w styczniu około 45 osób. W takim składzie podjęliśmy się następujących działań:

STYCZEŃ 2013


SGO Gdańsk zakończyło nabór klasy II/2012. Rekruci przerabiali materiał z zakresu strzelectwa, CQB, pierwszej pomocy i dużo pompowali. Zawsze pompują… Niestety nikt nie zasilił finalnie żadnego z trzech zespołów specjalistycznych.

SGO REC w tym samym czasie wsparło szkolenie zorganizowane podczas „Dnia Oficera” w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej. Wykład obejmował analizę wszystkich linii wyposażenia.

Chłopaki z Sekcji Działań Wysokościowych SGO Gdańsk sprawdzali różne ciekawe patenty:

LUTY 2013

4 osoby z SGO Gdańsk wzięły udział w organizowanym przez Gunfire.pl biegu GF Point. Wymagające warunki pogodowe, niesamowite widoki, ciekawe konkurencje, wyjątkowo serdeczny odbiór SGO przez uczestników. Było warto. Nasz najlepszy zawodnik w kategorii PRO był na mecie drugi. Niestety trafiły się karniaki za brak wiedzy o ASG. Mimo to do domu wróciliśmy z nowym SIGiem.

4 członków SGO REC współorganizowało 2 dniowe szkolenie technik przetrwania w oderwaniu od sił własnych. Szkolenie było częścią projektu integrującego dla podoficerów batalionów zmechanizowanych 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Niskie temperatury urealniły działania i pozwoliły na sprawdzenie swoich umiejętności w wymagających warunkach.

W Gdańsku zrealizowany został zlot treningowy, w którym udział wzięły SGO SEC i SGO Gdańsk. Poza obowiązkową pozycją treningową, którą jest CQB chłopaki sprawdzali między sobą techniki interwencyjne. Czyli jak Warszawa odwiedziła trójmiasto było mordobicie – tradycji stało się za dość;)

MARZEC 2013

Kolejny zlot – tym razem na szkoleniu taktyczno medycznym „Red Fight” zorganizowanym przez SGO REC . Poza oddziałami SGO z Gdańska, Goleniowa, Miedzyrzecza i Wrocławia, uczestnikami byli również członkowie formalnych i nieformalnych organizacji i grup proobronnych. Szkolenie wsparte zostało przez 17WBZ i przeprowadzone na jej obiekcie przy udziale medyków z Grupy Zabezpieczenia Medycznego.

SGO Gdańsk odbyło przeszkolenie strzeleckie pod okiem byłego szkoleniowca SPAP Gdańsk. Nawiązaliśmy też współprace z Gdańskim Centrum Strzeleckim

KWIECIEŃ 2013

Działalność rozpoczął piąty oddział SGO, zlokalizowany we Wrocławiu. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu ludzi reprezentujących środowisko MilSimowe i rekonstrukcji wojsk specjalnych. Jako swoja specjalizację, Wrocławski Oddział Ratowniczo Taktyczny obrał czerwoną taktykę. Bardzo szybko udało się nawiązać w tym zakresie współpracę lokalną z Cichy Fight and Tactics. Nawiązaliśmy również współprace z Kamilą Mrozek – obecnie najaktywniejszym fotografem SGO. Wrocław okazał się znakomitym miejscem do realizacji tego rodzaju inicjatywy.

 

MAJ 2013

SGO Gdańsk nawiązało współpracę z emerytowanym kapitanem JW Formoza Robertem „Eddim” Pawłowskim. Jest to bardzo znaczący moment w działalności SGO. Zobaczycie w kolejnych miesiącach czemu;)

Maj to również kolejny zlot szkoleniowy – tym razem w zakresie rozwiązywania sytuacji zakładniczych. Szkolenie przeprowadzili dla nas pierwszoligowi eksperci w tym zakresie: Grzegorz „Cichy” Mikołajczyk (Counterterrorism Training Poland) oraz Waldemar Lijewski (BOR). Udział w szkoleniu wzięli członkowie: SGO Gdańsk, SGO SEC, SGO WORT i SGO WOT.

CZERWIEC 2013

Oj działo się w tym miesiącu;)

SGO REC zorganizowało otwarte zawody w strzelectwie airsoftowym. Przedsięwzięcie wsparte zostało przez Zarząd Powiatowy LOK w Międzyrzeczu oraz firmę Gunfire. W tym miesiącu, SGO REC przyłączyło się do inicjatywy obronanarodowa.pl. Dowódcą 1-szego Lubuskiego Plutony Obrony Terytorialnej został Recon. Jest to jedyna sytuacja gdzie oddział SGO współtworzy inną strukturę organizacyjną. Wynikło to z konieczności połączeniu kilku osłabionych osobowo w tym rejonie formacji. Współpraca bardzo szybko zaowocowała aktywizacją środowisk paramilitarnych w Międzyrzeczu.

Członkowie SGO WOT, zostali poproszeni o udział w zajęciach w zakresie ochrony 3 Bataliony Logistycznego ziemi Goleniowskiej. 5 członków oddziału (którzy na co dzień służą we wspomnianej jednostce) działali jako grupa interwencyjna ŻW.

Przez kilka godzin mogliśmy poczuć się jak „piraci”. Formoza RIB przy współpracy Formoza.pl zorganizowała dla SGO Gdańsk zajęcia z zakresu abordażu jednostek pływających. Była to najprawdopodobniej pierwsza w historii taka akcja wykonywana przez cywilów w basenie zatoki Gdańskiej. Warto dodać, że dwie próby tej operacji odbyły się na morzu gdy statek był cały czas w ruchu.

Kolejna pionierska akcja. Przy wsparciu kadry szkoleniowej SPAP Gdańsk zorganizowaliśmy zawody Wieloboju SGO. Pomysłodawcą i mózgiem całej inicjatywy był wspierający nas od 2012 r. Bogdan Bliźniak. Jego autorytet jako indywidualny i drużynowy mistrz wieloboju policyjnych antyterrorystów pozwolił na uzyskanie oficjalnego patronatu nad impreza ze strony Dowódcy Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Gdańsku. W zawodach wzięli udział zawodnicy reprezentujący SGO Gdańsk, SGO SEC i SGO WORT. Podium zdominowali gospodarze.

 

LIPIEC-SIERPIEŃ 2013

SGO SEC nawiązało współpracę z PSWW Haller. Zaowocowało to rozpoczęciem 3-letniego kursu instruktorskiego przez członków oddziałów z Goleniowa, Warszawy i Wrocławia. W szkolenie aktywnie zaangażowani są specjaliści z policji, straży więziennej i wojska. Sparingi są też dobrą okazją do wyładowania agresji na kolegach z innych oddziałów;)

 

Z kolei w Międzyrzeczu po raz czwarty zorganizowane zostały ogólnopolskie warsztaty taktyczne„Weekend Zwiadowców IV”. Tym razem w całości przygotowanych i przeprowadzonych na obiektach szkoleniowych 17WBZ, a także przy instruktorskim wsparciu jednostki. Mamy nadzieję, że piąta jubileuszowa edycja przyciągnie jeszcze więcej pasjonatów działań rozpoznawczych.

WRZESIEŃ 2013

Co roku we wrześniu odbywają się dwie ciekawe imprezy organizowane przez jednostki specjalne. Bieg Morskiego Komandosa na północy i Marsz śladami Gen. Nila

W BMK wystartowała grupa 6 zawodników (5 z SGO Gdańsk, 1 z SGO REC). Połowa znalazła się w pierwszej piętnastce zawodów. Druga połowa zapiła porażkę szlamem z kanałów i morską wodą.

W drugiej wspomnianej imprezie udział wzięło dwóch reprezentantów SGO WORT. Również tutaj połowa podołała wyzwaniu (słownie: jeden ; ) Trasa okazała się być o wiele dłuższa niż rok temu. Przy takich imprezach najgorszy wróg to rutyna. Ile byś nie startował, zawsze czymś zaskoczą.

 

Na zaproszenie 17WBZ członkowie SGO REC. wzięli udział w dwudniowej części szkolenia dla żołnierzy NSR, wsparcia instruktorskiego udzieliła również Jednostka Strzelecka 4046 im. 1 Samodzielnej Kompanii Commando. W trakcie szkolenia zaprezentowano metody szkoleniowe niestosowane, na co dzień w wojsku. Kadra kompanii wcielającej NSR wysoko oceniła nasze umiejętności szkoleniowe i dydaktyczne natomiast kursanci „inne mentalnie” podejście do szkolenia. Dodatkowym elementem było przeprowadzenie wewnętrznego taktycznego szkolenia nocnego dla oddziału SGO REC. oraz JS 4046 na Centralnym Ośrodku Zurbanizowanym „Nowy Mur”.

SGO_GRS-1-3_filteredW Świdnicy powstał oddział SGO. Założycielem SGO GRS był zastępca dowódcy SGO WORT. Skład w głównej mierze tworzyli członkowie organizacji strzeleckiej i gracze ASG. Grupa obrała uniwersalną specjalizację obejmujacą czarną i zieloną taktykę.

 

We wrześniu rozpoczęliśmy też kolejne nabory do SGO Gdańsk i SGO SEC. Wspominamy o tym, bo były to dotychczas najbardziej wymagające cykle naborów w SGO. Biegi w ciężkich warunkach, tory przeszkód, pływanie, sparingi, „zadania specjalne” i obowiązkowy udział w zawodach Wieloboju. Po 3 miesiącach zostali zdecydowanie najbardziej właściwi kandydaci.

PAŹDZIERNIK 2013

Na zaproszenie Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy Sił Specjalnych „Grupa Raptor” oddział SGO REC. wziął udział w trzydobowym epizodzie szkoleniowym w trakcie kursu dla dowódców drużyn rozpoznawczych PATROL.
Działając na terenie Centralnego Ośrodka Zurbanizowanego mieliśmy okazję wystąpić, jako przeciwnik dla szkolących się zwiadowców oraz maksymalnie utrudnić wykonywanie przez nich zadań. Dodatkowym bonusem była możliwość zbierania doświadczenia przy współdziałaniu z byłymi operatorami JWK oraz nawiązanie kontaktów z Grupą Raptor. Uczestnicy kursu zapewne do dzisiaj pamiętają swojego przeciwnika.

SGO WORT rozpoczęło 5 etapowe szkolenie medyczne z Cichy Fight and Tactics. Szkolenie obejmowało bardzo dużo kwestii praktycznych – od użytkowania specjalistycznego sprzętu po procedury zachowania w działaniach bojowych

4 członków SGO Gdańsk ukończyło szkolenie na sternika morskiego. Niby nic specjalnego, ale na pewno specjalna była kadra szkoleniowa składająca się z byłych żołnierzy JW Formoza.

 

W październiku miał też miejsce pierwszy bieg oficjalnie wspierany przez JW GROM o nazwie GROM Challange. W zawodach tych wzięły udział 3 dwuosobowe zespoły (dwa z SGO Gdańsk, jeden z SGO WORT). Zaliczyliśmy dobry debiut zajmując drugie miejsce, tuż za zespołem czynnych żołnierzy z olimpijczykiem w składzie.

 

 LISTOPAD 2013

Kolejny sportowy miesiąc. SGO WORT zaliczyło dwa maratony w odstępie dwóch tygodni. Najpierw Nocny maraton służb mundurowych „Ryś”, a potem Maraton Komandosa. Wyczyn sam w sobie godny szacunku, podobnie jak 4 miejsce na „Rysiu” w kategorii służby mundurowe. Musieliśmy przekonywająco w mundurach wyglądać…

Działalność rozpoczął kolejny oddział SGO: tym razem z samego serca małopolski. SGO KRA jako swoją specjalizację wybrali działania rozpoznawcze. Podobnie jak we Wrocławiu, skład powstał dzięki zaangażowaniu osób wywodzących się ze środowisk MilSimowych, rekonstrukcyjnych i ASG. Mimo tego, że jest to jeden z najmłodszych oddziałów to w chwili obecnej zajmuje trzecie miejsce pod kątem liczebności.

 

 

Pod koniec listopada odbyły się II Mistrzostwa Wieloboju SGO. Dwa razy więcej zawodników, dwa razy więcej nagród, goście reprezentujący środowisko wojsk specjalnych oraz zagraniczni instruktorzy niemieckiej policji federalnej i żandarmerii wojskowej obserwujący zmagania pasjonatów z Gdańska, Krakowa, Poznania i Warszawy. Działo się.

 Grudzień 2013

Jeden miesiąc można było odpocząć:) Zasypaliśmy Was w ciągu roku różnymi artykułami. Mogliście między innymi poczytać opracowania z zakresu:

historii jednostek specjalnych

strzelectwa

recenzji kamizelek krajowych producentów

Po tych 12 miesiącach wiemy, że jeszcze praktycznie nic nie wiemy. Treningom nie ma końca więc i w 2014 roku nie będzie nudno. Rok zakończyliśmy z 7 oddziałami w całej Polsce i wg statystyk 101 osobami działającymi w SGO. Rozrośliśmy się więc dwukrotnie. Jednak tam gdzie szybki rozwój, tam i groźba równie szybkiego spadku. W tym roku niemal pewne jest, że nasze szeregi ulegną poważnemu zawężeniu (z ryzykiem rozwiązania całych oddziałów włącznie). Nabory będą trwały dłużej, wprowadzone zostaną jednolite standardy na poziomie podstawowym SGO wobec każdej osoby noszącej naszywkę z napisem SGO i ograniczymy w znaczny sposób działalność promocyjną/medialną (skupiając się w tym zakresie na własnej witrynie i fanpage’u, na pewno opuszczamy na stałe lodówki maniaków ASG).

 

Z tego miejsca pragniemy szczególnie podziękować:
Andrzej Sip

Bogdan Bliźniak
Cichy Fight and Tactics
Dowódca i operatorzy SPAP Gdańsk
Formoza RIB
Formoza.pl
Gdański Klub Strzelecki
GROM Group
Gunart
Gunfire
Helikon-Tex
Kamila Mrozek
Kolibki Adventure Park
Kpt. Robert „Eddie” Pawłowski

MIWO Praszka
Omega Group
Operatorzy pewnej jednostki z R. na czele;)
Paramedyk24

Predatorzy.pl
PSWW Haller
Red River
SAGear

Serrator
Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy Sił Specjalnych „Raptor”
Tabodesign.com

I innym, z którymi mieliśmy zaszczyt współpracować w 2013 roku.

 

Ramirez

 

Dowódca SGO

 

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl