20171125 Operacja „Patrol 4”

SYTUACJA

MISJA

W ramach szkolenia bazowego GD/I/17, OPS/I/17 rekruci nabywają wiedzę w zakresie taktyk, technik i procedur podczas patroli bojowych.

PRZECIWNIK

Każda napotkana osoba w terenie działania traktowana jest jako siły przeciwnika. Wykrycie sekcji skutkuje niepowodzeniem zadania.

SIŁY WŁASNE

Rekruci selekcji Centralnych i oddziałowych z Gdańska prowadzeni przez komórkę dowódczą SGO Gdańsk (dowódca i instruktor)

TEREN

Obserwacja i pola obstrzału – możliwe prowadzenie z wyższych pagórków oraz wysuniętych wzgórz w okolicy obiektu

Ukrycia i osłona – nieliczne wyrobiska, gęste zalesienie na skarpach, liczne kłody na otwartym obszarze

Przeszkody – mokradła otaczające obszar od północnej i zachodniej strony, strome skarpy

Teren kluczowy – centralny obszar żwirowni

Drogi podejścia – 2 szlaki okrążające żwirownię od strony północnej

CZAS

3-4 h

 

ZADANIA

– przenikanie obszary przeciwnika i osiągnięcie wieży widokowej (1), obszaru żwirowni (2)

– przećwiczenie standardowych procedur operacyjnych (baza patrolowa, postój, przekraczanie liniowego terenu niebezpiecznego, prowadzenie obserwacji, komunikacja radiowa, SLLS)

– wysyłanie meldunków sytuacyjnych (GOTWA, SALUTE)

– techniki indywidualne

 

REALIZACJA

W miejscu zbiórki Sekcja Sierra Golf Omega wyznaczyła azymut i odległość do pierwszego punktu postoju (270, 100 m). Przed wejściem na wzgórze, czujka wraz z liderem wykonali rozpoznanie obszaru metodą okrężną, następnie wykonali bramkę i lider rozmieścił zespoły na planie trójkąta. Po 2 minutach SLLS, sekcja ruszyła zboczem wzgórza wyszukując obszaru nadającego się do przekroczenia drogi.

IMG_20171125_130604_1

Liniowy teren niebezpieczny przekroczony został techniką pojedynczych skoków. Następnie sekcja wspinała się na pobliskie wzgórze by ustalić azymut do pierwszego celu patrolu. Do wieży widokowej ruszono z obszaru zachodniej doliny. Po kolejnym podejściu pod górę, obiekt znajdował się w odległości około 70 metrów. Lider wyznaczył dwie osoby do sprawdzenia obszaru metodą okrężną. Po meldunku GOTWA, zespół wyruszył w kierunku wieży. Rozpoznanie wykryło, że wieża znajduje się w pobliżu ścieżki. Od strony wschodniej odcięta ona była zwalonym konarem. Zespoły rozmieszczone zostały na planie trójkąta i po SLLS wyruszono w kierunku zachodnim do żwirowni.

IMG_20171125_112646

IMG_20171125_110805

 

Poruszając się zboczem, ostatnia osoba w sekcji wykryła kontakt. 1 osoba, spacerująca z psem zajęczą doliną (100 m południowy wschód), czerwona kurtka, godzina 1135, brak charakterystycznego wyposażenia. Sekcja nie została wykryta i ruszyła dalej. Znajdując się około 150 metrów od południowej skarpy z obszaru żwirowni słyszane były dwa wybuchy petard. Sekcja przemieściła się za wzgórzem w kierunku punktu obserwacyjnego „czerwony”. Lider wraz z czujką przemieścił się wyżej dokonać obserwacji. Nadano meldunek SALUTE. 3-4 osoby, strzelające do puszek, 300 m na północny zachód, mundury pantera leśna, godzina 1155, repliki AK, kilka hełmów, torby transportowe.

IMG_20171125_113247

Lider podjął decyzję o rozszerzeniu zadań misji o wykonanie rajdu na obóz przeciwnika. Sekcja podzielona została na dwa trzyosobowe zespoły. Pierwszy miał wycofać się okrężną drogą na północny wschód i podejść przeciwnika od strony wschodniej. Drugi zespół miał podejść obóz skarpą od strony południowej.

Zespół 1 wykrył kontakt. 1 osoba, 10 m, północny wschód, czarna kurtka, godzina 1206, brak charakterystycznego ekwipunku. Po zniknięciu przeciwnika sekcją ruszyła dalej zgodnie z planem.

Zespół 2 zszedł ze skarpy i skrycie przemieściła się na teren żwirowni. Po przejściu około 10 metrów zauważony został przeciwnik. Dwóch członków zespołu wycofało się w zarośla, jeden doczołgał się do konarów. Gdy przeciwnik prowadził głośna dyskusję, cały zespół powrócił na skarpę i pod osłoną zarośli skrócił odległość do przeciwnika do 25 metrów. Kilkuminutowa obserwacja wykazała bieżącą aktywność przeciwnika. 1 osoba w obozie strzelała do puszek i butelek, dwie oddalone o 10-15 metrów ćwiczyły…musztrę. Padło podejrzenie, że może być to jednostka strzelecka. Gdy lider przeciwnika wezwał strzelającego do siebie, zespół wykorzystał to by zakraść się do obozu.

IMG_20171125_123025

IMG_20171125_123016

IMG_20171125_124238

Strzelec po rozmowie z dowódcą wrócił do obozu, zabrał replikę i ruszył w kierunku północno wschodniego wzgórza na którym pozycję zajęła już sekcja 1. Lider skrycie ruszył za strzelcem. Sekcja 1 nawiązała kontakt z przeciwnikiem, a lider sekcji 2 odciął ewentualną drogę ucieczki. Wyjaśnione zostało od razu, że są to jedynie ćwiczenia. Oddane zostało tez trofeum w postaci zabezpieczonego w obozie noża. Przeciwnik nie reprezentował żadnej zorganizowanej grupy. Aktywność sekcji nie została wcześniej zauważona.

IMG_20171125_125331

Po konsolidacji, sekcja wróciła na wzgórza północną skarpą. Dalej przemieszczając się na północny zachód od ścieżki powrócono do miejsca zbiórki.

IMG_20171125_130322

LOGISTYKA

Uwagi po akcji:

2 z 3 radiostacji rozładowane w trakcie działań. Użyto komunikacji GSM.

Zaparowana ochrona oczu.

Sporadyczne błędy w komunikacji radiowej („bez odbioru”)

Skuteczny kamuflaż indywidualny

DOWODZENIE

C2: Ram, Niko

 

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl