EKO Cobra – austryiacka sieć oddziałów AT

Historia

Głównym zadaniem Eko Cobra(dawniej Gek) jest zwalczanie terroryzmu w Austrii. Specjalne jednostki operacyjno-taktyczne nie są częścią austriackiej Policji Federalnej ale są bezpośrednio podporządkowane pod Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Einsatzkommando Cobra powstała w 1978 roku, głównie w odpowiedzi na atak na izraelskich sportowców w 1972 roku podczas olimpiady w Monachium.
Ten doskonale wyszkolony oddział tworzy około 450 operatorów (w tym 1 kobieta). Cobra w całej historii swojego istnienia miała możliwość ćwiczyć z najlepszymi jednostkami na świecie. Eko Cobra uczestniczyła w rozwiązaniu sytuacji kryzysowej w więzieniu w Graz-Karlau w 1996r. Jednostka ta jednak nigdy nie uczestniczyła w operacjach ratowania zakładników tak jak GSG 9,GIS czy GIGN, mimo to Eko cobra jest doskonale przeszkolona w odbijaniu porwanych samolotów. Przykładem tego może być sytuacja, w której w roku 1996r. 17 października w samolocie Aeroflot Tupolev, 4 operatorów Cobry konwojowało więźniów do Lagos, kiedy to Nigeryjczyk dostał się do kokpitu, sterroryzował nożem kapitana i zażądał przekierowania kursu do Niemiec. Chwilę później mężczyzna został obezwładniony i przekazany władzom po wylądowaniu.

Rekrutacja i  szkolenia

Każdy członek austriackiej Policji Federalnej może ubiegać się o wstąpienie w szeregi EKO Cobra. Testy składają się z badań lekarskich, testów psychologicznych i bardzo ciężkich testów fizycznych. Selekcja obejmuje 4 etapy. Jednymi z zadań, które czekają rekrutów jest wspinaczka po linie (3 metry) bez pomocy nogami czy przepłyniecie basenu z zawiązanymi rękoma.
Po pomyślnym zakończeniu sprawdzianów ochotnicy uczestniczą w 6 miesięcznym szkoleniu specjalistycznym, które obejmuje szkolenie taktyczne, strzeleckie, kursy kierowców,alpinistyczne ,walki wręcz,języków obcych, itp. Oprócz zajęć w podstawowym szkoleniu ,możliwe jest dalsze szkolenie specjalistyczne w dziedzinach takich jak skoki spadochronowe,nurkowanie,pirotechnika etc.

Organizacja

W EKO Cobra od momentu powstania w 1978r. służyło 1.140 oficerów(1 kobieta). Siedziba jednostki znajduje się w Wiener Neustadt (Dolna Austria),zajmuje się wszystkimi czynnościami administracyjnymi, jak i szkoleniem funkcjonariuszy EKO. Kolejne oddziały istnieją w Wiedniu,Grazu,Linzu u Innsbrucku i nie tylko.Wszystkie oddziały rozmieszczone są w Austrii w taki sposób aby mogły dotrzeć w dowolne miejsce kraju w ciągu max.70 minut.

Uzbrojenie

Podstawową jednostką EKO Cobra jest StG 77 (Steyr AUG) używany również przez Austriacką armię. Uzbrojenie uzupełniające to MP5 i MP5 z fabryki Hekler und Koch. Snajperzy wyposażeni są w Steyr SSG 69 jak również Steyr  Elite i PGM Hecate II. Na stanie lecz w małej ilości pozostają jeszcze Blaser R93 Tactical i Steyr CISM. Bronią boczną jest pistolet Glock 17.
Do breachingu stosowane są strzelby Remington 870, Remington 11-87 oraz HK52

 

Opracował: Łysy (Sekcja Działań Wysokościowych SGO STORM)

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl