Książka Zdradzeni

Książka „Zdradzeni” autorstwa Edyty Żemły jest dla mnie pozycją od dawna wyczekiwaną i przyjąłem ją z nie mniejszym zaskoczeniem. Wydarzenia i kulisy związane z ostrzałem pod Nangar Khel oraz odbywającym się po powrocie żołnierzy do kraju medialnym procesem owiane są tajemnicą i wydawało się, że już pozostaną za zasłoną.

Samo wydarzenie oraz forma zatrzymania żołnierzy i postawione im oskarżenia są do dzisiaj tematem kontrowersyjnym, a informacje przekazywane z ust do ust opierają się na plotkach i powielanych na szybko informacjach z nieznanych źródeł. Niewątpliwą zaletą książki jest wyrwanie czytelnika z wygodnego siedzenia i przeniesienie go w sam środek teatru wojny partyzanckiej w Afganistanie.

„Zdradzeni” pozwalają czytelnikowi towarzyszyć z żołnierzami od okresu ich przygotowań do względnie spokojnej misji w Libanie, która zamieniła się na zupełnie nowe dla naszego wojska wyzwanie militarne w Afganistanie. Razem z „Deltą” jesteśmy podczas ich codziennych zadań, przy zakładaniu obozu Wazi-Khwa, na patrolach nocnych aż po nieszczęśliwe wydarzenia pod Nangar Khel.

 17813994_10211118260624741_1687843091_n

Autorka nie czyni z żołnierzy bohaterów i nie omija również niewygodnych faktów. Jednak już sam tytuł książki oraz podtytuł sugeruje, że motywacja Pani Żemły do podjęcia się tematu „Siódemki z Nangar Khel” nie wynikała jedynie z jej dziennikarskiej ciekawości. Gorąco polecam książkę „Zdradzeni” wszystkim miłośnikom literatury faktu oraz literatury wojennej. Zapewniam, że lektura odpowie na wiele dotychczasowych pytań, ale i zrodzi wiele nowych, na które każdy będzie musiał poszukać odpowiedzi samodzielnie…

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl