Rękawice GFC Tactical HDR Smart Tac

 

Jakiś czas temu prowadziliśmy testy rękawic serii HDR GFC Tactical . Rękawice były sprawdzane pod różnym kątem. Zarówno zgodnie z założeniami producenta, jak i w sytuacjach, których producent nie przewidział a występują wystarczająco często w działaniach taktycznych.

Dziś pod lupę idzie jeden z bardziej opancerzonych modeli z serii HDR GFC Tactical – HDR Smart Tac  . Producent opisuje model jako –  „przeznaczony dla najbardziej wymagających użytkowników , zarówno cywilnych jak i wojska czy służb”.  Wiadomo nie od dziś , że nie ma rzeczy do wszystkiego .

 

Pierwsze wrażenie

Model HDR Smart Tac , cechuje się agresywnym wyglądem i sprawia wrażenie rękawic , które rzeczywiście ochronią nasze dłonie przed wieloma zagrożeniami. Materiały , które zostały użyte w produkcji również budują zaufanie do produktu .

Pierwszą rzeczą , która przykuwa uwagę jest sztywny protektor wierzchniej części dłoni. Wykonany w technologii Keprotec, pancerz amortyzuje uderzenia pięścią i chroni przed przetarciami . Na kostkach palców zastosowano skórzane łatki w celu zwiększenia ochrony . Zewnętrzny materiał stanowi Kevlar firmy DuPont – włókno aramidowe o wysokiej odporności na przecieranie i cięcie . Dodatkowo jest niepalny , nie rozpuszcza się w rozpuszczalnikach organicznych i nie przewodzi prądu elektrycznego.

Wnętrze dłoni zabezpiecza naturalna skóra , która w newralgicznych punktach została wzmocniona drugą warstwą. Zsuwaniu się rękawic zapobiega zapinany rzep zamocowany na neoprenowym mankiecie.

 

Wygoda użytkowania

Rękawice zdecydowanie nastawione są na pracę w ciężkich warunkach, nie mniej jednak nie ograniczają sprawności motorycznej dłoni. Zastosowane materiały zapewniają dość dobre „czucie” oraz dobry kontakt z bronią . Wewnętrzna warstwa gwarantuje dobry chwyt w różnych warunkach atmosferycznych. Podczas wykonywania codziennych czynności rękawice również sprawdzają się bardzo dobrze . Prowadzenie samochodu, prace mechaniczne czy np. wiązanie obuwia w rękawicach nie sprawiają problemu.

Nie może być jednak zbyt kolorowo , rękawice słabo wypadają w przypadku prac precyzyjnych . Fakt nie do tego zostały stworzone i ich nadrzędną funkcją jest jak najwyższa ochrona , ale w przypadku gdy wymagana jest precyzja w działaniu trzeba liczyć się z koniecznością zdjęcia rękawic. O obsłudze telefonów z dotykowym wyświetlaczem w rękawicach oczywiście możemy zapomnieć, ale tak jak pisałem wcześniej nie do tego są one stworzone.

 

Bezpieczeństwo

Na pierwszy ogień w testach poszedł ochraniacz wierzchniej części dłoni . Do tej pory rękawice , których używałem nie posiadały sztywnej ochrony . Niejednokrotnie zdarzało mi się odczuć na własnej skórze brak ochrony dłoni w tym punkcie . Na potrzeby testów wykonałem szereg uderzeń z różną siłą o ściany , drzwi , meble czy posadzkę . Wkładka sprawdza się naprawdę rewelacyjnie amortyzując uderzenie . W skutek czego nawet silne uderzenie nie jest bolesne dla użytkownika i nie powoduje obrażeń na knykciach.

Skórzane wnętrze dłoni dobrze chroni przed ostrymi krawędziami zarówno w przypadku kłucia jak i cięcia. Niestety jedynie w niewielkim stopniu wnętrze amortyzuje upadek ale chroni przed obtarciem skóry. Rękawice dobrze sprawdzają się podczas wspinaniu oraz krótkich zjazdach na linie ( w ramach testu zjazd na grubej linie ok 5m ) . Skórzana warstwa zapewnia dobrą ochronę termiczną ( w przypadku chwytania , przenoszenie gorących przedmiotów ).

Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że rękawice zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa przy zachowaniu dość dobrego „czucia” .

 

Podsumowanie

Rękawice HDR Smart Tac są dobrym wyborem dla ludzi ceniących sobie bezpieczeństwo dłoni i komfort psychiczny z tym związany . Wysoka jakość zastosowanych materiałów , oraz staranne wykonanie budzą zaufanie do produktu. Są to dobre rękawice do pracy w ciężkich warunkach , dobrze chroniące przed urazami ale nie nadają się do precyzyjnych prac .

Autor:

Fox

 

 

 

 

 

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl