Spodnie Helikon-Tex UTP

Rozwój służb wywiadu wojskowego oraz wzrost wagi operacji przez nie przeprowadzanych często wiąże się z koniecznością skrytych działań wśród ludności cywilnej na terenie wroga. W takich warunkach zastosowanie odzieży mundurowej bardzo szybko zdekonspirowałoby pracę agentów. Podobny charakter ma praca operacyjna funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa działających incognito – mundur zawsze przyciąga uwagę podejrzanego i oprócz pozbawienia funkcjonariuszy przewagi w postaci elementu zaskoczenia, może prowadzić do fiaska działań operacyjnych.

Z tego powodu istotnym elementem pracy agentów jest dobranie odpowiedniej odzieży, która z jednej strony nie będzie rzucała się w oczy jak standardowy mundur, z drugiej zaś zapewni odpowiednią funkcjonalność w trakcie prowadzonych operacji i pozwoli na komfortowe przenoszenie potrzebnego wyposażenia. Wychodząc naprzeciw tym wymaganiom, firma Helikon-Tex stworzyła spodnie Urban Tactical Pants.

Spodnie UTP oferowane są w kliku opcjach kolorystycznych – beżowe, coyote, czarne, jungle green, navy blue, olive drab, jeans (!) i camogrom. O ile camogrom niezbyt dobrze wpisuje się we wzór „mid profile”, którym mają charakteryzować się spodnie, to jego obecność może być atrakcyjną ofertą dla formacji stosujących camogrom jako standard kolorystyczny swoich kompletów mundurowych. Zakres rozmiarów spodni jest na tyle obszerny, że każdy użytkownik znajdzie swój rozmiar.

Oprócz rozmiaru i koloru, ważnym aspektem jest wybór materiału, z którego uszyto spodnie. Do wyboru mamy rip-stop (60% bawełna, 37% poliester, 3% spandex) lub bawełnę z domieszką (3%) spandexu. Pierwszy z wariantów to szybkoschnące, lekkie spodnie, bardzo dobrze nadające się do działań w ciepłe dni. Drugi wariant to zdecydowanie grubszy materiał, lepiej nadający się do działań w niskich temperaturach. Co istotne, niezależnie od zastosowanego materiału, spodnie charakteryzują się dużą rozciągliwością, co pozytywnie wpływa na komfort użytkowania. W mojej ocenie nieco wygodniejsze są spodnie z rip-stopu.
W spodniach UTP znajduje się tak wiele kieszeni, że każdy użytkownik znajdzie odpowiednie dla siebie rozłożenie sprzętu. Dwie duże kieszenie na udach zapinane na zamek błyskawiczny dobrze nadają się do przenoszenia dość dużych przedmiotów (np. magazynki). Dodatkowo, na przedzie ud dostępne są dwie małe kieszenie zapinane na rzep, zgodnie z opisem producenta służących do przenoszenia telefonów komórkowych lub magazynków. O ile zgodzę się, że jest to dobre rozwiązanie do przenoszenia telefonu, to upchnięcie magazynka stanowi nie lada wyzwanie. Wewnątrz spodni znajdują się dwie skośne kieszenie przeznaczone do przenoszenia magazynków pistoletowych lub pałek teleskopowych. Trzeba przyznać, że tego typu rozwiązanie jest bardzo dobrą koncepcją skrytego przenoszenia dodatkowego wyposażenia, które dodatkowo można schować pod bluzą lub koszulką. Przednie kieszenie posiadają dodatkowe wzmocnienie krawędzi, dzięki czemu lepiej znoszą przenoszenie przedmiotów wyposażonych w klipsy, takich jak mała latarka czy składany nóż. Trzeba przyznać, że jest to rozwiązanie praktyczne i przemyślane, pozytywnie wpływające na trwałość kieszeni. Tylne kieszenie również są dość pojemne, dodatkowo mają mniejsze kieszenie przeznaczone do przechowywania latarek lub magazynków pistoletowych. Przy rozmieszczaniu sprzętu w spodniach należy mieć na uwadze, że umieszczenie latarki czy magazynka w dużej kieszeni tylnej może być dla użytkownika niewygodne oraz może rodzić problemy przy próbie szybkiego odnalezienia potrzebnego przedmiotu. W tym wypadku wykorzystanie małych kieszeni znacznie ułatwia dobycie magazynka.
Dopasowanie obwodu spodni do pasa użytkownika jest bardzo wygodne dzięki zastosowaniu listwy z rzepem zamiast guzika. Ponadto wszyta z tyłu w pasie guma zwiększa zakres rozciągliwości spodni w pasie. Ponadto duża ilość szerokich szlufek pozwala na zastosowanie szerokiego pasa i wygodne przenoszenie kabury na pasie lub podpięcie kabury udowej. Spodnie posiadają dodatkowe wzmocnienia na kolanach, pomiędzy warstwy materiału można włożyć wkładki chroniące kolana. Takie rozwiązanie pozwala na rezygnację z dodatkowych ochraniaczy na kolana, zakładanych na wierzch spodni, co ułatwia działania „pod przykrywką”

Spodnie UTP są rzeczywiście dobrą alternatywą dla spodni typowo mundurowych, można je bez przeszkód nosić na co dzień i korzystać przy tym z bardzo dobrej funkcjonalności produktu Helikon-Tex. Spotkałem się z opiniami o bardzo szybkim „spieraniu się” kolorów spodni, jednak trzy pary, z których korzystam do tej pory nie wykazują oznak zmiany barwy, mimo prania w temperaturze 60st. W mojej ocenie spodnie UTP spełniają wszystkie oczekiwania, które można mieć w stosunku do tego rodzaju produktu.

 

Chińczyk

ST-II SGO Gdańsk

 

Zdjęcia: Adam Kolka

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl