Bluza Helikon-Tex Combat Shirt

1. WSTĘP

Kolejnym produktem firmy Helikon-Tex, który został poddany wielopłaszczyznowym testom SGO jest Combat Shirt. Ten coraz powszechniej stosowany element umundurowania znajduje odbiorców zarówno w regularnym oddziałach jak i jednostkach specjalnych.
Zogniskowanie głównych konfliktów wojennych w terenach o suchym klimacie i wysokich temperaturach zrodziło naturalną potrzebnę opracowania munduru pozwalającego na ograniczenie dyskomfortu wywołanego operowaniem w takich warunkach . W recenzji postaramy się odpowiedzieć na pytanie jakie cechy charakteryzowały testowany produkt podczas treningów realizowanych przez SGO Gdańsk.

2. ZAKRES RECENZJI

Image

Okres użytkowania: 3-24 miesięcy
Warunki klimatyczne: wiosna, lato (dla potrzeb recenzji testów dokonano również w warunkach niepokrywających się z przeznaczeniem CS: zima)
Warunki użytkowania: strzelectwo, CQB, Zielona taktyka, TCCC, walka wręcz, alpinistyka miejska, trekking i zajęcia o podwyższonym wysiłku fizyczny.
Zastosowanie: mundur letni (mundur uniwersalny w połączeniu z bielizną termoaktywną)
Ilość testowanych bluz: 8 sztuk Helikon-Tex Combat Shirt II generacji w kamuflażu Camogrom, 4 sztuki Helikon-tex Combat Shirt I generacji w kamuflażu Camogrom, Pantera leśna, DPM i czarnym

3. PRODUKT – DANE FABRYCZNE

Image

Bluza Combat Shirt CamoGrom
Nr produktu: BL-TCU-NR-14
Rękawy wykonane z materiału Nyco twill (50% bawełna 50% nylon),
Środkowa część: nylon o właściwościach termoaktywnych

 • Dwie kieszenie górne na rękawach (YKZ)
 • Dwie kieszonki dolne na rękawach np. na długopisy
 • Wzmocnienia na łokciach możliwością wsunięcia miękkich ochraniaczy (w komplecie ochraniacze).
 • Stójka bluzy zapinana na suwak (YKZ)
 • Rzepy na dystynkcje i flagi

3.1 COMBAT SHIRT I i II Generacji – podstawowe różnice

Oficjalnie Helikon-Tex nie rozróżnił generacji produkowanych Combat Shirt-ów, jednak z racji tego że posiadamy zarówno bluzy z początku produkcji (2009) jak i najnowsze modele (koniec 2011) oceniliśmy, iż wprowadzone w tym czasie drobne zmiany w budowie wymagają krótkiego zreferowania.

Osoby wykorzystujące Combat Shirty I generacji narzekały na zamek przy stójce (kołnierz), który przy dłuższym użytkowaniu miał tendencje do powodowania podrażnień szyi. Problem skutecznie rozwiązało zabezpieczenie zamka w nowszych modelach.

Kolejna zmianą jest dodanie kieszeni na dolnych rękawach. Mimo ograniczonej funkcjonalności z powodu małych rozmiarów i podzielenia na przegrody, znajdą one skuteczne zastosowanie przy użyciu drobnych przedmiotów.

4. WŁAŚCIWOŚCI KROJU

Image

Budowa Wszystkich Combat Shirt-ów bez względu na producenta opiera się na zasadniczo podobnej konstrukcji:
rękawy w konstrukcji standardowej bluzy mundurowej, środek wykonany z materiału termoaktywnego. Bluzy Combat Shirt przeznaczone są do noszenia z kamizelką taktyczną. Stąd niedostępność kieszeni w środkowej części bluzy oraz zastąpienie elastycznym i dopasowującym się do ciała nylonem.

Materiał bardzo dobrze spełnia swoje zadanie i pozwala na komfortowe użytkowanie z różnymi modelami kamizelek:
Combat Shirt + Kamizelka kuloodporna Moratex Super Light model 2006 w konfiguracji z kamizelką S.W.A.T. Type (warsztaty strzelecko-taktyczne CSS i DOT)

Image
CS + Kamizelka taktyczna Condor Modular Chest Rig (RRV)

Image
CS z kamizelkami Condor Defender Plate Carrier

Image
CS z kamizelką FSBE

Image
CS z kamizelką Plate Carrier GFC Tactical

4.1 KIESZENIE

Założenie wykorzystania bluzy w połączeniu z kamizelką taktyczną, spowodowało że kieszenie umieszczone są wyłącznie na rękawach CS. 2 pojemne kieszenie, z zamkiem pionowym YKZ współgrają z całością konstrukcji. Ergonomiczne ułożenie pozwala na szybki dostęp do kieszeni. Dużym plusem jest też kompaktowa budowa – gdy kieszeń nie jest wypełniona odpowiednio przylega do reszty bluzy – nie powoduje to ryzyka zahaczenia się wystającym materiałem o jakieś przedmioty.
Kieszenie na dole bluzy mimo małych rozmiarów w miarę dobrze uzupełniają deficyt miejsc do przechowania mniejszego wyposażenia.

4.2 REGULACJA RĘKAWÓW

Kolejnym plusem bluzy jest regulacja rękawa. Dłuższe wcięcie w rękawie pozwala na jego lepszą regulację i niweluje efekt odstającego materiału zwężonego przy rzepie. Tego rodzaju rozwiązania pozwala na lepsze dopasowanie rękawa na całej jego długości. Jest to szczególnie przydatne przy aktywności przy której istnieje ryzyko zahaczenie o jakiś obiekt przy dynamicznym działaniu (CQB, taktyczne działania wysokościowe).
Podatnymi na ciężkie użytkowanie okazały się z kolei rzepy. Przy sporym zabrudzeniu (błoto, piasek, śnieg) znacznie traciły swoje właściwości czepne.

PODSUMOWANIE:

 • + ciekawa konstrukcja kroju
 • + dobrze rozmieszczona kieszeń na górnym rękawie
 • + zabezpieczenie zamka od kołnierza
 • + skuteczne ściągacze i zapięcia
 • + dobra regulacja rękawa
 • – problemy z rzepami przy poważniejszych zabrudzeniach
 • – ograniczona funkcjonalność kieszeni w dolnym rękawie

5. WŁAŚCIWOŚCI MATERIAŁU

Image

5.1 NYCO TWILL

W rękawach zastosowano tradycyjny materiał stosowany w innych mundurach Helikon-tex, czyli: Nyco twill (50% bawełna 50% nylon). Jego zalety i wady opisaliśmy przy okazji recenzji munduru TCU. Nyco Twill cechuje wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Ulepszyć należałoby pigment, gdyż materiał ma tendencje do utraty koloru. Jednak wg. naszych obserwacji utrata koloru Combat Shirt-u jest zdecydowanie mniejsza niż innych bluz mundurowych Nyco twill. Szwy w miarę trwałe, nie puściły ale po 3 latach są już lekko poluzowane.
5.2 NYLON

Image

Główne zadanie tkaniny nylonowej, z której wykonana jest środkowa część Combat Shirtu to termoregulacja i odprowadzanie wilgoci. Materiał dobrze przylega do ciała i jest prawie nie wyczuwalny. Przy wymagających dużego wysiłku działaniach i współpracy z kamizelami taktycznych obszytych siatką wentylujące nylon zapewniał stały komfort. Wytrzymałość na bezpośrednie przetarcia nie była
sprawdzana, natomiast przy używaniu kamizelek na materiale bardzo szybko pojawiły się w kilku miejscach zmechacenia (głównie tak gdzie materiał „pracował” z kamizelką). Trwałość kolorów bez zarzutu.

 • + wytrzymałość Nyco Twill
 • + skuteczne właściwości termoaktywne nylonu
 • + dobra jakość nylonu
 • – słaba trwałość kolorów nyco twill
 • – ograniczona wytrzymałość nylonu i tendencje do zmechacenia

6. GALERIA „TESTY W TERENIE”

Image
Warunki działania: wzmożony wysiłek fizyczny, temperatura -9, przeciętny wiatr.
Opinia: przy połączeniu z bielizną termoaktywną użytkowanie komfortowe. Śnieg nie przylegał do materiału.

Image
Warunki działania: przeciętny wysiłek fizyczny, temperatura -27
Opinia: Pomimo skrajnie niskich temperatur 3 osoby użytkujące CS nie narzekały na warunki działania. Przy mocniejszym wietrze chłód był dosyć odczuwalny.

Image
Warunki działania: duży wysiłek fizyczny, temperatura +6, silny wiatr, silne opady atmosferyczne
Opinia: Najgorsze możliwe warunki atmosferyczne do zastosowania CS – całkowicie zmoczony materiał i silny wiatr utrudniał sprawne działanie. Przy dynamicznych elementach akrobatycznych znakomicie sprawił się przylegający do ciała nylon – pełna swoboda ruchów.
Warunki działania: wzmożony wysiłek fizyczny (warsztaty strzelecko-taktyczne DOT i CSS z użyciem broni panej), temperatura +20, słonecznie, „barykady” ogniowe
Opinia: Pełny komfort działania, brak zastrzeżeń

7. PODSUMOWANIE

Image

Bluza Combat Shirt firmy Helikon-Tex to zdecydowanie udany i godny polecenia produkt. Jakość wykonania, odporność na zniszczenia i dobry dobór materiałów są głównymi zaletami produktu. Mimo drobnych wad, stosunek ceny do jakości jest bezkonkurencyjny. Bez względu na rodzaj aktywności, którą podejmowaliśmy bluza wzorowo spełniała swoje funkcje. SGO Poleca Combat Shirt Helikon-Tex.

Image

AUTOR:Ram

MATERIAŁY ZDJĘCIOWE:
Materiały wewnętrzne SGO Gdańsk
Tabodesign.com
Maciej Laskowski
Mateusz Dębowski

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl