KORYTARZ: techniki poruszania klatką schodową

Materiał na celu przedstawienie techniki poruszania klatką schodową w warunkach CQC w 2 osobowym zespole.

 

Klatka schodowa jest krytycznym obszarem ze względu na utrudnioną obserwację, ograniczoną strefę stanowiąca osłonę oraz brak alternatywnych podejścia.

Pokonywanie klatki schodowej powinno być wykonywane minimum przez 2 osoby. Technika do zastosowania bazuje na tych samych zasada, a rożni się wyłącznie AOR dopasowywanym do schematu budynku.

 

Poziom pośredni z półpiętrem

1 i 2 musza poruszać się równolegle i blisko siebie. 1 ustawia się przy ścianie i obserwuje przód (półpiętro). 2 idzie strona od schodów i obserwuje poziom znajdujący się nad półpiętrem. 2 może poruszać się tyłem gdy strefa otwierająca się za półpiętrem będzie znajdowała się za zespołem.

 IMG_0012

Poziom końcowy, z półpiętrem

1 i 2 musza poruszać się równolegle i blisko siebie   1 ustawia się przy ścianie i obserwuje przód i półpiętro. 2 idzie tyłem stroną od schodów i obserwuje górne piętro. 1 gdy półpiętro jest już sprawdzone, może odwrócić się i ubezpieczać ten sam sektor co 2.

IMG_1222

Techniki dodatkowe

Poruszanie zespołem trzyosobowym

Przy szerszych klatkach schodowych, możliwe jest użycie trzy osobnego zespołu do poruszania klatką schodowa. AOR dzielone jest według zasady: 1 porusza się przy ścianie, przejmuje przód. 2 porusza się za 1, obserwuje tył. 3 porusza się przy schodach, obserwuje bok.

 DSC_2688 [1600x1200]

Skoki

Jeżeli pozwala na to sytuacja, przemieszczanie schodami może odbywać się skokami. Pojedyncze osoby przemieszczają się z punktu do punktu. W ruchu nie obserwują swojego sektoru odpowiedzialności. Dopiero po dotarciu do punktu jak piętro lub półpiętro obserwują swój AOR, a kolejna osoba rusza poziom wyżej. Technika jest szybsza od poruszania ubezpieczonego ale ryzykowna ze względu na brak ochrony.

IMG_1309

Opracował: Ram

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl