75th Ranger Regiment – zawsze pierwsi

HISTORIA

Pierwsze oddziały Rangerów powstały początku XVII wieku w Ameryce Północnej jako niewielkie lekkozbrojne formacje brytyjskich kolonistów. W 1776 roku, podczas rewolucji amerykańskiej powstał pierwszy oficjalny oddział amerykańskiej armii noszący miano „rangers”, od nazwiska jego dowódcy zwany Knolwton’s Rangers. Pierwszy współczesny oddział US Army Rangers powstał w czerwcu 1942 roku jako 1 Batalion Rangersów, sformowany i dowodzony przez mjr. Williama Darby’ego. W maju 1943 utworzono kolejne oddziały, 3 i 4 Batalion Rangersów. Podczas walk o przyczółek wokół Anzio 1,3 i 4 Batalion US Army Rangers otrzymał zadanie zdobycia miasta Cisterna. Podczas ataku na tą miejscowość 29 stycznia 1944 roku 1 i 3 Batalion zostały okrążone i rozbite, a 4-ty poniósł ciężkie straty. Parę miesięcy później wszystkie trzy zostały rozformowane. W 1943 roku w USA sformowano 2 i 5 Batalion Rangerów. 6 czerwca 1944 roku wzięły one udział w inwazji na Normandię. Szczególnie odznaczyły się trzy kompanie 2 batalionu, które po wspięciu się na wysokie klify zdobyły Pointe du Hoc. 5 batalion z resztą 2 wylądował natomiast w zachodnich sektorach plaży Omaha. Tam zostało ukute motto rangerów, gdy najstarszy stopniem oficer na plaży, gen. Norman Cota rozkazał im nacierać w stronę niemieckich umocnień słowami: “Well, goddamit, if you’re Rangers, lead the way!”. W 1945 roku, po zakończeniu II wojny światowej wszystkie bataliony zostały rozwiązane.

File:75 Ranger Regiment Distinctive Unit Insignia.svg

Podczas wojen w Koreii i w Wietnamie historia się powtórzyła. Kolejne Bataliony US Army Rangers były formowane na potrzeby tych wojen i ponownie po ich zakończeniu tychże zostawały rozwiązywane. Historia zmieniła się dopiero w 1984 kiedy powstał 3 Batalion oraz dowództwo 75 Pułku Rangersów.

File:Ranger MOUT exercise.jpg

W 1989 roku pułk walczył w Panamie, a rok później część 1 batalionu wzięła udział w wyzwoleniu Kuwejtu. W 1993 roku kompania B 3 batalionu wraz z dowództwem pułku zostały wysłane do Somalii w ramach operacji „Restore Hope”.  Pododdziały pułku uczestniczyły w misjach stabilizacyjnych na Haiti (1994) i w Kosowie (2000). Od 2001 roku rangerzy brali aktywny udział w tzw. wojnie z terroryzmem, przeprowadzając działania bojowe na terenie Iraku i Afganistanu.

 

ORGANIZACJA

File:Wayne Downing funeral honor guard.jpg

Siedzibą główną Pułku jest Fort Benning w Georgii, natomiast bataliony wchodzące w jego skład stacjonują w Fort Benning, Hunter Army Airfield i Joint Base Lewis-McChord. Pułk składa się z jednego specjalnego batalionu żołnierzy i trzech, organizacyjnie identycznych batalionów piechoty z wyspecjalizowanymi umiejętnościami.

Schemat organizacyjny 75th Ranger Regiment:

File:75th Ranger Regiment.png

 

UZBROJENIE

File:Ranger inspect gear at Ranger Rendezvous 2009.jpg

Na wyposażeniu 75 Pułku Rangersów znajdują się m.in.

karabinki typu SCAR, M16A4 i M4/M4A1,

karabiny wyborowe Mk 12 SPR,

ręczny karabin maszynowy M249 SAW,

działo bezodrzutowe Carl Gustaf.

NABÓR I SZKOLENIE

File:75th Ranger Regiment conducing operations in Iraq, 26 April 2007.jpg

4.Szkolenie współczesnego Rangersa

 

Począwszy od 2011, żołnierze którzy chcą wejść do procesu selekcji do służby w 75. Pułku Ranger muszą posiadać kwalifikacje MOS (Military Occupational Specialty) i posiadać doświadczenie spadochronowe. Zakwalifikowani do selekcji rekruci uczestniczą w 9 tygodniowym podstawowym szkoleniu Bojowym (Basic Combat Training), a następnie w zaawansowanym szkoleniu indywidualnym (Advanced Individual Training) lub w przypadku piechoty 13 tygodniowym kursie OSUT (One Station Unit Training).

Po zakończeniu AIT lub OSUT potencjalni Rangersi uczestniczą przez trzy tygodnie w kursie przygotowawczym i selekcyjnym Pre-RASP (Ranger Assessment and Selection Programs), który jest zaprawą przed 8 tygodniowym kursem właściwym RASP I.

Osoby, które pomyślnie ukończą RASP I podchodzą do szkoleń w United States Army Airborne School. Po ukończeniu kursu BAC (Basic Airborne Course) do zaliczenia pozostaje 3 tygodniowy  kurs wstępny  SURT (Small Unit Ranger Tactics).

Później już jako pełnoprawni rangersi mogą uczestniczyć w jednym z 2 programów specjalistycznych: Ranger Assessment lub Selection Programs.

Po ukończeniu szkolenia z RASP1/RASP2 nowy Rangers zostanie przypisany do jednego z trzech batalionów: 75th Regimental Headquarters lub Ranger Special Troops Battalion (RSTB). Ukończenie selekcji i przydział do jednostki łączy się z przywilejem noszenia charakterystycznej łukowej naramiennej naszywki z napisem „Ranger”.

 

Każdy Rangers może uczestniczyć w kursach specjalistycznych, m.in. kursach spadochronowych, SERE (Resistance & Escape), kursach walki wręcz czy survivalu.

Z racji wchodzenia w skład Wojsk Specjalnych USA, żołnierze są stale sprawdzani pod kątem przydatności do służby. Nie spełnianie wymogów kondycyjnych, czy nawet brak motywacji może poskutkować wydaleniem ze służby, tzw RFS (Realesed for Standards). W przypadku niemożnośic kontynuowania służby z przyczyn zdrowotnych, wydalenie następuje według procedury RFM „Relieved For Medical reasons”.

Wysokie standardy i wymagania wobec Rangersów stawiają ich w czołówce najlepszych jednostek specjalnych na świecie.

 

Awatar użytkownika

Opracował: Chmielo (SGO Gdańsk)

Zdjęcia: http://en.wikipedia.org/wiki/75th_Ranger_Regiment_%28United_States%29#Honors.2C_Mottos_and_Creed

http://hanyarangkuman.blogspot.com/2012/07/us-army-ranger.html

 

 

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl