20181123 Rajd na C3R

SYTUACJA

Żuławy to dla nas miejsce sentymentalne. Stąd pochodzą najdłużej działających w SGO Gdańsk ludzie, ale również jest to miejsce pierwszych zlotów Specjalnych Grup Operacyjnych.

Misja
Szkolenie miało na celu przećwiczyć elementy planowania (TLP), procedur operacyjnych (SOP), taktyk, technik i procedur (TTP). Celem było wykonanie dywersji na “terenie przeciwnika” poprzez dostanie się drogą wodną do obiektu, zneutralizowanie personelu i detonację improwizowanego ładunku pirotechnicznego w celu “zniszczenia” infrastruktury.

Przeciwnik/cywile
Dla uproszczenia przygotowań i scenariusza działań, nie zakładaliśmy żadnych sił obcych. W okolicy obszaru działania brak jest gospodarstw domowych, więc nasze działania nie zakłócały porządku, a my z racji późnych godzin wieczornych mieliśmy zapewnioną skrytość działań.

Siły własne
Uczestnikami misji treningowej były osoby działające w ramach grupy zadaniowej “WIR”, utworzonej w celu przygotowania sekcji na wyjazdowe manewry z instruktorami, weteranami JWK w lutym 2019 r.
Na potrzeby zadania utworzona została drużyna Omega8 składająca się z:
Zespołu rozpoznania:
Golf I
Zespołów bojowych:
Golf II
Golf III
Zespołu wsparcia:
Golf IV

Teren
Żuławy są poprzecinane dużą ilością kanałów. Takie ukształtowanie terenu uznaliśmy za idealnie nadające się do wykorzystania, ponieważ wysokie nasypy wzdłuż cieków wodnych oraz bardzo gęsta roślinność przy brzegu dawało skrycie i osłonę.
W dniu akcji mieliśmy do czynienia ze sporym zachmurzeniem, przelotnymi opadami oraz temperaturami lekko poniżej zera. Kolejny atut po naszej stronie.

ZADANIE

Drużyna Omega8 (Grupa Zadaniowa “WIR”), wykona rajd i zniszczenie obiektu infrastruktury przeciwnika nie później niż do 2359 23LIS2018 w obszarze 3420 2140 w celu przećwiczenia elementów TLP, SOP i TTP do misji z 20190201

REALIZACJA

Wyjazd Omega8 z Gdańska poprzedziła krótka odprawa z przydzieleniem do zespołów, sprawdzeniem sprzętu i rozwiązaniem kwestii logistycznych. Konwój dojechał do bazy (FOB) w Rybinie punktualnie o 2100.
Na miejscu rozpoczęto planowanie operacji, przydzielenie zadań i organizacja mapy. Wybrane osoby zajmowały sie wyliczeniem czasu, odległosci i azymutów, szkicem obiektu, przygotowaniem kajaków i zdeponowaniem w nich sprzętu, konfigurowaniem sprzętu radiowego i indywidualnym maskowaniem. Problemem okazały się niektóre radia, które albo nie dały się skonfigurować bez dostępu do komputera albo miały uszkodzone słuchawki. Tym sposobem z FOB wyruszyliśmy z 30 minutowym opóźnieniem.

2 (13)
O 2218 wszystkie zespoły opuściły bazę i wyruszyły w 6 km rajd na północny zachód. Zgodnie z SOP w szerszych częściach kanału poruszano się w szyku eszelon, a w węższych kolumną.
Początkowo kajakowanie przebiegało bez zakłóceń, jednak po zwiększeniu prędkości jeden z kajaków zaczął tracić sterowność. Konieczne było zmienienie załóg i przerzucenie sprzętu do kajaku Golf III, w którym płynął wyłącznie dowódca.

2 (15)
Zgodnie z przewidywaniami, po drodze nie napotkaliśmy żadnego kontaktu. W oddali kilkukrotnie widoczne były światła samochodów jadących drogą 502 w kierunku Stegny.
Na miejsce desantu (ORP) dotarliśmy o 2336, gdzie przy zachowaniu reżimu dźwiękowego i świetlnego sprawnie przenikaliśmy na ląd. Po zabezpieczeniu kajaków oraz przygotowaniu sprzętu zespół rozpoznania Golf I ruszył zająć pozycję do obserwacji budynku oraz lądowych dróg podejścia. Na 5 minut przed północą oba zespoły bojowe ruszyły do przeprowadzenia akcji dywersyjnej.

2 (9)
Obserwacja z wykorzystaniem noktowizji potwierdziła brak obecności osób postronnych w okolicy. Zespół Golf II i Golf III rozpoczął czyszczenie pierwszego poziomu budynku techniką “młota i kowadła” (jeden zespół czyszczący, drugi ubezpieczający statycznie).
Podczas próby dostania się na drugi poziom okazało się, że posiadamy błędne rozpoznanie budynku. Po pierwsze, dwie części budynku nie były ze sobą połączone. Po drugie, klatki schodowe były zawalone i konieczne było wspinanie się po połamanych schodach.
Dokonaliśmy szybkiej zmiany planu i drugi poziom budynku czyszczony był pojedynczo przez zespoły (Golf II część wschodnia, Golf III część zachodnia).

2 (6)
Drużyna utraciła na kilka minut komunikację radiową z Golf II. Zespół Golf I widział na noktowizji nieruchome postacie na dachu budynku. Do nawiązania kontaktu z Golf II ruszył dowódca z zespołu Golf III. Podczas próby dotarcia do Golf II pod dowódcą załamały się spróchniałe deski dachu, pomimo to udało się przekazać komunikat o ewakuacji z budynku wszystkim członkom sił atakujących.

2 (30)

Podczas ewakuacji z budynku odpalone zostały improwizowane ładunki pirotechniczne. W dwie minuty po detonacji w punkcie zbornym (punkt desantu) Omega8 rozproszyła się na planie trójkąta i rozpoczęła przygotowania do opuszczenia lądu. Pięć minut później cała drużyna Omega8 wraz ze sprzętem była w kajakach na wodzie, gotowa do wypłynięcia w drogę powrotną. Założeniem był jak najsprawniejszy powrót do FOB, co udało się zrealizować. Na końcu trasy nie zabrakło elementu rywalizacji w postaci kajakarskiego sprintu przez ostatnie 500 metrów kanału. Po dotarciu do bazy odbyła się odprawa i analiza przeprowadzonej akcji.

 

2 (17)

LOGISTYKA

Do obiektu poruszaliśmy się wykorzystując zwykłe, dwuosobowe kajaki.
Zespoły bojowe użyły mundurów MTP, zespół rozpoznania Ghille Suit.
Oporządzenie stanowił standardowy zestaw CQB-SD.
Uzbrojenie stanowiły repliki ASG AR15.

2 (22) (1)

DOWODZENIE

https://www.youtube.com/watch?v=2EOxvs-l7JQ
Golf I
Sierra 1 (Pointman) Legbad
Sierra 2 (TL) Skoczek
Golf II
Sierra 3 (IED, EPW) Mac
Sierra 4 (RTO) Krawiec
Golf III
Sierra 5 (C2) Ram
Golf IV
Sierra 6 Monika
Sierra 7 Wiktoria

2 (14) (1)

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl