GSG 9 – elitarni federalni zza Odry

W dniu 5 września 1972 roku, palestyński ruch terrorystyczny Czarny Wrzesień dokonał porwania 11 izraelskich sportowców w trakcie  Letnich Igrzysk Olimpijskich w Monachium. Już w trakcie samego ataku na wioskę olimpijską zabitych zostało 2 z zakładników. Jednak o wiele tragiczniejsza okazała się nieudana próba odbicia pozostałych zakładników, podczas której zginał jeden policjant, pięciu z ośmiu porywaczy oraz wszystkich dziewięciu porwanych. Akcja na zawsze zapisała się w czarne karty historii i odcisnęła piętno na i tak trudnych relacjach żydowsko-niemieckich. Z kolei sama operacja ukazała ogromne braki szkoleniowe i wyposażenia sił policyjnych. Zmiany były nieuniknione.

 

 

 

HISTORIA I POCHODZENIE NAZWY

File:GSG 9 badge.svg

Reagując na krytyczną sytuację, rząd zachodnioniemiecki stworzył specjalny oddział policyjny o nazwie 9 GSG (Grenzschutzgruppe 9 – dziewiąta grupa straży granicznej), na czele której stanął podpułkownik Ulrich Wegener. Utworzenie jednostki miało już na etapie tworzenia poważne problemy o charakterze społecznym i prawnym. Po pierwsze policyjna grupa specjalna przywoływały wspomnienia nazistowskiej SS (Schutzstaffel), z drugiej strony użycie jednostki wojskowej wobec ludności cywilnej kolidowało z powszechnie obowiązującym prawem. Finalnie 17 kwietnia 1973 w ramach agencji niemieckiej policji federalnej (Bundesgrenzschutz, przemianowanej w 2005 na Bundespolizei). W tym czasie działało już 8 regularnych oddziałów straży granicznej, jednostka wchodziła więc w standardowy skład większej jednostki organizacyjnej. Po zmianach strukturalnych i likwidacji Bundesgrenzschut w 2005 roku zdecydowano się mimo wszystko pozostać przy nazwie 9 GSG ze względu na międzynarodową sławę jednostki i jej elitarny charakter.

GSG 9 wykorzystywane jest w sytuacjach aktów terrorystycznych i poważnych przestępstw kryminalnych. Grupa może również być użyta przy zabezpieczaniu obszarów, neutralizacji celów, poszukiwaniu groźnych przestępców, a czasami realizować również działania snajperskie. GSG 9 jako niemiecka czołowa jednostka antyterrorystyczna czynie angażuje się w tworzenie i doskonalenie taktyki we wspomnianych wcześniej operacjach. Jednostka prowadzi również aktywna współpracę międzynarodową oraz wspiera krajowe instytucje federalne i agencje pozarządowe. Po raz pierwszy jednostka została wyróżniona przez dowódce izraelskiej straży granicznej Tzvi War, który nazwał GSG 9 najlepszą jednostką antyterrorystyczną na świecie.

Według nieoficjalnych danych w latach 1972-2003 GSG 9 przeprowadziło ponad 1500 misji, z czego tylko 5 kończyło się to wykorzystaniem broni palnej. W 2005 r. podczas zawodów World SWAT Challenge (rywalizacja najlepszych na świcie jednostek AT), operatorzy GSG 9 wygrali wszystkie 8 konkurencji. Udało się im również obronić tytuł w następnym roku.

MISJE


Chrztem bojowym i zarazem operacją, która podniosła range jednostki do miana elitarnej była akcja „Feuerzauber„. Ponownie rząd niemiecki stanął przed widmem śmierci zakładników ze względu na porwanie przez palestyńskich terrorystów samolotu krajowego przewoźnika Lufthansy (Lot Palma de Mallorca – Frankfurtu). Samolot kilkukrotnie zmieniał lotnisko, gdyż żaden z krajów europejskich nie chciał być miejscem masakry niewinnych ludzi. W końcu niemiecki Boeing 737 przyjęty został na Somalijskim lotnisku w Mogadiszu. Po 4 dniach wydano GSG 9 zgodę na szturm. Jednostka wsparta przez dwóch konsultantów SAS w ciągu 7 min opanowało samolot uwalniając wszystkich zakładników i zabijający trzech z czterech terrorystów. W czasie akcji ranna została stewardesa oraz jeden operator. Skuteczna operacja odbiła się echem na arenie międzynarodowej i stała się jednym z wzorcowych przykładów rozwiązywania sytuacji zakładniczych.

STRUKTURA


GSG 9 jest częścią niemieckiej policji federalnej (wcześniej straży granicznej), ma więc standardowe uprawnienia policyjne. Podlega pod Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Istotnym faktem jest, że GSG 9 jako służba policyjna znajduje się pod koordynacją wojskowych sił specjalnych jak SEK czy KSK.

GSG 9 składa się z 3 oddziałów i kilku pododdziałów wspierających:
Operacje regularne
Pierwsza grupa zajmuje się głównymi działaniami antyterrorystycznymi, obejmującymi m.in. odbijanie zakładników, rozbrajanie bomb, czy fizyczne zwalczanie terroru kryminalnego. Dochodzi do tego jeszcze zabezpieczenie obszarów, neutralizacja celów, pościgi.
Operacje Morskie
Drugi oddział wykorzystywany jest w środowisku wodnym, m.in. przy porwaniach statków czy atakach na platformy wiertnicze
Operacje Lotnicze
Trzeci oddział wykorzystywany jest w operacjach powietrznych jak skoki spadochronowe czy wykorzystanie śmigłowców.
Zespół techniczny
W jego skład wchodzą specjaliści zajmujący się testowaniem i wykorzystaniem urządzeń m.in. do neutralizacji ładunków wybuchowych, zakładania podsłuchów itp.
Centrala
Odpowiada za zaplecze biurokratyczne, uzbrojenie, badania i naprawy, zakup broni i wyposażenia.
Zespół szkoleniowy
Odpowiadający za rekrutację oraz szkolenie operatorów GSG 9.

SELEKCJA I SZKOLENIE


Aby starać się o przyjęcie do GSG 9 należy być funkcjonariuszem policji federalnej lub innych agencji policyjnych z odbytą minimum 2 letnią służbą. Pozytywne przejście badań medycznych, skutkuje skierowaniem na testy kondycyjne m.in.: bieg 5 km w czasie poniżej 23 min, skok w dal na odległość min. 4,75 m, 7 podciągnięć na drążki oraz przejście toru przeszkód. Po testach sprawnościowych następują badania psychologiczne. Ostatnim etapem selekcji jest test umiejętności strzeleckich oraz rozmowa kwalifikacyjna. 22 tygodniowy okres szkolenia obejmuje 13 tygodni szkolenia podstawowego oraz 9 tyg szkolenia specjalistycznego. Selekcję i szkolenie przechodzi poniżej 20% kandydatów. Służba w GSG 9 ma charakter tajny. Szkolenia bardzo często angażują zagraniczne jednostki antyterrorystycznej jak GEO czy S.W.A.T.

UZBROJENIE

http://discoverelitepolice.com/wp-content/uploads/2012/09/GSG-9-2.jpg
Heckler & Koch MP5 (w różnych wersjach)
Heckler & Koch MP7A1
Heckler & Koch G36 (G36K i G36C)
Heckler & Koch HK416 Commando
Heckler & Koch KH417 Commando
G8
AMP DSR-1
SIG Sauer SG 550
Steyr AUG A3
Glock 17
USP 45 Tactical
Remington 870
MBB Armbrust
Heckler & Koch PSG1

Ciekawostka: firma Adidas zaprojektowała specjalnie dla potrzeb jednostki specjalne obuwie taktyczne model GSG9

 

Opracował: Ramirez (SGO Gdańsk)

Zdjęcia:

http://discoverelitepolice.com/2012/09/gsg-9-anti-terrorism-unit-of-the-german-federal-police/

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl