Nakolaniki Alta vs Bijan’s

Bez względu na to czy zajmujemy się treningami paramilitarnymi, rekonstrukcją czy niedzielnymi konfrontacjami ASG narażamy mniej lub bardziej swoje kolana – a to w końcu od nich zależy nasza mobilność na polu walki. Dobrze dobrane nakolanniki pozwalają zapobiec urazom podczas upadku, klękania, czy akrobacjach. Sprawdziliśmy dwa popularne systemy nakolanników pod względem wygody, budowy, właściwości ochronnych oraz prezentowanej jakości w stosunku do ceny.

Bijan’s Knee Pad

Image

Nakolanniki produkowane w USA przez firmą Bijan’s Protective Equipment Inc. cieszą się uznaniem nie tyko wśród militarystów rekonstruktorów, czy strzelców ASG. Korzystają z nich niemal wszystkie rodzaje amerykańskich sił zbrojnych, a także wiele państw NATO. Nie ma się czemu dziwić. Jest to zaawansowany technologicznie sprzęt do ochrony naszych najczulszych stawów. Zbudowane zasadniczo z trzech elementów: zewnętrzną skorupę ochronną, miękko wyściełaną część obejmującą staw kolanowy oraz system mocujący.

Image

„Skorupa” została wykonana z śliskiego, twardego polietylenu, który skutecznie chroni przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi. Profil skorupy i konstrukcja części wyściełanej powodują, że przy zgięciu nogi w kolanie nie odstaje ona od nogi.
Część wyściełana została wykonana z trzech sekcji o różnej grubości i twardości. Zapewnia to duża wygodę i pewność użytkowania. Dodatkowo oryginalna budowa zapewnia stabilizację całego stawu, dosłownie obejmując kolano. Daje to dużą pewność użytkowania, a także zwiększa naszą pewność działania. Sekcje połączone są „zawiasami”, co sprawia, że nakolanniki firmy Bijan’s zawsze doskonale przylegają.
System mocowania jest również bardzo rozbudowany. Składa się z czterech neoprenowych „uszu”, dwóch taśm – górnej elastycznej i dolnej nierozciągliwej. Uszy stanowią podstawowy element stabilizujący, a końce taśm mocujących spina się taśmami Velcro.
Z uwagi na bardzo rozbudowaną konstrukcje, dla pełnego komfortu, konieczne jest dokładne dopasowanie nakolannika do nogi i dlatego produkowane są one w trzech rozmiarach – Small, Medium i Large. Kolory wyścielenia: zielony, multicam, digital woodland, UCP, woodland, coyote. Materiał poza opisanymi elementami to wysokiej jakości, wytrzymała Cordura.

Image

Amerykański producent zapewnia wszystko czego można wymagać od profesjonalnych nakolanników.
+ duża wygoda użytkowania
+ wytrzymała skorupa
+ solidny system mocujący
+ mnogość kolorów kamuflaży
+ obejmowanie całego kolana
– wysoka cena
– konieczność dopasowania rozmiaru

Alta FlexLineTM

Image

Profesjonalne ochraniacze kolan firmy ALTA Industries. Od ponad 35 lat Alta Industries serwuje wysokiej jakości sprzęt ochronny na kolana i łokcie. Doświadczenie firmy, patenty technologiczne i najwyższa jakość materiałów stawiają nakolanniki Alta na najwyższej półce. Doceniane przez fachowców z branży, wykorzystywane przez żołnierzy. Model FLexLine to wersja elastyczna, bez skorup zewnętrznych, za to w pełnym kamuflażu.

Image

Konstrukcja tych profesjonalnych nakolanników jest w pełni wyprofilowana. Dlatego nie przeszkadza to w noszeniu ich nawet pod odzieżą wierzchnią. Zbudowane są z czterech warstw mających zapewnić komfort i bezpieczeństwo użytkownika. Dwie wewnętrzne, piankowa i neoprenowa, mają chronić przed uderzeniami. I rzeczywiście bardzo skutecznie zabezpieczają przed działaniem wstrząsowym. Zewnętrzne materiały (BTR – „Brushed Tricot Lining” i DFS „Durable Fabric Surface”)* są bardzo odporne na ścieranie. Dzięki wodoodpornemu materiałowi (BTR) nakolanniki nie nasiąkają wodą !
AltaLockTM to specjalny system mocowania nakolanników spotykany wyłącznie w produktach tej marki. Ruchome, trójkątne zatrzaski zostały tak opracowane, aby niemal niemożliwe było ich nieplanowane odpięcie. Powoduje to dodatkową pewność użytkowania. Nie bez powodu zostały opatentowane. Nie ma równie dobrych zaczepów mocujących.
Taśmy, podobnie jak w produktach firmy Bijan’s wykonane zostały: górna elastyczna, dolna nierozciągliwa. Obie przeplatane przez drabinkę, zapas zapinany na rzep.
Rozmiar jest uniwersalny ze względu na dużą elastyczność modelu. W zależności od wykorzystywanego munduru, dobrać można różne rodzaje kamuflażu: multicam, czarny, coyote brown, ACU. Materiał poza opisanymi elementami to wysokiej jakości, wytrzymała Cordura. Na uwagę zasługuje też bardzo mała waga tych nakolanników.
Model FlexLine spełni oczekiwania wymagającego klienta w warunkach niezurbanizowanych, gdzie praktycznie nie istnieje ryzyko ich przekłucia.

Image

+ kamuflaż na całej powierzchni
+ świetny system mocujący
+ dobre wyprofilowanie
+ wodoodporność
+ uniwersalny rozmiar
– brak skorupy zewnętrznej
– lekko uwierająca dolna taśma podczas klękania

Wybór ochraniaczy jest zawsze wypadkową indywidualnych potrzeb. Oba modele nakolanników są porządnie wykonane, ale zapewniają zdecydowanie innych profil wykorzystania i ochrony. Na pewno wymagający użytkownicy odnajdą w nakolannikach Bijan’s właściwości potrzebne przy urazowych działaniach. Alta jest z kolei alternatywą dająca spory komfort użytkowana i zbalansowaną ochronę.

Opracował: SGO Zalczyk

Zdjęcia: www.tabodesign.com

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl