Kamizelka SGO PC02

GENEZA POWSTANIA

Na początku 2017 pojawił się pomysł stworzenia modelu Plate Carrier dopasowanego do kieszeni i wymagań SGO. Założeniem było stworzenie zmodyfikowanej wersji kamizelki JPC. Oszczędność miała polegać na wykorzystaniu tkaniny tańszej niż Cordura i zachowaniu prostoty konstrukcji.

Kamizelka ma być tylko alternatywą, a nie konkurencją dla wykorzystywanych obecnie kamizelek JPC w SGO. Co istotne, produkcja skierowana jest wyłącznie dla członków i rekrutów Formacji i nie trafi do sprzedaży.

 

LISTA MODYFIKACJI

Boki zrywać

Przede wszystkim w tradycyjnym JPC coraz bardziej doskwierała szkieletowa konstrukcja Skeletalu – miał on tendencje do skręcania się i nie zapewniał oczekiwanej sztywności. Zastąpiliśmy go więc pełnymi bokami, co jest może technologicznym krokiem w tył ale bunkrujemy się na pewnej i znanej pozycji.

20170708_201512

 Sposób połączenia panelu tylnego z pasami bocznymi. Od lewej Sioux, PC02, JPC

To jednak nie wszystko. W oryginalnej kamizelce JPC, na tylnym panelu, znajdują się ściągacze, które po pierwsze wiążą płyty z bocznymi pasami, po drugie zapewniają względną rozciągliwość. Ma to dwie wady: tracimy część przestrzeni molle, istnieje ryzyko rozwiązania węzłów i pasy boczne się rozpadają.

2

Wygląd ściągacza zszytego z pasami bocznymi.

Rozwiązaliśmy obydwa problemu systemem częściowo zaadoptowanym w kamizelce Currahee Sioux, w której występują dwa pasy: ściągacz i właściwy pas boczny. Zmodyfikowaliśmy to i zszyliśmy pas boczny z wewnętrznym ściągaczem. Nie utraciliśmy nic z przestrzeni panelu tylnego, a dodatkowo przy takiej konieczności, w uzyskaną przestrzeń ściągacza można wsunąć lightsticki, ołówki z ikei lub kabanosy (w przyszłości może nawet baton).

3

Pasy boczne rozciągają się na około 3-5 cm w zależności od stopnia otyłości. Prawa część kamizelki naciągnięta dla porównania. 

Będziesz za to powieszony

Kolejnym brakiem większości naszych kamizelek był chwyt ewakuacyjny. Możliwe, że brak wynikał właśnie z zastosowania szkieletowych pasów bocznych. Wielokrotnie przy próbie ewakuacji rannego za naramienniki, panel przedni zsuwał się na twarz rannego.

4

Zabezpieczony chwyt ewakuacyjny na panelu tylnym 

20170708_195713

Oczepiony chwyt ewakuacyjny na panelu tylnym.

Dla lepszej ergonomii, chwyt ewakuacyjny posiada rzep który pozwala przymocować go do panelu tylnego. Obniża to ryzyko niepotrzebnego zahaczenia. Sam chwyt pozwala na zawiśnięcie 85 kg chłopa (nie w celach samobójczych). Nie ma też ryzyka uduszenia nieprzytomnego petenta płytami SAPI.

I to tylko lub aż tyle z drastycznych zmian.

PC02 POD LUPĄ

Przód

Naramienniki pokryte są obustronnie rzepem Dla wygody użytkownika przygotowaliśmy wersję z siatką dystansującą lub pianką. Osoby nie używające jeszcze ciężkich replik płyt balistycznych (bo chińska kamizelka nie wytrzyma) nie mają już oficjalnie wytłumaczenia. Dodatkowo przez naramienniki można przepuścić okablowanie od radia czy ochrony słuchawek.

20170708_195630

Widok odseparowanego panelu przedniego 

Panel przedni pozwala na montaż w dolnej części 3 ładownic karabinowych. Zwiększyliśmy odstęp między górnymi rzędami molle aby ułatwić korzystanie z ładownic oraz ściąganie kamizelki obładowanej magazynkami.

Górne rzędy molle są dodatkowo podszyte rzepem co pozwala na ekspresję uczuć naszywkami na treningach. Miejsca starczy na ładownice pistoletowe lub admina.

7

Panel przedni z odczepioną klapą. 

Mamy tez dwa ukośne molle do montażu PTT. Na tyle nisko żeby nie przyhaczyć kolbą.

8

Porównanie przodu kamizelek PC: od lewej Sioux, PC02, JPC. 

Dwie planowane już modyfikacje panelu przedniego obejmują dodanie chwytu ułatwiającego odczepianie materiału od rzepu oraz bardziej kanciaste ciecia dolnej części kamizelki żeby uniknąć zgięć materiału.

 

Tył

Skupiamy się na przestrzeni nad tyłkiem pointmana. Do dyspozycji 6 wysokości molle więc jakiś mały zestaw hydracyjny wejdzie. Prosty kształt ułatwi też noszenie plecaka z kamizelką. Wewnętrzna część panelu obszyta została prostą siatką dystansująca. Konstrukcja kompatybilna jest z płytami SAPI do rozmiaru L.

9

Widok na panel tylni z wysunięta płytą SAPI. 

Chwyt ewakuacyjny przeszyty jest przez 2 rzędy molle (podwójne ryglowanie). Wytrzymał zawieszenie 85 kg osoby. Po użyciu wystarczy przyczepić go z powrotem na rzep.

Wspomniane wcześniej nienaciągnięte warstwy materiału można wykorzystać jako miejsce na światło chemiczne ale nie skorzysta z tego osobiście użytkownik z powodu słabego dostępu.

10

 Porównanie wewnętrznej części panelów tylnich kamizelek PC. Od lewej Sioux, PC02, JPC.  

Bok

Do dyspozycji mamy 3 wysokości molle z możliwością montażu do 3 ładownic karabinowych na każdej stronie. Połowa konstrukcji jest obszyta rzepem, co pozwala na użytkowanie kamizelki przez użytkowników wagi M do XL. Zdejmowanie ułatwia chwyt umieszczony po obu stronach.

11

Widok na wewnętrzną część panelu tylnego i pasów bocznych. 

Pasy boczne posiadają również kieszeń na miękkie lub sztywne wkłady balistyczne.

 

Minusy:

Kamizelka nie nadaje się dla osób o małej posturze – wynika to z dużej szerokości kamizelki.

Nieprofilowana siatka dystansująca wpływa na pocenie na dużej powierzchni ciała.

Można by pokusić się o dodatkowy podwójny rząd molle w panelu przednim.

 

MATERIAŁY

Główny czynnik, czyli cena został zachowany ze względu na zastosowanie Poliestru HD 600d. Lekki, całkiem wytrzymały. O kolorze za wiele się nie wypowiemy ponieważ producent materiału używa nic nie mówiącego kodu (nie jest to na pewno Ranger Green, NATO Olive, Olive Drab).

12

Zastosowano podwójne ryglowanie niciami Coasts Gral, a  producentem taśm jest Pasamon.

13

Porównanie koloru PC02 na tle Sioux (NATO Olive), JPC (Ranger Green), plecak hydracyjny (Olive Drab), Plecak (Olive Green), spodnie (Olive)   

Minusy:

Kolor niekompatybilny z popularnymi wzorami

Lekko połyskujący materiał

 

Z racji wejścia kamizelki na standardowe wyposażenie, będzie okazja przejrzeć się w najbliższych miesiącach stopniowi zużycia przy intensywnych treningach. Problem kolorystyki rozwiązany zostanie planowanym uruchomieniem produkcji kolejnych części szpeju tym samym materiałem (pasy, ładownice)

 

Podsumowując, Bondar (SGO SEC) odwalił kawał dobrej roboty, a zaoszczędzone na sprzęcie pieniądze będzie można wykorzystać na szkolenia i większa ilość pestek.

 

Projekt i wykonanie: Bondar

Konsultacja i testy: Ram

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl