Emmerson FAST PJ – nowoczesna ochrona w grach taktycznych

Kask Emmerson FAST jest repliką hełmu balistycznego firmy Ops-Core, który przebojem wdarł się na rynek nowoczesnych osłon balistycznych. Zamysłem projektantów oryginału było uzyskanie złotego środka pomiędzy ochroną głowy użytkownika, a wygodą użytkowania. Kopia hełmu marki Emmerson również odpowiada temu zapotrzebowaniu z powodzeniem chroniąc głowę przed urazami oraz zapewniając bezkonfliktową współpracę z wyposażeniem (jak kamizelki wyposażone w kołnierze)

 

KONSTRUKCJA

Kask Emmerson wykonany jest z wytrzymałego polimeru. Ze względu na brak jakichkolwiek oznaczeń nie ma możliwości stwierdzenia czy kask spełnia normy wytrzymałościowe takie jak CE 1077. Niemniej jednak testowany w czasie działań linowych był w stanie skutecznie osłonić głowę przed silnymi nawet uderzeniami o powierzchnie takie jak ramy okienne. Skutecznie ochronił również głowę użytkownika w trakcie próby przebicia szyby autobusowej głową i bronią. Co ciekawe pomimo, iż testowana wersja kasku posiada otwory wentylacyjne, to jednak szkło nie dostało się w okolice skóry głowy, co mogłoby spowodować urazy cięte.

Polimer zastosowany do produkcji kasku wykazuje się średnią twardością, co z jednej strony podnosi poziom ochrony głowy, z drugiej natomiast sprawia, iż kask jest znacznie trwalszy i nie tak narażony na pęknięcia jak choćby kask A-Alpha. Warto dodać, iż duża część kasku pokryta jest mocno przytwierdzonym do powierzchni rzepem, co pozwala na przyklejenie oznaczeń sekcyjnych, znaczników podczerwieni czy też innych akcesoriów.

FASUNEK

Fasunek kasku bazuje na rozwiązaniach przyjętych w oryginale. Jest to tzw. Rozwiązanie hybrydowe. Kask wyposażony jest w 6(dwie szczytowe, dwie boczne, potyliczna oraz czołowa) poduszek z tworzywa przypominającego styropian, które jednak dobrze tłumią wstrząsy i uderzenia. Dodatkowo poduszki te wyściełane są od strony głowy warstwą miękkiego materiału, co znacznie podnosi komfort użytkowania kasku. Ponadto ze względu na wykorzystanie mocowania poduszek do kasku za pomocą rzepu istnieje możliwość niemal dowolnego dopasowania kasku do indywidualnych cech osobniczych głowy użytkownika. Najciekawszym jednak elementem wewnętrznym kasku jest kopia obręczy nagłownej Ops-Core OCC-Dial, dzięki której można dopasować kask do głowy. Jest to system zapożyczony z kasków wspinaczkowych i zapewnia on bardzo wysoki komfort użytkowania. Mocowana jest za pomocą dwóch śrub do tylnej części kasku oraz dwóch zatrzasków w części przedniej. Ten rodzaj mocowania pozwala na szybkie zamontowanie wewnątrz kasku aktywnych ochronników słuchu takich jak ComTac czy Sordin. Paski stabilizacyjne w FAST układają się w kształt litery H, co bardzo stabilizuje kask na głowie nawet w czasie wykonywania gwałtownych ruchów głową.

WYPOSAŻENIE DODATKOWE

Replika kasku FAST standardowo wyposażona jest w boczne szyny montażowe ARC. Te szyny w kształcie litery L pozwalają na montaż dodatkowych akcesoriów takich jak latarki, kamery czy też konwersje do słuchawek ComTac. Wykonane są z wytrzymałego tworzywa w kolorze kasku. Mocowane na dwie duże śruby posiadają również gumy odciągu do noktowizora, które stabilizują go w pozycji zarówno górnej jak i dolnej. Kask w wersji PJ posiada również montaż do noktowizora typu VAS Shroud wykonany z metalu. Warto wspomnieć, że montaż w testowanym kasku jest kompatybilny z kontraktowymi amerykańskimi żurawiami do noktowizji.

PODSUMOWANIE

Postać na drugim planie wyposażona w kask ProTec A-Alpha

 

Replika kasku Emmerson wykonana jest niezwykle starannie. Wszystkie elementy kasku wykonane są na wysokim poziomie. FAST jest lekki, ale jednocześnie chroni głowę przed urazami mechanicznymi nawet przy mocnych uderzeniach. Firma Emmerson z sukcesem dokonała transpozycji nowatorskich rozwiązań firmy Ops-Core na rynek airsoftowy. Przy stale spadającej cenie z całą stanowczością można stwierdzi, iż jest obecnie jedna z ciekawszych pozycji na polskim rynku elementów ochrony głowy.

 

Opracował:

Falkland (SGO Gdańsk)

 

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl