Kamizelka modułowa Miwo Military Praszka P.S.P.B

Recenzowany przedmiot użytkowany był przeze mnie przez około trzy lata, wszelkie uwagi odnośnie wykonania i eksploatacji sporządzone zostały na podstawie własnych obserwacji z jego eksploatacji.
Kamizelka jest przykładem typowego plate carriera przystosowanego do użytkowania z płytami balistycznymi oraz wyposażeniem dodatkowym. Bardzo kompaktowe rozmiary nie tworzą z niej pełnowartościowego wyposażenia taktycznego żołnierza jednak uzupełnienie o kilka dodatków w postaci kieszeni do przenoszenia wyposażenia, ładownic oraz kieszeni na radio stwarza możliwość jej wykorzystania w warunkach bojowych. Zdecydowanie nie jest to pozycja dla żołnierza piechoty, a tym bardziej zwiadowcy jednak z uwagi na „lekkość” i bardzo dobrze sprawowała się w działaniach MOUT i CQB. Zastosowanie standardowych wkładów SAPI pozwala na ochronę balistyczną klatki piersiowej i pleców jednak dla osób preferujących „wysokie przenoszenie” odsłonięta pozostaje część podbrzusza, co naraża na spore problemy w przypadku postrzału tej części ciała. Mankamentem jest brak tzw. „boczków” czyli dodatkowych kieszeni na balistykę chroniących boki użytkownika element ten poprawiono w wersji P.S.P.B-2 poprzez wstawienie dodatkowej powierzchni nośnej dla montażu wyposażenia.
Kamizelka nie posiada systemu szybkiego wypięcia, regulacja do wzrostu i objętości użytkownika pozawala na poprawne dobranie jej do rozmiaru natomiast zastosowanie ruchomych poduszek pod szeklami nośnymi pozwala czuć się komfortowo nawet podczas przenoszenia doczepionego plecaka szturmowego, przy obciążeniu pleców nie występuje efekt podciągania przodu. Minusem wpływającym, na szybkość i wygodę zakładania jest umieszczenie zapięć typu fastex przy części plecowej, co przy pełnej konfiguracji wymaga dobrej zręczności użytkownika bądź pomocy drugiej osoby.

 

Wykonanie

Użytkowana egzemplarz wykonany został z materiału poliestrowego w kamuflażu wz.93 z taśmami systemu montażowego 20mm, taśmy szyte ściegiem ryglowym. Nie wiem, dlaczego producent opisuje dostęp do kieszeni na balistykę poprzez zamek błyskawiczny, ponieważ w moim modelu wszyty był rzep, a dostęp do płyt umiejscowiony z dołu zamiast zgodnie z opisem od góry. Nie wpłynęło, to jednak na ogólne użytkowanie.
Zasadnicze elementy kamizelki, a więc przedni i tylny panel podszyte zostały od wewnątrz siatką dystansową mającą za zadanie poprawę wentylacji pomiędzy kamizelką, a ciałem. Nie wiem jak kamizelka zachowywałaby się bez tej siatki tym nie mniej po czterech godzinach użytkowania w temperaturze 15 – 20 st. C, intensywnym marszu zakończonym szkoleniem ogniowym mundur pod kamizelką nadawał się do wykręcenia. Podobnie sytuacja miała się po szkoleniach w budynkach.
Miałem obawy, co do tkaniny poliestrowej jednak prawie trzy lata użytkowania i żadnej dziury czy przetarcia mówią same za siebie. Bardzo dobrze wykonany system taśm, taśmy sztywne oraz dobrze przeszywane nie występował efekt ich naciągania przy obciążeniu zapakowanymi cargo lub ładownicami. Kamuflaż trwały nieblaknący i nieścierający się.

 pspb_04

 

Użytkowanie

Zdecydowanym błędem była chęć użytkowania tego typu sprzętu w typowych działaniach rozpoznawczych pomimo małego rozmiaru okazało się, że dłuższe spędzanie czasu w pozycji horyzontalnej nie sprzyja komfortowi chociażby podczas czołgania. Nieznacznie poprawiło sytuację przesunięcie ładownic na lewą stronę. To, co w lesie było problematyczne, w mieście okazało się niezauważalne, zatem plus po stronie działań dynamicznych w budynkach. Działałem również w wodzie i tutaj okazuje się, że możliwe było w miarę swobodne pływanie, co jest problematyczne w przypadku ciężkich plate carrierów. Po wyjściu z wody i kontynuowaniu działania kamizelka szybko wysychała, co również zaliczam do plusów.
Generalnie, jako użytkownik jestem zadowolony z tego typu wyposażenia choć wykorzystałem je trochę niezgodnie z przeznaczeniem, wygoda użytkowania nie przeniosła się jednak na znalezienie „złotego rozwiązania” dla zwiadowcy, co w efekcie spowodowało rezygnację z dalszego użytkowania.

 DSC_66655

 

DSC_66666

Pozytywy.

Dobrej jakości materiał.
Trwałe wykonanie.
Wygoda noszenia.
Kompaktowy wymiar.
Dobrej jakości klamry fastex.
Przystępna cena.

 

Negatywy

Powierzchnia nośna pomniejszona o brak boków.
Klamry spinające panele umiejscowione z tyłu.
Brak systemu szybkiego zrzutu.
Tkanina (siatka) wentylacyjna niespełniająca swego zadania.

 

Użytkowano z dodatkowym wyposażeniem (w zależności od wykonywanych zadań)

Cargo duże 2szt.
Cargo średnie 2szt.
Cargo małe 2szt.
Plecak szturmowy.
Ładownice 3×2 M4, Beryl
Kieszeń na opatrunek.
Kieszeń na małe radio.
Pokrowiec na manierkę.
Admin panel.
Kabura na broń krótką.
nóż

 

Opracował:

Recon (SGO REC)
 

 

 

 

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl