Książka Trzynaście moich lat w JW GROM

Zapewne większość entuzjastów sił specjalnych słyszała o książce autorstwa Andrzeja K Kisiela oraz Marcina Raka pt. „Trzynaście moich lat w JW GROM” oraz audiobooku „Więcej niż w Trzynaście” wydawnictwa „Siła i Honor”. Zawarto w nich wspomnienia żołnierza wodnego zespołu B JW GROM.

Tematyka obejmuje tytułowe trzynaście lat służby w JW2305 oraz wydarzenia poprzedzające przydział do wspomnianej jednostki. Opisany został czas szkolenia w JW GROM, misje zagraniczne w Kuwejcie, Iraku oraz Afganistanie. Oprócz wrażeń z wyjazdów, Kisiel dzieli się także historiami z życia osobistego.

Książka:

Jest to jedna z pierwszych książek tego typu dotycząca polskich jednostek specjalnych. Na rynku jest dużo pozycji opisujących wspomnienia żołnierzy z zagranicy. Czytając „Trzynaście” można odczuć, że czyta się wspomnienia normalnego człowieka. W tekście jest wiele śmiesznych anegdot, żartów, co uświadamia czytelnika, że Panowie z JW GROM, wcale nie są terminatorami i nie podrzynają gardeł kartami kredytowymi (odsyłam do pewnego rozdziału w książce 😉 ).

Książkę czyta się lekko i przyjemnie. Jedyna wadą jest to, że kończy się zbyt szybko, a po ostatnim rozdziale ma się wciąż ochotę na więcej.

W porównaniu do innych pozycji „Trzynaście” jest bardzo dobrze wydana. Twarda okładka, ciekawa grafika oraz dużo materiałów zdjęciowych. Te wszystkie cechy sprawiają, że mamy do czynienia z książką, która powinna zająć zaszczytne miejsce na półce.

Audiobook:

Na wstępie zaznaczę, że nie jestem fanem książek w wersji do słuchania, jednak postanowiłem zrobić wyjątek. Już po wysłuchaniu pierwszego rozdziału zmieniłem zdanie. Jednym z powodów, jest świetny dobór osoby czytającej. Eryk Lubos idealnie wczuł się w rolę. Jego interpretacja tekstu jest genialna i bardzo dobrze oddaje klimat książki. Aby audiobook nie był tylko i wyłącznie nagraniem tekstu zadbano o materiały dodatkowe. Można usłyszeć Kisiela, Gromowca „Fokę”, mjr Alojzego Józekowskiego Cichociemnego i innych. Jeżeli kogoś interesuje historia barw oraz insygniów GROMu, to na pewno się nie zawiedzie. Szczegółów zdradzać nie będę. Niech każdy osobiście sprawdzi, kupując płytę. Najlepiej w zestawie z książką.

„Trzynaście” to pozycja obowiązkowa dla pasjonatów jednostek specjalnych. Co więcej można dodać? Miłej lektury i wspaniałych wrażeń podczas słuchania. „Siła i Honor!”.

 

Autor:

Dembs (SGO Gdańsk)

Awatar użytkownika

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl