KSK – komandosi z Niemiec

Historia

Zanim powstała formacja KSK w 1996 w zachodnioniemiecki (później niemiecki) rząd powierzał wszystkie działania antyterrorystyczne i operacje specjalne słynnemu GSG 9. Był to odział składający się doskonale wyszkolonych funkcjonariuszy policji powołany po tragicznych wydarzenia, które miały miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w roku 1972. Również w niemieckiej armii (Bundeswehr) istniały oddziały specjalne były to:

  • lądowy Fernspähkompanie – Oddział Dalekiego Rozpoznania, wcielony do KSK  1 kwietnia 1997
  • morski Kampfschwimmer- płetwonurkowie
  • istniejące do 1989 roku Sonderwaffenbegleitkompanien- Plutony Obrony Przeciw Broni Jądrowej

KSK brała udział w licznych działaniach antyterrorystycznych zarówno w Niemczech jak i za granicą (m.in. Kosowo, Bośnia i Hercegowina, Afganistan). Jak można się spodziewać, konkretne szczegóły operacji (sukcesy czy poniesione straty) chronione są klauzulą „Ściśle Tajne”  i nie są ujawniane nawet najwyższym randze członkom Bundestagu. Praktyka ta wzbudziła to obawy wśród niemieckich posłów, w wyniku zaistniałej sytuacji podpisano porozumienie mające na celu zwiększenie zarówno przejrzystości jak i odpowiedzialności za podjęte decyzje. Postanowieniem traktatu było ujawnienie szczegółów dotychczasowych misji wybranym członkom Bundestagu i poinformowanie ich o dalszych planach rozwoju jednostki.

File:KSK Coat of arms.svg

 

Struktura

459572018-ksk-haertesten-kaempfer-bundeswehr_9

Jednostka zorganizowana jest w czterech kompaniach, każda liczy około 100 żołnierzy i złożona jest z pięciu plutonów. Każdy pluton ma swoją specjalność dzięki czemu jedna kompania może wykonywać zarówno operacje lądowe, morskie, lotnicze jak i górskie.

  • 1. Pluton: operacje lądowe
  • 2. Pluton: wsparcie lotnicze
  • 3. Pluton: operacje desantowe
  • 4. Pluton: operacje górskie
  • 5. Pluton: rozpoznanie i misje sniperskie
  • Dowództwo Kompanii

Pluton składa się z czterech drużyn składających się z czterech żołnierzy (zbrojmistrz, medyk, saper, radiooperator). Dodatkowo niektóre drużyny w swoich szeregach żołnierzy specjalistów w innych dziedzinach (np. specjalista od broni ciężkiej, tłumacz). Obecnym dowódzcą jednostki jest generał brygady Heinz Feldmann, na to stanowisko został mianowany 30 września 2010 roku.

Selekcja

Do służby w jednostce mogą zgłaszać się jedynie oficerowie i podoficerowie Bundeswehry. Jednak warunkiem przyjęcia do jednostki jest ukończenie tzw. Kurs Komandosa Bunedeswehry (Einzelkämpferlehrgang). Od 2005 roku do jednostki mogą aplikować również cywile jednak muszą oni przejść osiemnastomiesięczny kurs surwiwalowy.

Selekcja składa się z dwóch części. Pierwsza to trzytygodniowy fizyczny i psychologiczny trening, przechodzi go około 40% ochotników. W drugim etapie uczestniczy podawani są trzymiesięcznemu szkoleniu podnoszącego ich wytrzymałość fizyczną, tą cześć przechodzi około 9% rekrutów. Druga faza szkolenia odbywa się w Czarnym Lesie (Schwarzwald)- ośrodek szkoleniowy zlokalizowany w południowo-zachodnich Niemczech. W tej fazie kandydaci muszą również odbyć dziewięćdziesięcio godzinny bieg przez kraj kończący się szkoleniem surwiwalowym w Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych w Pfullendorf.

Po zakończeniu selekcji następuje dwu-trzyletni kurs, na którym każdy z żołnierzy uczy się i udoskonala umiejętności niezbędne do przetrwania na nowoczesnym polu walki. Trening ten obejmuje ponad dwadzieścia kursów związanych z operacjami w każdym klimacie i każdym terenie.

Zgodnie z informacjami prasowymi od maja 2008 roku Niemiecka Armia na celu rozwijać atrkcyjność służby w KSK dla kobiet. Taki stan rzeczy związany jest częściowo z uwagi na fakt, że KSK nie może osiągnąć zamierzonej w przeszłości liczebności oddziałów.

 

Uzbrojenie

File:KSK Scharfschütze (cropped).jpg

Nazwa

Typ

Kraj pochodzeni

Uwagi

H&K P8

pistolet półautomatyczny

H&K USP Tactical

pistolet półautomatyczny

H&K MP5

pistolet maszynowy

W dwóch wersjach MP5K I MP5SD

H&K MP7

pistolet maszynowy

H&K UMP

pistolet maszynowy

H&K G3

karabin półautoamtyczny

H&K G36

krabinek

W różnych wersjach wliczając G36C i G36 z zamontowanym granatnikiem AG36

H&K 416

karabinek

Możliwość montażu granatnika AG36

AWM

karabin snajperski

M82

karabin snajperski

H&K PSG-1

karabin snajperski

H&K MG4

lekki karabin maszynowy

H&K HK21

uniwerslany karabin maszynowy

Rheinmetall MG 3

uniwerslany karabin maszynowy

Remington 870

shotgun

FIM-92 Stinger

system przeciwlotniczy

Panzerfaust 3

ręczny granatnik przeciwpancerny

MILAN

wyrzutnia przeciwpnacernych pocisków kierowanych

/

H&K GMG

automatyczny granatnik

 

File:G22 ohne Schalldaempfer.jpg

File:GewehrAG36.jpg

File:HK416N.png

File:H&K MP7.jpg

Pojazdy

File:Serval 2.jpg

 

Oznaczenia

File:Barettabzeichen Kommando Spezialkräfte Bw.jpg

Bret i odznaka

Żołnierze KSK noszą berety w kolorze kasztanowym jako symbol ich korzeni sięgających jednostek powietrznych. Metalowa odznaka składa się z miecza otoczonego dębowym wieńcem. Dwie części wieńca spina niemiecka flaga.

Mundur

Na lewej kieszeni noszona jest zielona naszywka z wyszytą odznaką.

 

Opracował:

Świątek (SGO Gdańsk)

Awatar użytkownika

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl