Plecak Wisport Raccon 65

Plecak survivalowy powinien wyróżniać się odpowiednią specyfikacją by stawić czoła zmiennym warunkom atmosferycznym. Dodajmy do tego konieczność przenoszenia specjalistycznego sprzętu wrażliwego na opady, dopasowanie do kamizelki, czy szybką dostępność do zawartości kieszeni
a powstanie rys niezwykle wymagającego a jednocześnie prostego produktu.

 

Jednym z producentów który podjął się jego wykonania jest Polska firma Wisport posiadająca
w swojej ofercie uniwersalny model Raccon 65 l.

 

 

 

Wykonanie:

 

Plecak wykonany jest z trwałej cordury – ponieważ w ostatnim czasie spotkaliśmy się na rynku z wysypem podrabianych włókien pokusiłem się o porównanie materiału w zaufanej hurtowni. Po ocenie własnej jak
i specjalistów śmiało mogę stwierdzić, że w przypadku Raccona mamy do czynienia z oryginalnym materiałem.

 

Zewnętrzna część plecaka wykonana jest w systemie taśm 25 mm kompatybilnym z MOLLE. Mocowania taśm przyszyte są podwójnym szwem – test 100 kg udźwigu na jeden pas nie zrobił na nich wrażenia.

Dodatkowo rozwiązanie to pozwala w dość trwały a co najważniejsze szybki sposób zamaskować plecak naturalnym farszem.

2

 

Wykonane z tworzywa zapięcia wytrzymują nacisk dorosłego człowieka – jest to niezwykle istotny detal.
W wielu konkurencyjnych modelach element ten podatny jest na uszkodzenia mechaniczne co w terenie znacznie ogranicza skuteczne korzystanie z plecaka.

 

Metalowy stelaż na którym zamocowana jest szyna do regulacji plecaka jest praktycznie niewyczuwalny – cała regulacja jest zwarta i działa płynnie a dodatkowa siatka montowana od wewnętrznej strony pasa biodrowego sprawia wrażenie trwałej i solidne wykonanej.

 

3

 

Jeżeli chodzi o właściwości ochrony przed wilgocią – pomimo dobrego wrażenia ogólnego Raccon posiada jeden zauważalny mankament. Spód plecaka wyposażony został w dość grubą wyścieloną pianką podstawę izolującą. Niestety wspomniana pianka wydaje się zwyczajnie za mała i nie pokrywa w pełni podstawy plecaka. W efekcie przy pozostawieniu prezentowalnego modelu na gruncie, łatwo o przesiąknięcie wilgoci do komory głównej.

 

Podobnie wygląda sprawa związana z montowaną fabrycznie peleryną przeciwdeszczową. Z ze względu na swoje wymiary jak i kształt nie zapewnia skutecznej ochrony przeciwdeszczowej a dodatkowo poprzez brak stabilizacji ogranicza widoczność.

 

 

Cała konstrukcja plecaka jest zwarta i bardzo dobrze wykonana. Ręczne proces tworzenia produktów

i zastosowanie oryginalnych materiałów procentuje. Producent udziela 5 letniej gwarancji oraz dożywotniego serwisu pogwarancyjnego.

4

 

 

Użytkowanie :

 

Niewątpliwie najważniejszą cechą braną pod uwagę podczas użytkowania wszelkiej maści plecaków jest komfort samego noszenia. Raccon 65 bezwątpienia klasyfikuje się w czołówce produktów tej kategorii.

 

System FAS PLUS pozwala na dostosowanie plecaka do wysokości użytkownika – regulacja opiera się na
2 ściągaczach zestawionych z intuicyjna podziałką.

 

Szeroki pas biodrowy z zintegrowaną masywną profilowaną dolną poduszką pozwala na utrzymanie kręgosłupa w prawidłowej pozycji – dodatkowo wspomniana poduszka bardzo szybko daje o sobie znać gdy nie znajduje się we właściwym miejscu. Pozwala, a wręcz wymusza to szybką korektę położenia plecaka.

 

Sam pas biodrowy jak i cały plecak bardzo dobrze współdziała ze wszelkiej maści kamizelkami – producent niewątpliwie brał ten element pod uwagę dopasowując głębokość jak i objętość ramion do dodatkowej przestrzeni jaką zajmuje kamizelka. Pas w łatwy sposób można wykorzystywać jako wewnętrzny stabilizator kamizelki lub zewnętrzny pas ściągający . Górny pas również poprawia stabilizacje.

5

 

 

System szybkiego wypinania plecaka jak i zapięcia kieszeni bocznych pozwalają na skrócenie czasu wymaganego do operowania zawartością plecaka. Przyznać trzeba, że zapięcia hiszpańskie zastosowanie
w modelu Raccon zdają egzamin.

 

Montaż kieszeni bocznych w systemie taśm 25 mm nie jest niestety zakończony ściągaczem czy ryglem. Opiera się on za samej zasadzie działania przeciwwagi. O ile nie sprawia to problemu przy ciężkiej zawartości kieszeni bocznych o tyle w przypadku lekkiego ładunku kieszenie mają tendencje do luzowania się . Z pomocą mogą przyjść nam dodatkowe taśma ściągające częściowo stabilizująca kieszenie.

 

Jeżeli chodzi o pojemność i zarządzanie przestrzenią, plecak Raccon w wersji 65 l został wyposażony
w możliwość podzielenia komory wewnętrznej na dwie niezależne przegrody oraz komin z trwałego materiału zakończona ściągaczem . Dodatkowe kieszenie zakończone gumą czy zamkiem ułatwiają pakowanie sprzętu. Wersja 65l w zupełności wystarcza na kilkudniowy wypad standartowego członka oddziału.

6

 

 

 

Podsumowując Plecak Raccon w wersji 65 l to wyróżniający się trwałością, komfortem użytkowania oraz

dobrym stosunkiem jakości do ceny produkt. Pomimo kilku niedociągnięć i poddaniu go surowym testom staje na wysokości zadania i klasyfikuje się na podium plecaków survivalowych.

7

Opracował:

Nostro

 

 

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl