Nasz człowiek na selekcji JW NIL

DZIĘKI WOŚP POCZULI SIĘ JAK KOMANDOSI

Karol, Grzegorz oraz Piotr-zwycięzcy licytacji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, od wczoraj biorą udział w selekcji, czyli sprawdzianie przydatności do służby w Jednostce Wojskowej NIL w Krakowie.

Nie chcą o sobie zbyt wiele mówić. Karol pracuje w Wielkiej Brytanii, w Polsce służył w kawalerii powietrznej, a później w Straży Granicznej. Grzegorz dostał się do szkoły oficerskiej, jednak ze względów rodzinnych nie rozpoczął studiów. Zaś Piotr chciałby pracować w armii, ale na razie kończy studia na prawie. Wczoraj przed południem stawili się w JW NIL w Pychowicach. Najpierw mieli okazję zapoznać się z historią jednostki, a potem ze sprzętem używanym przez żołnierzy, m.in systemami łączności do dowodzenia operacjami specjalnymi w Afganistanie. Byli w spadochroniarni, strzelnicy kontenerowej.
Dzięki nim konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wzbogaciło się łącznie o ok 2000 zł. -Jeśli możemy komuś pomóc, to bardzo nas to cieszy – tak o włączeniu się w ideę WOŚP mówił wczoraj dowódca JW NIL, płk Mariusz Skulimowski.

Wieczorem na Zarabiu w Myślenicach, nie tylko dla zwycięzców licytacji WOŚP, ale przede wszystkim dla kandydatów do służby w J W NIL, rozpoczął się sprawdzian kondycji fizycznej i psychicznej, tzw. selekcja, którą przejść musi każdy chętny do bycia żołnierzem Wojsk Specjalnych. Przed nimi pięć dni w lesie, w terenie górzystym, z plecakiem, śpiworem, karimatą i mapą. Będą przedzierać się przez lasy Beskidu Średniego, pokonywać przeszkody wodne, wykonywać coraz to nowe zadania. Karol, Grzegorz i Piotr – dla satysfakcji, pod okiem przydzielonego im opiekuna, byłego instruktora GROM-u, a obecnie JW NIL. Natomiast kilkudziesięciu innych kandydatów, głównie żołnierzy, m.in. 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa – by pokazać, że mogą zostać komandosami.

Jeśli się im nie uda – nikt nie zamknie przed nimi drzwi do Wojsk Specjalnych. – Nikomu nie powiemy, że się nie nadaje, lecz że ktoś był od niego lepszy – podkreślał płk Mariusz Skulimowski.


– Selekcje do JWNIL odbywają się nawet kilka razy do roku, bo jednostka cały czas się rozwija-mówi rzeczniczka J W NIL Aleksandra Potasińska.
Jednostka Wojskowa NIL powstała – jako Jednostka Wsparcia i Zabezpieczenia Dowodzenia WS – w grudniu 2008 roku. Liczy około pół tysiąca żołnierzy, odpowiada za zabezpieczenie logistyczne i wsparcie informacyjne Wojsk Specjalnych.
Źródło:
DZIENNIK POLSKI Kronika Krakowska 27.03.2012. P. SUBIK

PIOTR SUBIK piotr.subik@Tjziennik.krakow.pl

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl