Materiał na celu przedstawienie techniki poruszania klatką schodową w warunkach CQC w 2 osobowym zespole.
Klatka schodowa jest krytycznym obszarem ze względu na utrudnioną obserwację, ograniczoną strefę stanowiąca osłonę oraz brak alternatywnych podejścia.
Pokonywanie klatki schodowej powinno być wykonywane minimum przez 2 osoby. Technika do zastosowania bazuje na tych samych zasada, a rożni się wyłącznie AOR dopasowywanym do schematu budynku.
Poziom pośredni z półpiętrem
1 i 2 musza poruszać się równolegle i blisko siebie. 1 ustawia się przy ścianie i obserwuje przód (półpiętro). 2 idzie strona od schodów i obserwuje poziom znajdujący się nad półpiętrem. 2 może poruszać się tyłem gdy strefa otwierająca się za półpiętrem będzie znajdowała się za zespołem.
Poziom końcowy, z półpiętrem
1 i 2 musza poruszać się równolegle i blisko siebie 1 ustawia się przy ścianie i obserwuje przód i półpiętro. 2 idzie tyłem stroną od schodów i obserwuje górne piętro. 1 gdy półpiętro jest już sprawdzone, może odwrócić się i ubezpieczać ten sam sektor co 2.
Techniki dodatkowe
Poruszanie zespołem trzyosobowym
Przy szerszych klatkach schodowych, możliwe jest użycie trzy osobnego zespołu do poruszania klatką schodowa. AOR dzielone jest według zasady: 1 porusza się przy ścianie, przejmuje przód. 2 porusza się za 1, obserwuje tył. 3 porusza się przy schodach, obserwuje bok.
Skoki
Jeżeli pozwala na to sytuacja, przemieszczanie schodami może odbywać się skokami. Pojedyncze osoby przemieszczają się z punktu do punktu. W ruchu nie obserwują swojego sektoru odpowiedzialności. Dopiero po dotarciu do punktu jak piętro lub półpiętro obserwują swój AOR, a kolejna osoba rusza poziom wyżej. Technika jest szybsza od poruszania ubezpieczonego ale ryzykowna ze względu na brak ochrony.
Opracował: Ram