Recherche Assistance Intervention Dissuasion
(RAID)
Pojawianie się coraz częstszych aktów terrorystycznych, nowych form przemocy, problem zakładników czy w końcu działania religijnych i ideowych radykalistów, zmusiło francuską policję do podjęcia zdecydowanych działań. Aby sprostać tak poważnym zagrożeniom i problemom konieczne było użycie do walki z nimi ludzi z ponadprzeciętnymi umiejętnościami. I tak w 1985, Ange Mancini, wraz z Robertem Broussardem, legendą francuskiej policji, który zasłynął jako szef brygad specjalizujących się w walce z przestępczością zorganizowaną, stworzył RAID (Rozpoznanie, Pomoc, Interwencja, Odstraszanie). Ta wyspecjalizowana jednostka specjalna tak jak GIPN, przeprowadza specjalne operacje taktyczne koordynowane przez francuską policję z tą jednak różnicą że do swojej dyspozycji mają większe siły robocze i zasobności sprzętowe. RAID używany jest wyłącznie w jasno określonych sytuacjach i obszarach, jego teren odpowiedzialności to Paryż, jego przedmieścia oraz strategiczne dla stolicy miejsca, takie jak lotniska i samoloty, stacje kolejowe i pociągi oraz Kanał La Manche.
Główne cele i zadania RAID
- Zarządzanie w sytuacjach kryzysowych
- Odbijanie zakładników
- Aresztowania wysokiego ryzyka
- Walka z terroryzmem
- Tłumienie zamieszek
- Prowadzenie wywiadu
Struktura
Jednostka RAID podzielona została na pięć multidyscyplinarnych sekcji tak aby jej działania były możliwie najskuteczniejsze. Każdą z sekcji tworzą specjaliści w dziedzinach takich jak: sporty walki, strzelectwo wyborowe, alpinistyka, nurkowanie, spadochroniarze, negocjatorzy, przewodnicy psów, czy eksperci ds zamieszek.
Pierwsza sekcja odpowiada za standardowe działania antyterrorystyczne takie jak: aresztowania,odbijanie zakładników, neutralizacje szaleńców, ochrona VIP. Grupy te odpowiadają również za monitorowanie terroryzmu na swoim obszarze.
Sekcja druga, jest jednostką badawczo-rozwojową którą osobiście kieruje komendant francuskiej policji. Składa się z trzech grup:
-Grupa Informacyjna, która za swoje zadanie ma centralizację informacji na temat celów oraz analizowanie przeprowadzonych działań.
-Grupa Techniczna, odpowiadająca za badania i testowanie nowych rozwiązań technicznych, materiałów high-tech czy broni.
-Grupa Logistyczna, wspierająca działania badawcze i kryminalistyczne.
Trzecia sekcja, kierowana przez policyjnych dowódców kryzysowych, odpowiada za zarządzanie kryzysowe i negocjacje. Do zadań trzeciej sekcji należy również zapewnienie spójności medyczno-psychologicznej oraz działanie na potrzeby policji m.in. do przesłuchań.
Sekcja czwarta, to sekcja medyczna składająca się ze specjalistów w medycynie ratunkowej zapewniającej odpowiednią pomoc i opiekę medyczną.
Sekcja piąta, to utworzony w 1995r Centralny Oddział Interwencji Technicznej, do którego zadań należy przede wszystkim przeciwdziałanie zagrożeniom jądrowym. Sekcja ta bezpośrednio przynależy i jest do dyspozycji ministerstw: spraw wewnętrznych, obrony i gospodarki.
Misje
RAID jest „bronią” tak precyzyjną że działa wyłącznie na polecenie DGPN(Generalna Dyrekcja Policji) na wniosek prefektów, prokuratorów, dyrektorów i szefów policji i tylko pod dowództwem przełożonych którzy z kolei ponoszą całą odpowiedzialność za przebieg i skutki misji.
Jednostka RAID średnio sto razy w roku wykorzystywana jest w celu rozwiązywania sytuacji kryzysowych, takich jak powstrzymywanie szaleńców, odbijanie zakładników, misje przeciw terroryzmowi, tłumienie buntów w więzieniach lub zatrzymania wysokiego ryzyka.
Oto kilka z najważniejszych misji:
Stłumienie buntu i odbicie zakładników w więzieniu Besançon.
Aresztowanie przywódców FLNC.
Zatrzymanie kilkudziesięciu członków ETA.
Stłumienie buntu i odbicie zakładników w więzieniu Fresnes.
Aresztowanie komandosów Iparetarrak.
Odbicie zakładników w tym 21 dzieci w przedszkolu Neuilly i unicestwienie szaleńca zwanego HB (ludzka bomba).
Odnalezienie sponsorów ataków na metro PARIS.
Ochrona podczas wizyt papieża.
Informacje ogólne
Kraj pochodzenia: Francja
Wielkość: około 200 funkcjonariuszy
Rok powstania: 1985
Symbol i znak rozpoznawczy: Czarna pantera
Używana broń:
Beretta M3P4
Glock 17 / 17L / 18 / 19 / 26 / 34
źródła:
http://le.raid.free.fr/accueil.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Recherche_Assistance_Intervention_Dissuasion
opracował: Siemek (SGO Gdańsk)