Rękawice GFC HDR nomex

Rękawice taktyczne HDR Nomex są kopią kontraktowych rękawic stosowanych przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych, tzw. flyers gloves. Wstępne oględziny zewnętrzne rękawic pozwalają na stwierdzenie, iż nie różnią się one zbytnio od swoich pierwowzorów. Wykonane są z trudnopalnego materiału Nomex oraz wyściełającej wewnętrzną stronę dłoni warstwy skóry. Rękawice są dość długie, co skutecznie zabezpiecza dłoń i przedramię przed wszelkiego rodzaju urazami od opiłków czy iskier. Rękawice są zwężane w okolicy nadgarstka, co skutecznie redukuje zjawisko zsuwania się rękawic.

 

 

Czynności precyzyjne

Rękawice nomexowe firmy GFC przeszły ten test z wynikiem bardzo dobrym. Dobrze dopasowane rękawice zapewniają wysoki komfort przy pracach precyzyjnych jak manipulacje przy oporządzeniu (dobywanie magazynków z ładownicy, wyjmowanie i wkładanie przedmiotów do ładownic, otwieranie i zamykanie ładownic) czy ładowanie kulek do magazynków (czas ładowania w rękawicach i bez różnił się jedynie o kilka sekund).

 

Marcin, licencjonowany instruktor strzelectwa, SGO Gdańsk:

Podobnie jak kontaktowe rękawice HDR Nomex, na strzelnicy sprawują się idealnie. Pewność chwytu zapewniana przez skórę, współgra właściwie z dobrze przylegającym do ręki materiałem. W tym zakresie z serii GFC HDR plasują się w czołówce.

Czynności życia codziennego

Rękawice HDR Nomex sprawdzają się również jako rękawice do użytku codziennego. Czynności w typu wyciągnięcie kluczy czy telefonu z kieszeni nie nastręcza najmniejszych problemów, co nie jest już tak oczywiste w droższych modelach rękawic. HDR Nomex doskonale sprawdzają się przy prowadzeniu samochodu dzięki warstwie skóry, której faktura zapewnia dobry chwyt kierownicy. Jedną ze stwierdzonych wad jest bardzo cienki materiał i odnosi się to zarówno do warstwy skóry jak i samego nomexu.

 

Podczas ładowania magazynka cienki materiał dostawał się między „klips” i nabój co powodowało jego zatrzaśniecie. Przy ładowaniu około 200 sztuk amunicji było to dosyć uciążliwe.

 

Bezpieczeństwo

Na wstępie należy przedstawić cel powstania pierwowzoru rękawic HDR Nomex, czyli rękawic flyers glover. Powstały jako rękawice mające chronić załogi statków powietrznych przed urazami wynikającymi z ekspozycji na ogień i wysoką temperaturę. W zamyśle nie miały one spełniać funkcji ochronnych przed urazami mechanicznymi od upadków czy też przed przecięciem. Podobnie jak pierwowzór rękawice HDR Nomex nie zapewniają niemal żadnej ochrony przed uderzeniami czy też przecięciem. Wykazują natomiast satysfakcjonującą wytrzymałość na rozciąganie, co dowodzi dobrej jakości szwów. Nomexowy materiał z którego wykonana jest w większości rękawica skutecznie natomiast chroni przed ogniem. Poddany testowi odporności na otwarty ogień  przeszedł go zadowalająco. Rękawica przez długi czas opierała się płomieniowi zmieniając jedynie kolor, aby następnie spalić się na sucho, co zabezpiecza skórę przed zatopieniem w niej kawałków materiału rękawicy. Ponadto HDR Nomex w zadowalającym stopniu zabezpieczają przed ciepłem płomienia, pozwalając na dłuższe przebywanie w strefie narażenia na działanie ciepła.

 

 

Wertur, instruktor Sekcji Działań Wysokościowych SGO Gdańsk:

Ze względu na zbyt cienką warstwę ochraniającą wewnętrzna część dłoni, rękawice nie nadają się do użycia przy zjazdach linowych.

 

Podsumowanie

Należy stwierdzić, że rękawice HDR Nomex są wykonane starannie z wytrzymałej, przyjemnej w dotyku i zapobiegającej ślizganiu się przedmiotów skóry. Jakość szwów jest dobra, a same rękawice wydają się sprawować lepiej niż ich kontraktowe odpowiedniki. Sama zaś cena wydaje się atrakcyjna biorąc pod uwagę cenę rękawic kontraktowych, która utrzymuje się od lat na stałej wysokości powyżej 100 złotych.

 

Opracował:

Falkland

 

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl