Sylwetka Operatora: Paramedyk JWK

OPERATOR – PARAMEDYK

Wybrane najważniejsze zadania:
– udział w planowaniu operacji specjalnej
– przygotowanie, sprawdzenie i dostosowanie sprzętu do operacji
– sprawdzenie i potwierdzenie grup krwi operatorów i ewentualnych uczuleń
– ustalenie i potwierdzenie najbardziej efektywnych dróg ewakuacji medycznej na wszystkich etapach operacji specjalnych
– sprawdzenie/utrwalenie wiedzy grupy z zakresu TCCC (taktycznej opieki nad poszkodowanym)
– udział w operacji specjalnej i podejmowanie działań ratowniczych w sytuacji gdy ktoś zostanie ranny (dotyczy operatorów, osób postronnych a także przeciwnika)

Co istotne?

Podstawowe szkolenie ratownika medycznego to minimum 3,5 roku. To jednak nie koniec. Specjalność ta jest związana z ciągłym podnoszeniem kwalifikacji, gdyż medycyna jest taką dziedziną, w której należy aktualizować swoją wiedzę. Wiąże się to także z ciągłym treningiem i dodatkowymi praktykami również w publicznej służbie zdrowia. Dodatkowo jeśli operator – paramedyk zdobył już wykształcenie w Polsce i zna język angielski w stopniu bardzo dobrym może być skierowany na szkolenie do USA a tam próbować swoich sił w dostaniu się do grona nielicznych – Special Operations Combat Medic (SOCM). Na całym świecie jest zaledwie 1800 SOCM. Ten elitarny kurs medyków amerykańskich sił specjalnych w Fort Bragg charakteryzuje się niezwykłą intensywnością i wysokim progiem porażek. Połowa kandydatów nie przechodzi tego szkolenia – trudno się dziwić tak ostrej selekcji wiadomo przecież, że jeśli chodzi o ludzkie życie, nie można liczyć na jakikolwiek kompromis… W Jednostce Wojskowej Komandosów pełnią służbę jedyni w Polsce absolwenci tego kursu.
Bycie operatorem – paramedykiem nie jest łatwe. Niesamowitą satysfakcję przynosi jednak fakt, że można komuś pomóc a niejednokrotnie uratować życie. Najgorsze w funkcji tej są chwile gdy paramedyk robi wszystko a… śmierć wygrywa. Operatorzy – paramedycy należą do grupy żołnierzy, którzy cieszą się największym szacunkiem wśród komandosów.

Źródło: Cisi i skuteczni

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl