PJ, Paramedycy Sił Lotniczych Stanów Zjednoczonych

Paramedycy, zwani równie PJ (Pararescue Jumpers) są operatorami podlejącymi pod Dowództwo Powietrznych Sił Specjalnych (AFSOC) oraz Dowództwa Bojowego Sił Powietrznych (ACC). Ich zadaniem jest poszukiwanie i udzielanie pierwszej pomocy w warunkach wojennych jak również w czasie pokoju. Ponadto jednostki te wspierają misje NASA poprzez wydobywanie astronautów ze zwodowanych kapsuł kosmicznych. Paramedycy Sił Powietrznych są również przydzieleni do właściwych Jednostek Specjalnych wszystkich formacji w celu wsparcia operacji tam gdzie jest to wymagane. Z pośród 22 uhonorowanych Krzyżem Sił Powietrznych (druga najwyższa odznaka amerykańskiego lotnictwa) 12 to PJ. Symbolem ich elitarnego statusu są bordowe berety, symbolizujące przelaną krew oraz ich oddanie do ratowania ludzkiego życia.

Struktura szkoleń paramedyków

Proces zostania PJ jest nieoficjalnie nazywany „przewodem” lub „Szkołą Superman-ów”. Zakończenie kursu wiąże się z ponad dwoma latami intensywnego wysiłku fizycznego i psychicznego. Z pośród wielu podejmujących się tego wyzwania, jedynie najbardziej zdeterminowani są w stanie go ukończyć, czasami ze 100 osobowej grupy jest to garstka którą można policzyć na jednej dłoni. Od rozpoczęcia do zakończenia kursu, jest to koło 90% na każdą selekcję co stanowi jednocześnie jeden z najwyższych wskaźników odrzuceń w całym środowisku amerykańskich jednostek specjalnych.

Kadeci obowiązkowo muszą przejść Paramedyczny Kurs Przygotowawczy. Obejmuje on długą listę specjalizacji jak Kurs Płetwonurków Bojowych, Kurs wojsk powietrzno-desantowych, wpis do Krajowego Rejestru Paramedyków, kurs SERE oraz spadochroniarstwo wojskowe z technikami swobodnego spadku.

Poza wspomnianymi kursami, PJ muszą również przejść również Aplikacyjny Kurs Paramedyka, który łączy wcześniej nabyte umiejętności oraz dodaje nowe potrzebne przy pracy paramedyka. Po zakończeniu, kursanci przydzielani są do Zespołów Ratowniczych lub Taktycznych gdzie otrzymują standardowe obowiązki służbowe. Dodatkowo, paramedycy Zespołów Taktycznych przechodzą kursy uzupełniające (Advanced Skills Training) wraz z operatorami innych jednostek bojowych Sił Powietrznych.

Kurs wprowadzający w zakresie paramedycznym/Ratownictwo bojowe w Bazie Lotniczej w Lackland, Texas (9 tygodni)

Celem kursu jest jest selekcja i przygotowanie przyszłego PJ. Podczas kursu, uczestnicy przechodzą wyczerpujące zajęcia kondycyjne jak pływanie, bieganie, siłowe i sprawnościowe. Pomaga to na przygotowanie rekrutów do rygorystycznego treningu, który wymagany jest wobec przyszłych paramedyków. Pozostałe zajęcia obejmują pokonywanie toru przeszkód, wspinaczkę, nurkowanie, naukę obsługi urządzeń, teorię medycyny i nurkowania, resuscytację krążeniowo oddechową, strzelectwo, historię paramedyków oraz kurs przywódczy. Ukończenie tego kursu jest biletem do rozpoczęcia „przewodu”, gdzie paramedycy nabywają specjalistyczne umiejętności które czynią PJ wykwalifikowanymi operatorami.

 

Szkoła wojsk powietrznodesantowych, Fort Benning, Georgia (3 tygodnie)

Kursanci poznają techniki spadochronowe pozwalające na infiltracje obszarów poprzez zrzuty spadochronowe. Kurs obejmuje również tydzień działań naziemnych, tydzień na wieży do skoków oraz tydzień spadochronowy, podczas którego uczestnicy wykonują 5 skoków. Uczestnicy, ktorzy zakończą treningi otrzymują podstawową klasę spadochronową oraz mogą nosić emblemat spadochroniarski

Szkoła nurków bojowych Sił Powietrznych, Morskie Centrum Szkoleniowe, Panama, Floryda (5 tygodni)

Kurs składa się z 4 bloków tematycznych:
1. Teorii nurkowania
2. Metod infiltracji
3. Nurkowanie w obiegu otwartym
4. Nurkowanie w obiegu zamkniętym
Celem kursu jest zapewnienie paramedykom umiejętności do sprawnego i bezpiecznego działania jako pływacy i nurkowie. Nabyta wiedza, umożliwia realizację zadań w zakresie ratowania ludzi w środowisku morskim oraz wykonywanie morskich operacji bojowych. Kursanci przechodzą wytężony wysiłek fizyczny, uczą się pływać na wodzie i pod nią, w czasie dnia i w nocy, poznają procedury pływania i otwartym i zamkniętym obiegu, poszukiwanie i ratownictwo. Szkolenie kończy seria zajęć w terenie.

Morski kurs technik ewakuacyjnych, Lotnicza Baza Morska w Pensacola, Floryda (1 dzień)

Podczas kursu, uczestnicy uczą się jak bezpiecznie opuścić samolot lub helikopter który przymusowo lądował na wodzie. Zajęcia obejmują zasady, procedury oraz techniki potrzebne do ewakuacji z tonącego statku powietrznego.

Szkoła metod przetrwania Sił Powietrznych, Baza Lotnicza w Fairdchild, Waszyngton (2,5 tygodnia)

Podczas tego kursu, uczestnicy uczą się technik survivalu z użyciem podstawowego sprzętu. Obejmuje to zasady, procedury, wyposażenie oraz techniki które pomagają przetrwać bez względu na warunki terenowe i pogodowe.

Wojskowa szkoła skoków spadochronowych, Fort Bragg, Północna Kalifornia (5 tygodni)

Kurs obejmuje techniki swobodnego spadku (skoki HALO) z użyciem specjalistycznego sprzętu. Kursanci trenują w tunelu aerodynamicznym skupiając się na stabilności lotu, manewrowaniu oraz procedury otwierania spadochronu. Każdy uczestnik oddaje conajmniej 30 skoków, w tym dwóch dni i dwóch nocy z aparaturą tlenową.

Kurs ratownictwa medycznego, Baza Lotnicza w Kirtland, Nowy Meksyk (22 tygodnie)

Szkolenie jak radzić sobie z pacjentem urazowym, zapewnić ewakuację oraz pierwszą pomoc. Faza I szkolenia to 4 tygodnie z podstaw ratownictwa medycznego (EMT-B). Faza II to 20 tygodni instrukcji w zakresie podstaw chirurgi, farmakologii, urazów, zaawansowane techniki ewakuacji ratowniczych drogą lotniczą. Ostatnia faza kursu to zajęcia praktyczne jako wsparcie przy działaniach paramedyków w Straży Pożarnej oraz lokalnych szpitalach w Tucson. Absolwenci otrzymują certyfikat Krajowego Rejestru Ratowników Medycznych i Paramedyków (NREMT-P)

Specjalistyczny kurs ratownictwa, Baza Lotnicza w Kirtland, Nowy Meksyk. (24 tygodnie)

Kurs kwalifikuje uczestników do działania jako paramedycy w misjach ratowniczych na terenie całego świata. Trening obejmuje medycynę polową, taktykę, alpinistykę, taktykę bojową, zaawansowane spadochroniarstwo oraz praktykę na śmigłowcu. Na koniec kursu, PJ otrzymują bordowy beret.

 

Kredo PJ

„Moim obowiązkiem jako paramedyka jest ratowanie życia i pomoc rannym. Będę cały czas gotowy do działania by wypełniać moje obowiązki szybko i skutecznie, stawiając je przed osobistymi pragnieniami i wygodami. Czynię to, by inni mogli żyć.”

Jego twórcą był pierwszy dowódca Lotniczych Sił Ratowniczych Pułkownik Richard T. Kight. Do dzisiaj jest ono używane przez Centrum Koorydacji Ratownictwa Sił Lotniczych.

http://www.youtube.com/watch?v=opgWFoXrjnw

 

Autor:

Ramirez, SGO Gdańsk

Tekst źródłowy:

http://en.wikipedia.org/wiki/United_States_Air_Force_Pararescue

 

 

 

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl