MJK Marinejegerkommandoen – gotowi na wyzwania jutra

Marinejegerkommandoen (MJK) jest norweską morską jednostką zadań specjalnych, założoną w 1953 r. Jest jedna z dwóch najstarszych jednostek specjalnych tego kraju. Zlokalizowana jest w bazie marynarki wojennej w Ramsund w północnej części Norwegii oraz w Haakonsvern Bergen.

MJK przeznaczone jest do realizacji pełnego spektrum operacji specjalnych, w tym niekonwencjonalnych działań wojennych, wojny partyzanckiej, specjalnego rozpoznania, ochrony i odbijania statków oraz rafinerii, operacji antyterrorystycznych, ratowania zakładników i akcji bezpośrednich (Direct action).

Proces szkolenia operatorów MJK jest długi i żmudnych. Kurs podstawowy zajmuje minimum 2 lata, a następnie kontynuowane są szkolenia specjalizacyjne w takich kierunkach jak medyk bojowy, snajper, JTAC. Jednym z ciekawych elementów selekcji, jest pościg przez Straż Graniczną i Policję (wyposażoną w psy tropiące). Dla utrudnienia, uciekinier musi poruszać się z 60 kg plecakiem. Złapani, przechodzą jeszcze 36 godzinne przesłuchanie.

Mjklogowiki.JPG

Historia

Jesienią 1940 roku, w Wielkiej Brytanii utworzone zostały dwie Norweskie jednostki wojskowe. Ich zadaniem było przeprowadzenie operacji specjalnych przeciw nazistom w okupowanej Norwegii. Dowództwo nad tymi jednostkami sprawował porucznik Martin Linge. Obie jednostki podlegały bezpośrednio pod brytyjskie Kierownictwo Operacji Specjalnych (Special Operations Executive – tajną agencja rządową, której zadaniem było m.in. prowadzenie dywersji, koordynacja działań politycznych i propagandowych, czy wspomaganie ruchu oporu w okupowanych państwach Europy w czasie II wojny światowej).

W 1953 roku Norweska Marynarka Wojenna utworzyła jednostkę płetwonurków bojowych. Ta formacja, dowodzona przez Ove Lund’a stała się początkiem dla historii Marinejegerkommandoen. Zadaniami płetwonurków było przeprowadzanie rozpoznania oraz sabotaż celów wroga na i pod wodą. W granicach zadań znajdowało się również rozbrojenie ładunków podwodnych.

Zadania jednostki stopniowo stawały się coraz bardziej wszechstronne, rozwijały się również poszczególne specjalizacje nurków. Doprowadziło to stworzenia w 1968 r. struktury złożonej z zespołu wsparcia oraz dwóch zespołów nurków bojowych. Jednostka posiadała bazy w Ramsund na północy Norwegii oraz w Karljohansvern na południu. Później, wszystkie zespoły zostały skoszarowane w Bergen i stacjonują tam do dnia dzisiejszego. Główny ośrodek szkoleniowy znajduje się z kolei w Ramsund. Ostatecznie wszystkie trzy zespoły zostały połączone w Marinejegerkommandoen.
W 2013 roku nastąpiła reorganizacja jednostki, wraz z Forsvarets Spesialkommando do osobnego rodzaju Sił Zbrojnych Norwegii – Dowództwa Sił Specjalnych.

Zadania Marinejegerkommandoen


Marinejegerkommandoen odgrywa ważną rolę w nowoczesnych operacjach bojowych. Jednostka wykonuje zadania, które wymagają dokładnego planowania, szybkiej reakcji, wysokiej precyzji oraz zapewnienia skrytości działań. Jak w przypadku wszystkich misji jednostek specjalnych, ich działanie stanowi krytyczną wartości strategiczną.

Bezpieczeństwo wewnętrzne

Marinejegerkommandoen jest jednostka o stałej gotowości do realizacji operacji antyterrorystycznych wewnątrz kraju, a także do prowadzenia misji poza Norwegią.

Operacje międzynarodowe

Marinejegerkommandoen brało udział w wielu operacjach zagranicznych. Jednostka wykonywała misje specjalne w Afganistanie w 2002 roku (Task Force K-Bar), w roku 2003 oraz w latach 2005-2006, w ramach operacji Enduring Freedom. Zespół brał również udział w szkoleniu afgańskiej Krajowej Jednostki Reagowania Kryzysowego policji w latach 2008-2009 w rejonie Kabulu, wspierając zadania Forsvarets Spesialkommando.

Jednostka zapewniła również operatorów do Wojskowych Zespołów Obserwacyjnych (MOT), w ramach Norweskiego udziału Sił Zbrojnych w Farjab w północnym Afganistanie. Podczas patrolu MOT 27 czerwca 2010, dowodzonego przez Komandora porucznika Trond André Bolle, doszło do wybuchu improwizowanego ładunku wybuchowego IED pod Ranger Iveco LMV. Na miejscu, poza dowódcą śmierć poniosło jeszcze 3 operatorów MJK.

Udział MJK w Afganistanie był w dużej mierze utrzymywany w tajemnicy, a z niewielu dostępnych informacji, można określić że jednostka prowadziła m.in. DA (działanie bezpośrednie), naprowadzanie sił powietrznych (FAC) i SR (specjalny nadzór i rozpoznanie), oraz aktywną współpracę z innymi siłami koalicji w walce z talibami i Al-Kaidą.

Po Afganistanie, MJK dwukrotnie wykonywał operacje przeciw piratom u wybrzeży Somalii (Operacja Atlanta w 2009 r. oraz operacja Ocean Shield w 2013).Ocean Shield (2013).

W styczniu 2013 r medycy MJK i innymi jednostek, zostali wysłani do Sycylii w związku z sytuacją zakładniczą w Amenas (Algieria).

Uzbrojenie

Pistolety

Heckler & Koch USP

Pistolety maszynowe

Heckler & Koch MP5

Karabiny

Automatgevær 3F2
Heckler & Koch HK416
Colt Canada C8 SFW

Broń snajperska

Heckler & Koch MSG90
Accuracy International L115A1 – sniper rifle
Barrett M82A1 – high-powered heavy sniper rifle

Broń wsparcia

Browning M2
Rheinmetall MG 3
FN Minimi Para
AG-C
Talley M72 LAW
Carl Gustav

Autor: Ram

Na podstawie: http://en.wikipedia.org/wiki/Marinejegerkommandoen#cite_note-2

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl