Rękawice Armored Claw Accuracy

Budowa

Rękawice Armored Claw Accuracy to lekki model, który nie krępuje ruchów dłoni i pozwala na wykonywanie precyzyjnych czynności. Zewnętrzna warstwa została wykonana ze Spandexu oraz Neoprenu, a wewnętrzna z syntetycznej skóry. Wykorzystane materiały są dobrze zszyte i nie można mieć zastrzeżeń do poziomu wykonania. Rękawice są cienkie, więc należy pamiętać o ostrych krawędziach, szkle i innych rzeczach, które mogą zagrozić naszym dłoniom. Na końcu palca wskazującego i kciuka został naszyty materiał współpracujący z ekranami dotykowymi. Pewne trzymanie zapewnia duży rzep w okolicach nadgarstka.

Użytkowanie

Rękawice bardzo dobrze się układają i nie odczuwa się w nich dyskomfortu. Od wewnątrz nic nie uwiera i nie ociera, więc po chwili od założenia, zapominamy, że mamy je na dłoniach. Dużym plusem jest rozciągliwy materiał na zewnętrznej stronie dłoni, który rozciąga się w momencie zaciskania pięści. Dzięki temu na wierzchu jest tyle materiału ile jest potrzebne i nie mamy do czynienia z jego nadmiarem, co można spotkać w innych konstrukcjach.

Na wewnętrznej stronie zastosowano cienką warstwę syntetycznej skóry. Zaletą takiego rozwiązania są duże możliwości obsługi rzeczy wymagających precyzji. Zawiązanie sznurowadeł nie stanowi problemu. Natomiast wadę tego rozwiązanie jest słaba ochrona przed ostrymi rzeczami. Nie jest to model, który został zaprojektowany do zjazdów linowych i zwiększonej ochrony i trzeba o tym pamiętać w trakcie użytkowania.

Po wewnętrznej stronie palca wskazującego oraz kciuka zostały naszyte dodatkowe elementy antypoślizgowe. Moim zdaniem jest to zbyteczne, ponieważ nie poprawia znacząco chwytu, a czasami przeszkadza, ponieważ odkształca się w trakcie zginania palców. Natomiast bardzo dobrze sprawdza się materiał współpracujący z ekranami dotykowymi, umieszczony na palcu wskazującym oraz kciuku. Bez większych problemów można obsługiwać telefon lub tablet, bez konieczności zdejmowania rękawic.

Niestety nie obeszło się bez minusów. Największą wadą jest materiał na wewnętrznych stronach palców. Bardzo łatwo zahacza o rzepy i szybko się mechaci. Sprawia to trudności kiedy sięgamy po rzeczy schowane w kieszeniach zapinanych na velcro. Sytuację ratuje rzep, który trzyma rękawiczki w okolicach nadgarstka. Pozwala na dokładną regulację i nie odpina się w trakcie noszenia.

Testy

Rękawice testowałem przez półtora miesiąca. W tym czasie zostały poddane różnych próbom w trakcie treningów taktycznych, wytrzymałościowych oraz wysokościowych na drabince speleo. Zdały egzamin, ale trzeba pamiętać o ich ograniczeniach.

Już na samym początku poddałem je testom na drabince speleo. Materiał po wewnętrznej stronie okazał się wystarczająco odporny i ochronił dłonie w trakcie wspinania się po aluminiowej konstrukcji. Rękawice zapewniły także pewny chwyt dzięki swoim właściwościom antypoślizgowym. Po wejściu na drabinkę wchodziłem do budynku przez ramę okienna, w której znajdowały się resztki wybitej szyby. Niestety na trafiłem na ostrą pozostałość szkła. Mimo szybkiego cofnięcia ręki w prawej rękawiczce powstało małe rozcięcie. Jeżeli ktoś planuje podobne treningu, to powinien zainteresować się innym modelem rękawic np. opisywanym w innej naszej recenzji Armored Claw Breacher. Nie skusiłem się na testowanie Accuracy w trakcie zjazdów na linie. Doświadczenie podpowiadało, że nie jest to zbyt bezpieczne i materiał mógłby nie wytrzymać.

Następnym punktem był trening manualny z wykorzystaniem replik broni. Od razu było wiadomo, że to środowisko naturalne dla tego modelu. Właściwości antypoślizgowe oraz łatwość operowania idealnie się sprawdzają przy wymianach magazynka, zmianie broni z długiej na krótką i podobnych czynnościach. Accuracy sprawdzą się także w przypadku treningów wytrzymałościowych. O ile nie planujemy ćwiczeń na drążku, ze sztangą lub kettlami. Materiał antypoślizgowy nie wytrzyma takiego obciążenia i rękawiczki będą się ślizgały co znacząco utrudni trening. W przypadku robienia pompek jedyną rzeczą, na którą trzeba uważać to potłuczone szkło, ostre kamienie i inne przedmioty, które mogą nas skaleczyć. Materiał szybko schnie i mimo pocenia utrzymuje komfort termiczny i nie wchłania wody jak gąbka. Rękawiczki sprawdzą się także, gdy temperatura spadnie w okolice 0ºC. Można śmiało w nich ćwiczyć bez ryzyka odmrożenia dłoni.

Podsumowanie

Armored Claw Accuracy to dobry wybór dla osób, które preferują precyzję ruchów kosztem ochrony dłoni. Należy pamiętać, że nie jest to model przeznaczony do zjazdów, wyburzania ścian i przerzucania szkła, do tego lepiej nadadzą się rękawice Armored Claw Breacher, które recenzowaliśmy wcześniej.

Zaletami modelu Accuracy jest dobre dopasowanie do dłoni i zagwarantowanie komfortu termicznego, dzięki czemu nawet w gorące dni nie zapewnimy sauny naszym dłoniom. Natomiast największą wadą jest zastosowanie na wewnętrznej stronie palców materiału, który łatwo czepia się do rzepów. Można także przemyśleć zastosowanie materiału antypoślizgowego na palcu wskazującym oraz kciuku. 

Opracował:

Dembs(SGO Gdańsk)

Zdjęcia:

Adam Kolka

Taya Photocatcher

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl