LIDER: zadania i organizacja dowódcy

Dowodzenie to odpowiedzialność. Twoim obowiązkiem jako dowódcy jest wyjaśnić misję, odpowiedzieć na każde pytanie swojej drużyny i mieć pewność, że każdy zrozumiał swoje zadanie. Odpowiedzialny jesteś również za dobranie taktyki, którą osiągniesz skutecznie cel. Na koniec, odpowiedzialny jesteś za zapewnienie szkoleń oraz sprzętu dla swojej drużyny, tak aby posiadała wszystkie potrzebne do realizacji misji zasoby. Ekstremalne zawłaszczenie opracowane przez Jocko Willink i Leif Babin jest sposobem Navy Seals jak zapanować nad tymi wszystkimi aspektami odpowiedzialności dowódcy.

Lojalność

Sukces i porażka mają wspólny, drużynowy wymiar. Analizuj błędy drużyny w pierwszej kolejności z perspektywy tego co Ty jako dowódca zrobiłeś źle. Potrzebujesz do tego pokory ale i odwagi. Szukaj i eliminuj słabości, aby stworzyć sprawnie działający zespół, bądź mentorem dla tych którzy nie posiadają oczekiwanego poziomu. Rozwijaj i ucz podległą drużynę, ale gdy zawodzą wszystkie środki, gdy naprawisz wszystkie swoje działania, a wciąż pojawiają się błędy to wykaż się lojalnością wobec reszty i usuń najsłabsze, nierokujące ogniwa.

Nadzór i kontrola

Standardem nie jest to co opracujesz i przedstawisz. Standardem, jest to co tolerujesz. Nawet najlepiej rozpisane procedury i techniki bez nadzoru i kontroli (czyli c2: command and control) nie będą działać prawidłowo.

Powtarzalność zapewnia z kolei jakość. Wielokrotne wykonywanie stałych procedur i technik, wytwarza zgranie, dobrą mechanikę i działanie instynktowne. Prowokowanie do współpracy, pozwala na osiągnięcie celu przy wspólnym zaangażowaniu całości drużyny.

Nadzorując drużynę musisz pamiętać o dwóch kluczowych zadaniach dowódcy. Identyfikuj słabości zespołu, żeby znaleźć sposób na jego wzmocnienie i opracuj plan pokonania przeszkód. To łączy się również z koniecznością przygotowania łańcucha dowodzenia na wypadek strat (w tym dowódcy).

Wiara

Ostatnim elementem tej układanki jest wiara. W siebie, zespół i misję. Przegrałeś jeśli wątpisz w którykolwiek z tych punktów. Jesteś częścią czegoś większego. Jeżeli wątpisz, odetnij się od bieżącego zadania, spójrz na cel strategiczny, przeanalizuj taktykę, wyciągnij wnioski, uporządkuj priorytety.

Zawsze znaj odpowiedzi na dwa pytania: co zrobić i dlaczego.

Opracował: Ram

Na podstawie: Jocko Willink, Leif Babin Extreme Ownership: How U.S. Navy SEALs Lead and Win

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl