POMIESZCZENIE: techniki wejść zespołem dwuosobowym

Materiał ma na celu przedstawienie i omówienie podstawowych technik wejść do pomieszczeń w zespole dwuosobowym przy założeniu braku lub otwartych drzwi, komend SOP oraz technik zwiększających bezpieczeństwo przy wejściu do małych pomieszczeń.

Istnieją dwie metody wejścia do pomieszczeń: pierwsza to droga najmniejszego oporu, czyli ścieżka w kierunku otwartych przestrzeni (te które z zewnątrz widzi już operator). Drugą metodą jest droga do bezpośredniego zagrożenia, czyli ścieżka do stref potencjalnie niebezpiecznych (jak róg pomieszczeni po tej samej stronie, gdzie znajduje się zespół).

Przy wejściach stosowane są dwie modyfikowane techniki: hak/łuk/buttonbook oraz krzyż/crossover. Jest tylko jedna zasada dotycząca wykorzystania którejś z technik: o sposobie wejścia do pomieszczenia decyduje jedynka (1), dwójka (2) jedynie się dopasowuje.

I. PROCEDURY

Zespół ustawiony przed pomieszczeniem, przejmuje sektory odpowiedzialności (AOR) według założeń: 1 obserwuje wejście do pomieszczenia, 2 obszar znajdujący się przed zespołem.

I. 1 Przy komunikacji werbalnej, 1 podaje komendę SOPgotów„, 2 komendę SOPwejście„.

I. 2 Przy komunikacji niewerbalnej, w  bezpośrednim kontakcie (zespół po jednej stronie), 1 potwierdza gotowość skinięciem głowy, 2 ściśnięciem ramienia lub dotknięciem ramie o ramie.

I. 3 Przy komunikacji niewerbalnej, bez pośredniego kontaktu (zespół po dwóch stronach), 1 potwierdza gotowość skinięciem głowy lub poruszeniem broni góra/dół, 2 potwierdza odpowiadając tym samym gestem.

 

II. TECHNIKI

II.1 Wejście łukiem

Komenda SOP: „Wejściem hakiem

A. Hak z jednej strony

Komenda SOP: „Wejściem hakiem”

 

B. hak z dwóch stron

Komenda SOP: „Wejściem hakiem, dwie strony”

 

 

II.2 Wejście krzyżowe

Komenda SOP: „Wejściem crossem

A Krzyż z jednej strony

(UWAGA: w grafice 1 powinien zająć w pokoju miejsce 2)

B Krzyż z dwóch stron

Komenda SOP: „Wejściem crossem, dwie strony

 

 

 

III. TECHNIKI DODATKOWE

III.1 Flash view

Technika stosowana przy wejściach dynamicznych (szybki odpowiednik „krojenia tortu” przy wejściach skrytych”). Flash view to krótki moment przed wejściem do pomieszczenia, gdy 1 w ruchu obserwuje co znajduje się w centralne części pomieszczenia. Przy pojawieniu się celu 1 likwiduje go jeszcze przed wejściem do pomieszczenia. Poza wejściem do pomieszczenia, mogą być podjęte inne działania:

Komenda SOP: „Stój” – zespół nie wchodzi do pomieszczenia np. z powodu zauważenia odciągu.

Komenda SOP: „Sam” – 1 samodzielnie przeszuka małe pomieszczenie

Komenda SOP: „Kryje sektor” – gdy 1 nie wchodzi do pomieszczenia ale zabezpiecza przejście dla pozostałych członków zespołu.

300115 (19 of 78)

Flash view podczas wejścia dynamicznego

III. 2. Obrona przed rozbrojeniem

Technika ma zastosowanie w bardzo wąskich i małych pomieszczeniach (extreme close quarters battle) i oparta jest na Point Shooting (materiał w opracowaniu). Po wykonaniu Flashview, w momencie wejścia w któryś z rogów pomieszczenia, obniżamy broń pod pachę i i wyciągamy rękę wspierającą na wysokości splotu słonecznego. Pozycja trzymania broni powoduje, jej skrócenie co ogranicza ryzyko zablokowywania przy wejściu, natomiast otwartą dłonią wspierająca możemy odepchnąć napierającego napastnika. Strzelanie odbywa się bez wykorzystania przyrządów celowniczych. Sprawdź również inne techniki przeciw zaborowi broni.

Opracował: Ram

Video: Bond

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl