7 Eskadra Działań Specjalnych

Od kilku lat możemy obserwować, jak Wojska Specjalne rosną na naszych oczach. Fakt ten nie powinien nikogo zaskakiwać, ponieważ Polska na szycie NATO w Pradze 2002 roku zdeklarowała, że jej specjalnością stanie się dowodzenie jednostkami specjalnymi państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego. W 2007 roku zostaje powołane Dowództwo Wojsk Specjalnych a dotychczas rozrzucone jednostki specjalne (GROM podległy MON, 1PSK podległy DWL oraz MJDS podległa DMW) przechodzą pod nowo powstałe dowództwo. W 2009 roku zostaje powołana jednostka wojskowa NIL, a dwa lata później jednostka wojskowa AGAT. W tym samym roku, gdzie miało miejsce powstanie AGAT-u, powstaje 7 Eskadra Działań Specjalnych –  jednostka wojskowa Sił Powietrznych umiejscowiona w Powidzu, przeznaczona do transportu lotniczego i lotniczego wsparcia ogniowego sił i środków Wojsk Specjalnych. Intensywna rozbudowa wymusiła na Polskich Siłach Zbrojnych sformowanie jednostki lotniczej, gdzie jej głównym zadaniem byłoby wsparcie komponentu lądowego jednostek specjalnych – na poziomie narodowym, jak i sojuszniczym (obecna certyfikacja do dowodzenia sojuszniczym komponentem, podczas ćwiczeń COBRA-13, największych w tym roku w Europie ćwiczeń Wojsk Specjalnych). Od 2010 roku w 33. Bazie Lotnictwa w Powidzu istnieje 7. Eskadra Działań Specjalnych, która nawiązuje do tradycji 7. Eskadry Lotnictwa Taktycznego. Od kilku lat baza jest lotniskiem dla maszyn transportowych, a od powstania 7 EDS, również dla śmigłowców sił specjalnych.

Śmigłowce Mi-17 będące na wyposażeniu 7 Eskadry Działań Specjalnych podczas ćwiczeń – autorem zdjęcia jest pan Łukasz Pacholski

Jednostka pod względem organizacyjnym podlega pod dowództwo Sił Powietrznych RP, natomiast operacyjnie wspiera działania jednostek podległych pod Dowództwo Wojsk Specjalnych. Naszą specjalną eskadrę można porównać do słynnego 160.SOAR, czyli amerykańskiej jednostki 160. Special Operations Aviation Regiment „Nightstalkers” – Lotniczego Pułku Operacji Specjalnych. Pułk powstał pod wpływem wniosków z nieudanej operacji odbicia amerykańskich zakładników w Iranie w 1980. Na co dzień stacjonuje w bazie Fort Cambell i posiada na wyposażeniu trzy typy śmigłowców:

  • lekkie MH-6 Little Bird,
  • średnie MH-60 Black Hawk/Pave Hawk,
  • ciężkie MH-47G Chinook.

MH-47G Chinook – zdjęcie pochodzi z aircraftcompare.com

Łącznie na wyposażeniu Pułku znajduje się ponad 180 wiropłatów, które mogą wspierać siły specjalne Stanów Zjednoczonych na całym globie, w każdych możliwych warunkach atmosferycznych. Praktycznie od początku lat 80. XX wieku Pułk brał udział w licznych operacjach m.in:  inwazji na Grenadę (operacja Urgent Fury) w 1983 roku, Panamę (operacja Just Cause) w 1989 roku, działania w Somalii (bitwa w Mongadiszu) w 1993, działania w Iraku (od 2003 roku), Afganistanie czy też operacja zlikwidowania OBL w 2011 roku, mająca miejsce na terenie Pakistanu.

Struktura 7 Eskadry Działań Specjalnych 

Informacje odnośnie struktury są ograniczone, ponieważ szczegółowa struktura jest niejawna. Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że eskadra składa się z trzech elementów:

  • Sztabu (zabezpiecza działanie jednostki),
  • Zespołu Lotniczego (realizuje zadania lotnicze z wykorzystaniem śmigłowców)
  • Zespołu Obsługi Technicznej (zajmuje się obsługą techniczną śmigłowców na ziemi).

Dodatkowo, Zespół lotniczy składa się z dwóch kluczy śmigłowców i ma być w przyszłości rozbudowany. Na obecnym wyposażeniu eskadry znajdują się wielozadaniowe śmigłowce transportowe Mi-17 w liczbie kilku sztuk (Mi-17 oraz Mi-17-1V).  W teorii, posiadane Mi-17 mają uzupełniać szturmowe Mi-24W, aczkolwiek istnieje pewien mały zgrzyt – obecna ilość Mi-24W nie daje szans na przekazanie kilku sztuk z 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych. Z tego powodu, pomysł posiadania przez 7 Eskadrę Działań Specjalnych śmigłowców Mi-24 został odłożony na nieokreśloną przyszłość. Być może doczekamy się nowych wielozadaniowych śmigłowców transportowych i szturmowych, na które jest obecnie realizowany przetarg – pierwszy odnośnie śmigłowców transportowych jest już realizowany, o wyborze szturmowych mówi się od początku 2013 roku. Na obecną chwilę wiadomo, że cztery śmigłowce Mi-17 mają przejść proces modernizacyjny pod względem modyfikacji awioniki (wyświetlacze ciekłokrystaliczne glass cockpit), nowych systemów łączności, radionawigacji, obserwacyjnych i samoobronnych czujników oraz paneli opancerzenia.

Podejmowanie przez śmigłowiec operatorów z ziemi na tzw. winogrono – autorem zdjęcia jest pan Łukasz Pacholski

Personel 7 Eskadry Działań Specjalnych to w większości doświadczeni żołnierze, z licznym doświadczeniem bojowym wyniesionym z ostatnich misji m.in. w Iraku, Czadzie czy Afganistanie. W przypadku Afganistanu, eskadra cały czas wykonuje działania operacyjne, wspierając specjalsów przebywających w Afganistanie jak i inne komponenty PKW Afganistan. Szkolenia praktyczne realizowane są zarówno poza rejonem działań bojowych, jak i w kraju oraz poza jego granicami (eskadra odbywała szkolenia w USA w bazie Hulburt Field, gdzie stacjonuje amerykański 6. Special Operations Squadron). Również w ramach szkoleń wykorzystuje się cywilnych usługodawców zewnętrznych, np. litewską firmę Abiabaltika (ubiegło roczne szkolenie na symulatorach) czy czeską LOM Praha (loty na śmigłowcach Mi-17Sz).

Zagraniczna współpraca 

Personel eskadry współpracuje ze swoimi odpowiednikami ze Stanów Zjednoczonych (wyżej wspomniana 6. eskadra działań specjalnych) oraz Wielkiej Brytanii (dywizjony z JSFAW – Joint Special Forces Aviation Wing). Z biegiem lat przewiduje się rozszerzenie współpracy międzynarodowej. Współpraca obejmuje nie tylko szkolenia ale także bogatą wymianę doświadczeń z partnerami ze Stanów Zjednoczonych –  w dziedzinie planowania i działań operacyjnych, co ma na celu doprowadzenie do pełnej interoperacyjności w operacjach sojuszniczych w 2014 roku. Należy również wspomnieć o licznych ćwiczeniach doskonalących i zeszłorocznych manewrach „Logical Decision 2012” na Węgrzech, gdzie uczestniczył jeden z śmigłowców 7 Eskadry Działań Specjalnych. Były to pierwsze zagraniczne ćwiczenia i za pewne nie ostatnie. Jednostka podnosi swoje kwalifikacje również w ćwiczeniach sztabowych (w ramach ćwiczeń uczestniczyła rok temu w międzynarodowych manewrach sił specjalnych „Jackal Stone 2012” rozgrywanych w Chorwacji). Dodatkowo bierze udział w każdych ćwiczeniach Dowództwa Wojsk Specjalnych.

Plany na przyszłość 

W tym roku jednostka ma przejść procedurę certyfikacyjną, gdzie pozytywna ocena spowoduje, że 7 Eskadra Działań Specjalnych zostanie pełnoprawnym elementem działań Wojsk Specjalnych. Ocenie będą podlegać m.in. umiejętności personelu latającego, wykorzystanie procedur i umiejętność przygotowywania misji. Dzięki tym zabiegom, eskadra ma być w pełni przygotowana do działania z sojusznikami, co umożliwi jej natychmiastowe wykonywanie zadań z dowolnym partnerem NATO. W nadchodzącym wielkimi krokami 2014 roku, eskadra doczeka się własnych czterech kątów. Jedna ze stref powidzkiej bazy zostanie całkowicie przebudowana pod wymagania skrzydeł specjalsów. Powstaną lądowiska dla śmigłowców, nowe hangary dla sprzętu lotniczego czy budynki sztabowo-logistyczne do sprawniejszego funkcjonowania eskadry. Całość prac jest jednym z etapów rozbudowy infrastruktury powidzkiej bazy. Kolejnym nowym elementem, być może będącym już w 2014 roku na wyposażeniu będą nowe śmigłowce. Wedle planów Siły Powietrzne mają otrzymać dziesięć nowych śmigłowców w wersji wielozadaniowej-ratowniczej. Jest to cześć przetargu na siedemdziesiąt maszyn dla wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych. Cześć z nich prawdopodobnie trafi do eskadry, gdzie zwiększą potencjał 7 Eskadry Działań Specjalnych wraz z dobrze znanymi już Mi-17.

Źródło tekstu: tekst został oparty na podstawie wpisu autorstwa pana Łukasza Pacholskiego na portalu dziennikzbrojny.pl

Źródło zdjęć: autorem pierwszego i trzeciego zdjęcia jest pan Łukasz Pacholski, drugie zdjęcie – pochodzi z aircraftcompare.com

Autor: Johny

 

Źródło: Blog poświęcony Wojskom Specjalnym

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl