POMIESZCZENIE: reakcja na cel, procedury

Zachowanie w przypadku kontaktu z celem i osobami postronnymi określają  ROE (rules of engagment), czyli zasady użycia siły. W tekście zastosowano procedury uniwersalne, mogą być one odmienne w zależności jaki rodzaj działań podejmowany jest przez zespół.

Reakcja na „kontakt”

IMG_1643

Obezwładnianie z ubezpieczeniem.

Komenda „kontakt” oznacza zidentyfikowanie postaci, która w danym momencie nie stanowi zagrożenia. Standardowym działaniem jest doprowadzenie do obezwładnienia i przeszukania (bez względu czy jest to napastnik czy zakładnik). W tym celu jeden z operatorów wydaje komendy do podejrzanego, a drugi ubezpiecza działania 1. Wymiana komend między operatorami to: „przejmuję” „ubezpieczam” lub „przejmij” przejmuję”. Jeżeli jest to możliwe, w pierwszej kolejności obiekt powinien podnieść ręce wysoko, tak aby operator widział, czy nie trzyma on broni bądź detonatora. Następnie nakazuje się położenie na brzuchu z rękoma szeroko i kciukami skierowanymi w dół. 1 zakłada dźwignię na bark i dokonuje przeszukania. 2 ubezpiecza działania i ustawia się na linii kontakt operator tak aby tworzyć literę „V” (w celu uniknięcia pojawienia się na linii ognia).

IMG_1390

 Rozstawienie operatorów w „V” (osoba podnosząca ręce to napastnik)

Reakcja na „cel”

IMG_1376

Napastnik celuje w operatora. Zespół neutralizuje cel. 

Komenda „cel” komunikowana jest w przypadku nawiązania kontaktu z uzbrojonym napastnikiem stwarzającym zagrożenie dla zespołu. Podanie tej komendy w działaniach militarnych oznacza jednocześnie neutralizację celu – oddanie dwóch strzałów w klatkę, trzeciego w głowę (jeżeli określono to w ROE). Zneutralizowany cel trzeba rozbroić i sprawdzić pod kątem obecności ewentualnych detonatorów.

Reakcja na sytuację zakładniczą

HRT_II_2014.04_46

Operator przesuwa się w bok szukając opcji dla oddania strzału

Komenda „zakładnik” oznacza powstanie sytuacji, w której napastnik przetrzymuje zakładnika i może używać go jako osłony. Należy jak najszybciej rozdzielić zespół na dwie strony tworząc między celem i operatorami literę V. Ma to wywołać u napastnika dezorientację i konieczność skupienia na dwóch celach. W przypadku możliwości oddania „czystego strzału” neutralizuje się napastnika. Dla zyskania przewagi psychologicznej należy cały czas wydawać do napastnika głośne komendy.

HRT_II_2014.04_52Operator ma opcję do oddania bezpiecznego dla zakładnika strzału

 

Możliwe jest rozwiązanie sytuacji zakładniczej bez neutralizacji napastnika.Jeżeli zespół podejdzie wystarczająco blisko, operator znajdujący się od strony w której napastnik trzyma broń powinien „zbić” jednostkę uniemożliwiając oddanie strzału w zakładnika. Jeżeli możliwe jest podejmowanie działań z za pleców napastnika, opcją jest zastosowanie ładunku hukowo-błyskowego bądź innego dystraktora.

 _DSC9620

Napastnik zdezorientowany wybuchem GHB z za pleców, zwalnia uścisk na zakładniczce. 

Techniki dodatkowe:

Nadzór nad obezwładnionymi napastnikami

Czasami zespół ma do czynienia z większą ilością osób do opanowania i stały indywidualny nadzór nie jest możliwy, a dalej trwające działania nie pozwalają na ewakuację. W tym celu można zastosować ułożenia petentów nie absorbujące dużej ilości operatorów.

_DSC1220

Nogi ustawione szeroko, środek ciężkości przesunięty do tyłu tak aby próba oderwania głowy od ściany spowodowała wywrócenie

_DSC1365

Napastnik w pozycji siedzącej, nogi ustawione szeroko, sylwetka pochylona do przodu.

DSC_3704

Zakładnicy w pozycji klęczącej z rękoma na karku 

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl