2016 Roczne podsumowanie szkoleń SGO

W roku 2016 SGO zrealizowało globalnie około 450* indywidualnych treningów taktycznych i sprawnościowych. Oznacza to, że zdecydowanie musimy dobrze żyć z naszymi partnerkami bo niektórym zdarzało się co 3 dzień przebywać poza domem.

Gdańsk 125

Wrocław 100

Kraków 75

Śląsk 50

Poznań 50

Warszawa 50

 

Założeniami w 2016 roku było zwiększenie ilości szkoleń z udziałem wszystkich oddziałów SGO oraz ujednolicanie procedur. Słowem, integracja ale bez żadnych procentów. Wybraliśmy najciekawsze działania szkoleniowe SGO w 2016:

STYCZEŃ

DSC_0145 (2)

Bogdan Bliźniak (SPAP Gdańsk) jest najdłużej współpracującym z nami szkoleniowcem (będzie już z 5 lat) i chyba jedynym, który szkolił członków z praktycznie wszystkich naszych oddziałów. Może nie trenujemy już tak intensywnie jak na początku, ale zawsze z sentymentem wracamy na salkę Championa.

 

 

LUTY

 12717790_1052402861493714_3613524632300538787_n

W lutym uczestniczyliśmy w szkoleniu dla kandydatów do służby w JWK. Dobra formę naszych chłopaków potwierdziło zaliczenie kryteriów fizycznych stawianych przyszłym komandosom. Psychologa na szczęście nie było bo to byśmy uwalili już na dzień dobry.

KWIECIEŃ

10247424_1003572336380474_9071173610961268533_n

Kwiecień to debiut o charakterze międzynarodowym. Na podstawie rekomendacji przychylnych osób, zostaliśmy zaproszeni na manewry STX w Czechach. Naszych południowych sąsiadów różni to, że nie tylko „bawią się w komando” ale na co dzień służą w wojsku (w tym na misjach zagranicznych) i straży granicznej. Całość odbywała się według procedur NATO więc było sporo nauki. Egzamin zdaliśmy, w 2017 odpowiadać będziemy za TOC i CC jednego z plutonów.

 

MAJ

W maju wzięliśmy udział w zorganizowanym z wielką pompą szkoleniu taktycznych procedur dowodzenia w walce. Szkoliliśmy się pod okiem komandora Formozy (uczestnika NATOwskich kursów dla dowódców specjalśow) oraz twórcy kursu bazowego Formoziaków. W szkoleniu poza masą konkretnej wiedzy, mieliśmy również okazję wykorzystać śmigłowiec, łodzie pontonowe i ciężkie pojazdy.

 

CZERWIEC

 13502648_1038057546243666_40354962308845777_o

W czerwcu SGO zorganizowało pierwsze w kraju zawody ratowniczo taktyczne grup paramilitarnych. Na swoje barki wyzwanie wzięli nasi formacyjni ratownicy z Wrocławia, z Maju na czele. Na zawodach gościliśmy takie autorytety jak Wir (JW Komandosów). Relacje można było przeczytać w branżowej prasie (Rescue Magazine, Special Ops, Polska Zbrojna).

 

SIERPIEŃ

 14

W sierpniu szkoliliśmy się w zakresie S.E.R.E pod okiem weteranów GROM. Lekko nie było.

Jak to w Gdańsku, trzeba robić za królika doświadczalnego. Zorganizowaliśmy pierwszą selekcję, w której rekrutowano osoby do SGO Gdańsk i SGO Poznań. Powzięto przy tym konkretne środki i zapewniono 24 h ostrego wycisku.

 

WRZESIEŃ

Od 3 lat współpracujemy z weteranami Formozy skupionymi w firmie Formoza RIB. Po serii szkoleń VBSS, we wrześniu dostaliśmy możliwość sprawdzenia się w improwizowanej symulacji zatrzymania jednostki pływającej, abordażu, zabezpieczenia i ewakuacji. Dodamy, że akcja miała miejsce w nocy. Przyjemność powrotu na Hel RIB-em ze średnią prękością 90 km/h zapamiętamy na bardzo długo.

 IMG_0619

Również we wrześniu, ponownie pod okiem oficerów JW Formoza przeszliśmy dedykowane szkolenia z zakresu taktyk, technik i procedur działania małych pododdziałów. Rozpoczęło to intensywny proces tworzenia w SGO procedur operacyjnych oraz procedur dowodzenia.

 

PAŹDZIERNIK

 DSC_0120p

W październiku postanowiliśmy przełożyć czeski STX na nasz krajowy grunt. SGO Śląsk, który w dużej mierze składa się z byłych MilSimowców zadbał o poprowadzenie ciekawych manewrów górskich. Chce się wracać.

 

LISTOPAD

 19

Listopad. Nabory zaczęły się na północy, a skończyły na południu. Ostatnim oddziałem, który przeprowadzał selekcję w 2016 roku był Wrocław. Nie dość, że wyróżniają się umundurowaniem (WZ.93) to każdy liczy, że w krytycznej sytuacji dzielny Wortowiec z narażeniem życia będzie udzielał pomocy innym. Ciężar, większy niż dziesiątki kg dźwigane na plecach przez pozostałe oddziały.

 

 

Na koniec chcielibyśmy podziękować przede wszystkim szkoleniowcom, którzy wzięli nas pod swoje skrzydła i w sposób indywidualny podeszli do potrzeb naszej pasjonackiej grupy. Gdyby nie Wasza otwartość nie moglibyśmy szkolić się w podobny sposób do ludzi i jednostek, na których się wzorujemy. W szczególności dziękujemy:

Ciupadze (SPAP Gdańsk)

Kustiemu (Formoza)

Czarkowi (Formoza)

Rafałowi (Formoza)

Edkowi (SPAP Gdańsk)

Tomkowi (GROM)

Ernestowi (JWK)

Kustiemu (Formoza)

Wirowi (JWK)

 

Dziękujemy również firmie Gunfire oraz Red River, które wspierają nas sprzętowo i pozwalają na treningi z użyciem niezawodnego wyposażenia.

 

Wielu z Was nie wiedziałoby również o naszych działaniach, gdyby nie Magazyn Ludzi Akcji Special Ops, który zawsze chętnie dzielił się naszymi relacjami z ciekawych szkoleń i akcji. W szczególności dziękujemy Błażejowi, redaktorowi internetowej wersji magazynu.

 

*Na podstawie zarejestrowanych wątków na forum w dziale „Treningi SGO”

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl