Okulary ESS ICE

Od ponad roku jestem szczęśliwym posiadaczem okularów Eye Safety System model Ice, a właściwie całego zestawu. Zakupiłem go na portalu aukcyjnym za około 140-150 zł, łącznie z przesyłką. Jak wiadomo, cena ta jest zależna od wielu czynników, dlatego warto śledzić portale aukcyjne w poszukiwaniu okazji.Image

ESS Ice zastąpiły moje stare UVEXy, których parametry były niezłe, za to design był nie do końca dopasowany do moich wymagań.

Podczas wyboru kierowałem się kilkoma czynnikami: przystępną ceną, dobrą jakością, wymienną przyciemnianą szybką i etui, które uchroniłoby okulary przed urazami mechanicznymi podczas transportu.

CO W ZESTAWIE

Image

Dlaczego wymienna przyciemniana szybka jest tak ważna? Nie ma nic gorszego niż promienie słoneczne, bądź blask śniegu, które powodują zmniejszenie widoczności. Mogę śmiało powiedzieć, że przyciemnianej szybki używałem więcej razy niż przezroczystej. Dodatkowo okulary oprócz ochrony, całkiem fajnie spełniają rolę sprzętu EDC w połączeniu z cywilnym ubiorem. Filtry UVA i UVB zapewniają skuteczną ochronę dla oczu.

Etui jest starannie wykonane, utrzymuje swoją sztywność, dobrze zabezpiecza okulary przy transporcie, nawet gdy są przyciśnięte innym bagażem. Posiada system dwóch rzepów, który umożliwia przytroczenie ich np. w systemie MOLLE, i dodatkowy uchwyt do zaczepu np. o szlufkę od spodni.

W skład zestawu wchodzą 2 szybki: przeźroczysta i przyciemniona, instrukcja, naklejka ESS, krople AntiFog, i szmatka-etui z microfibry, która służy nam do czyszczenia okularów oraz “szkielet” oprawek do szyb plus gumka, która trzyma okulary w pewnej pozycji po osadzeniu na głowę.

KONSTRUKCJA

 

Do szybki dołączamy szkielet zauszników, który połączony jest tylko w dwóch górnych miejscach szyby. Taki system nie ogranicza nam widoczności dodatkowym obramowaniem szkieł, jak to ma miejsce np. w okularach korekcyjnych. Sama wymiana szybki przebiega szybko, chociaż na początku zauszniki siedzą bardzo mocno, przy kolejnych zmianach trochę się “wyrabiają”, jednak po roku użytkowania nadal pewnie i bezpiecznie tworzą integralną całość. Zauszniki mają 5 stopniowy zakres regulacji, sama ergonomia okularów powoduje że szczelina pomiędzy okularem, a kością policzkową, jest dość dobrze chroniona, co nie występowało w moich poprzednich UVEXach. Rykoszet kulki 6mm BB dostał się pod okular właśnie nad kością policzkową. Ważne więc podczas wyboru okularów jest dobre dopasowanie ich do twarzy, oczywiście zależy to od indywidualnej budowy twarzy oraz preferencji.

WYTRZYMAŁOŚĆ

Image

Poddałem swoje okulary testom wytrzymałości. Pierwszy to tradycyjny strzał z repliki o mocy ~ 400 FPS z odległości 1-2m. Bez śladu. Dodatkowo sprawdzane były podczas strzału z markera paintballowego z około 3 m, otrzymały mikroskopijną rysę. Oczywiście na szybach posiadam kilka rys, które nie przeszkadzają w użytkowaniu, z doświadczenia mogę powiedzieć że najczęściej zdarzało się to gdy okulary miały kontakt z piaskiem, kamieniami, podczas ćwiczeń, swobodnie “dyndając” zawieszone na gumce na karku. ESS Ice’y były także testowane zgodnie ze swoim podstawowym przeznaczeniem – ochronie balistycznej. Podczas strzelań dynamicznych i statycznych z broni ostrej dobrze chroniły oczy przed uderzającymi łuskami. Okulary stosowałem również podczas pracy z pirotechniką, np. granatami hukowymi. Uważam, że występuje wtedy największe zagrożenie dla oka, ponieważ narażone jest na kontakt z odłamkami. ESS Ice zapewniły mi skuteczną ochroną oczu podczas wyżej wymienionych testów.

Wszystkie wizjery serii ICE zapewniają 100% ochronę przed promieniowaniem UVA/UVB. Dodatkowo okulary spełniają normy wytrzymałościowe ANSI Z87.1+. Jednak najistotniejszą cechą w kontekście aktywności outdoorowych, strzeleckich i paramilitarnych są pozytywnie zaliczone testy balistyczne MIL-PRF-31013 z kalibrem .15.

REAKCJA NA PAROWANIE

Image

Odwieczne pytanie brzmi “Czy okulary parują?”. I tak i nie. Starannie nałożenie AntiFoga minimalizuje zaparowywanie szkieł. Jednak gdy, temperatura ciała będzie wyższa na skutek zmęczenia, dodatkowo będziemy mieli np. czapkę, arafatkę owiniętą wokół głowy, to górna część szyby lekko zajdzie parą. Nie ograniczona to jednak to pola obserwacji. W połączeniu z kominiarką jest już gorzej, dlatego dobrym patentem jest odsłonienie nosa, wtedy parowanie jest znacznie mniejsze, a nawet całkowicie znika.

PODSUMOWANIE

Image

Okulary oceniam bardzo wysoko i jestem z nich zadowolony. Oczywiście jest to półka niżej niż Oakley czy WileyX, ale przy tej cenie, jakość jest bardzo dobra. Zachęcam ponadto do wyrobienia w sobie nawyku noszenia okularów ochronnych, podczas ćwiczeń jak i działania “na bojowo”.

Zapewnienie bezpieczeństwa oczu to sprawa elementarna – nie powinniśmy na tym oszczędzać i wybierać produkty gwarantujące faktyczną ochronę. Zawsze sprawdzaj czy Twoja ochrona oczu posiada atest

 

Opracował: Mizz
Zdjęcia: www.tabodesign.com

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl