POMIESZCZENIE: przeszukanie, techniki

Technika przeszukania pomieszczenia uzależniona jest od wielkości zespołu, układu pomieszczenia oraz potencjalnych zagrożeń. Przedstawione techniki powinny być dopasowane do sytuacji taktycznej.

Po wejściu do pomieszczenia, sprawdzeniu rogów pomieszczenia (martwe kąty) oraz sufitu (sprawdzenie dokonuje ostatni operator), przechodzimy do dokładniejszego przeszukania pomieszczenia. Przy reakcji na obiekt wymagający weryfikacji, następuje wymiana komend sprawdzam – ubezpieczam lub ubezpieczam – sprawdzam. Kolejność uzależniona od sytuacji taktycznej. Jeden operator musi zapewniać ubezpieczenie działań drugiego. Istotne jest aby  operator asekurujący, znajdował się w miejscu pozwalającym na obserwację obiektu i miał kontakt wzrokowy z drugim operatorem.

Strefy odpowiedzialności

AOR (Area of Responsibility) to sektory, w których operator odpowiada za eliminację wszelkich zagrożeń. W pierwszej kolejności przed wejściem do pomieszczenia następuje tzw. flash view, czyli sprawdzenie zagrożeń na godzinie 12, które można zlikwidować jeszcze przed wejściem do pomieszczenia. Następnie stosując wejście jedną ze standardowych technik wejścia do pomieszczeń (hakiem, krzyżowo).

Strefy odpowiedzialności dla 2 osób

Strefy odpowiedzialności dla 4 osób

Po sprawdzeniu skrajnych sektorów (martwe punkty), operatorzy ponownie przejmują strefy na godzinie 12.

Kierunek obserwacji po sprawdzeniu kątów pomieszczenia

Klin (2 lub 3 osoby)

Najprostsza metoda sprawdzenia podstawowego pomieszczenia przy zespole 2 i 3 osobowych.  Zgodnie z poniższym schematem 1 porusza się wzdłuż ściany i identyfikuje potencjalne zagrożenia. 2 i 3 zapewnia ubezpieczenie. Ważne jest aby przechodząc przez strefę odpowiedzialności, ubezpieczający reagowali wygaszeniem broni przy potencjalnym zagrożeniu pojawienia się na linii ognia 1.

Sprawdzenie pomieszczenia metodą „klin”

Delta (2-4 osoby)

Metoda stosowana przy prostych  pomieszczeniach bez obiektów zasłaniających przeszukanie . Po wejściu do pomieszczenia zespołu i ustawieniu w linii. jeden z skrajnie ustawionych operatorów wychodzi do przodu i sprawdza pomieszczenie. Ubezpieczenie zapewnia reszta zespołu.

Sprawdzenie pomieszczenia metodą „Delta”

Poruszanie równoległe

W przypadku długiego pomieszczenia lub otwartej przestrzeni na godzinie 12, zespół porusza się wgłąb pomieszczenia. Operatorzy poruszają się wzdłuż ściany, cały czas znajdując się względem siebie w tej samej linii. Należy pamiętać, że strefa odpowiedzialności znajduje się zawsze prostopadle względem ściany przy której znajduje się operator.

Sprawdzenie pomieszczenia poruszaniem równoległym

DODATKOWE POMIESZCZENIE/STREFA

Jeżeli podczas wejścia do pomieszczania, ujawni się dodatkowa przestrzeń (pomieszczenie) należy traktować je jako jako stałe zagrożenie, skupiające uwagę jednego z operatorów. Operator którego strefa kończy się ścianą, sprawdza pomieszczenie, drugi porusza się za nim, centralnie skierowany na otwartą przestrzeń. Skomplikowany układ pomieszczenia może tworzyć dodatkowe strefy zagrożenia. W tym wypadku sprawdzenie pomieszczenia przez jedna osobę może stwarzać zbyt duże zagrożenie.

Dowódca może rozkazać wykonanie sprawdzenia klinem we dwóch (SOP: lewa dwóch sprawdzić klinem).

Jeżeli z perspektywy dowódcy nie ma konieczności sprawdzenia pomieszczenia przez 2 osoby, a taką potrzebę oceni sprawdzający, przywołuje on ubezpieczenie komendą SOP: wsparcie jeden)

Strefy odpowiedzialności podczas poruszania w pomieszczeniu zo dodatkowym prześwitem/drzwiami

 

TECHNIKA DODATKOWA

„Z-ka”

Sprawdzenie ścian i sufitu pomieszczenia można wykonać jednym płynnym ruchem przypominającym literę „Z”. Obserwujemy poziomo z jednej do drugiej strony niższą część ściany frontalnej, potem ukosem do góry następnie po linii sufitu wykonując obrót do tyłu całym ciałem.

 

Opracował: Ram

Schematy: CQB Team

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl