Magazyn Special Ops „25 lat JW GROM”

25 lat to zawsze okrągła rocznica i to nie byle jaka, ponieważ mowa o ćwierćwieczu. W ciągu takiego okresu czasu, niezależnie czego by dotyczył, zawsze dochodzi do istotnych zmian, epokowych zdarzeń oraz stwarza on możliwość szerokiej analizy przyczynowo-skutkowej sytuacji które miały miejsce w ciągu ostatnich 25 lat. Tak szeroką analizą i na dodatek podaną w bardzo przystępnej dla czytelnika formie jest Wydanie Specjalne Magazynu Special Ops „25 JW GROM”.

Na wstępię zaznaczę, iż dysponuje egzemplarzem szczególnym, ponieważ został podpisany przez samego Dowódcę JW GROM płk. Piotra Gąstała. Pierwsze wrażenie jakie serwuje nam publikacja to solidne ponad 120 stron grubego papieru kredowego, które już na wstępie daje nam wrażenie wyjątkowości tego wydania. Po pobieżnym przejrzeniu widzimy potężną ilość fotografii i tekstu. Pierwsze wrażenie zdecydowanie zachęca do sięgnięcia po tą publikację i zapoznanie się z nią bliżej.

Pierwszym tekstem jest wyczerpujący artykuł autorstwa Tomasza Jasionka charakteryzujący strukturę i działalność legendarnych żołnierzy których imię przyjęła JW GROM, czyli Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Całość opatrzona jest dużą ilością fotografii co czyni artykuł zdecydowanie bardzo atrakcyjnym wstępem do dalszych artykułów zawartych w wydaniu.

Dalsze strony to opowiedziana historia JW GROM (od początku istnienia do dziejów najnowszych) w artykule pod tytułem „Tobie Ojczyzno” autorstwa Ireneusza Chloupka. Są w nim zamieszczone bardzo interesujące i zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że wcześniej niepublikowane zdjęcia z ćwiczeń na terenie Polski z lat 90. wraz z US Delta Force czy brytyjskim SAS.

Kolejną „sekcją”, można by rzec, artykułów to przybliżenie postaci ważnych dla jednostki. Kolejno Ś.P. gen. Sławomira Petelickiego, solidny wywiad z obecnym dowódcą płk. Piotrem Gąstałem, oraz tekst o Ś.P. ppłk. Leszku Drewniaku. Oczywiście powyższe również zawierają dużą ilość zdjęć.

Następnie czytelnik zostaje płynnie wprowadzony w charakterystyki misji w których JW 2305 brała udział. Kolejno są to obszerne artykuły (nieustająco z bardzo dużą ilością zdjęć) o: Haiti, Bałkanach, Kuwejcie, Iraku, Afganistanie. Po rozdziałach poświęconych misją znajdziemy jeszcze 2 ciekawe wywiady z osobami z jednostki.

Poza analizą zawartych artykułów atrakcyjność wydania zdecydowanie zwiększa fakt zamieszczenia sesji zdjęciowych wyczerpująco opisującej rodzaje umundurowania i ekwipunku z różnych okresów działalności jednostki i przedstawiającej poszczególne funkcje jej operatorów.

Podsumowując należy odpowiedzieć na pytanie czy polecam przedstawiane Wydanie Specjalne. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. O ile wiedzę na temat JW GROM można w obecnych czasach zdobyć czytając wydane już wcześniej pozycje, czy nawet spędzając trochę czasu w sieci, to na pewno nie została ona jeszcze w tak przystępny i atrakcyjny sposób zawarta w jednej publikacji. Z punktu widzenia pasjonata, dla którego JW GROM zawsze zajmowała szczególne miejsce, bardzo cieszę się z faktu posiadania specjalnego wydania magazynu Special Ops „25 lat JW GROM” i szczerze polecam każdemu wyposażenie swojego pasjonackiego zbioru publikacji w tą pozycję.

 

Tekst: Dziki

 

13705050_832955990172320_1221682279_n

 

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl