GIPN – francuskie grupy interwencyjne Policji

Historia

 

Po tragicznych wydarzeniach w tak zwanej „Masakrze w Monachium” w której to izraelski zespół został porwany i zamordowany przez palestyńskich terrorystów, rożne europejskie siły policyjne postanowiły stworzyć specjalne jednostki zdolne do walki z różnymi formami terroryzmu i zarządzania w sytuacjach kryzysowych.

GIPN zostały utworzone 27 października 1972 roku w Marsylii przez Nadinspektora Georges’a Nguye’a Van Loc’a. Jednostka mogła interweniować jedynie na wniosek sędziów lub prokuratorów. Początkowo składała  się z trzydziestu operatorów, wyposażonych w nowoczesne broń i specjalistyczny sprzęt, byli oni również pierwszym zespołem ratowania zakładników w francuskiej policji krajowej.

Obecnie GIPN tworzy dziewięć jednostek włączając jednostkę z Reunion oraz z Nowej Kaledonii. Wszystkie jednostki GIPN są w ścisłym kontakcie ze sobą a po każdej misji do wszystkich grup przesyłane są raporty i analizy działań w celu uskuteczniania działań i uspójniania procedur .

04 sierpnia 1995 Minister Obrony Narodowej Francji wydał okólnik regulujący politykę wykorzystania GIPN, wyróżniono w nim: organizacja, zasady zaangażowania, kompetencje terytorialne, misje, zasady działania, realizacje i środki koordynacji.

 

Organizacja

GIPN są jednostkami Centralnej Dyrekcji Bezpieczeństwa Publicznego(DSCP), do którego należą umundurowane jednostki patrolowe oraz oddziały reakcyjne francuskiej policji. DCSP posiada kompetencje w 75 departamentach(odpowiednik powiatów) i w 7 dużych miastach wojewódzkich (Lille, Strasburgu, Lyonie, Nicei, Marsylii, Bordeaux, Rennes) oraz zagranicznych (Reunion, Nowa Kaledonia i Antyle – Gujana Francuska).

RAID jest podobną siłą interwencyjną tyle że bezpośrednio zarządzaną przez krajową policję i jej kompetencje geograficzne, które obejmują 21 departamentów Paryża. RAID jest również jednostką-liderem francuskich sił specjalnych który obejmuje wszystkie GIPN i BRI.

GIPN składa się z funkcjonariuszy policji zatrudnionych zgodnie z bardzo selektywnymi kryteriami, wyposażonych w najlepsze i najnowsze materiały i poddane bardzo rygorystycznej selekcji. GIPN może również dostarczyć grupy policjantów do służby innych jednostkach policji. Każda jednostka jest dowodzona przez starszego oficera policji, wspomagana przez brygadiera (w ramach Francuskiej Policji Narodowej, to stopień wojskowy odpowiada w przybliżeniu podoficerów w szeregach sił zbrojnych).

GPIN interweniuje z innymi jednostkami narodowej policji, za każdym razem kiedy sytuacja tego wymaga, dbają przede wszystkim o zachowanie integralności fizycznej negocjatorów a siły używają tylko w ściśle określonych przypadkach i w ostateczności.

Rozmieszczenie GIPN we Francji

Istnieje 9 jednostek GIPN zawierających około 200 operatorów. W 1985 roku ich liczba wynosiła siedem i wszystkie z nich były zlokalizowane w całej Francji. Dwie jednostki zostały utworzone za granicą w latach 1992 i 1993.

W całej Francji istnieje 7 jednostek:

  • Lille z 16 operatorów,
  • Strasburg z 16 operatorów,
  • Lyon z 24 operatorów,
  • Nicea się z 16 operatorów,
  • Marsylia z 24 operatorów,
  • Bordeaux z 16 operatorów,
  • Rennes z 16 operatorów,

 

Na terytoriach zamorskich Francji istnieją dwie jednostki:

  • Nowa Kaledonia z 16 operatorów,
  • Réunion z 16 operatorów,

 

Broń i wyposażenie

 

Pistolety: Sig Sauer, SIG Pro, SP2022 (opracowany specjalnie dla francuskiej policji), Glock 17 i Glock 26.

Rewolwery: Manurhin MR-73 , Blacksmith i Smith & Wesson 686 .

Pistolety maszynowe: H&K MP5, A3 i SD6.

Karabiny szturmowe: H&K G36K i G36C,  SSG 551 i 552 Commando .

Karabiny snajperskie: PGM Ultima ratio , Steyr-Mannlicher SSG , Blaser LRS2, Tikka T3 Tactical.

Paralizatory: Taser X26, LBD Brugger & Thomet 40×46, Verney-Carron Flash Ball.

 

 

Rekrutacja

Organizowana jest na poziomie krajowym przez DCSP(Centralna Dyrekcja Bezpieczeństwa Publicznego), nabór do wszystkich francuskich jednostek specjalnych odbywają się raz w roku, i jest wspólny dla wszystkich kandydatów. Pierwszy etap to testy psychologiczne.

Do selekcji mogą przystąpić wyłącznie policjanci i wyżsi oficerowie policji, o ile spełniają wymogi administracyjne: minimum 5 lat służby i wiek poniżej 35 lat.

Do selekcji właściwej wybieranych jest około 50 kandydatów którzy przez kolejny tydzień przejdą mordercze testy, i sprawdziany wytrzymałościowe. Pod koniec pierwszego tygodnia kandydaci którzy nie zostali wyeliminowani kierowani są na 4 dniowe testy psychologiczne i osobowościowe. Po zakończeniu testów, ocenia się kandydatów i wskazuje tych którzy będą dopuszczeni do służby w GIPN gdzie ich szkolenie dopiero się zacznie.

 

GIPN – Groupes d’Intervention de la Police Nationale

 

Aktywność:          27 październik 1972 – do teraz

Kraj:                      Francja

Typ:                       Siły specjalne

Motto:                   „W spójności siła” („La cohésion fait la force”)

Maskotka:           Kobra

Rola:                     Krajowe zwalczanie terroryzmu

Rozmiar:              Około 200 operatorów

 

Awatar użytkownika

Opracował:

Siemek (SGO Gdańsk)

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl