Selekcja JWK: mity kontra rzeczywistość

SELEKCJA: MITY KONTRA RZECZYWISTOŚĆ

Sprawny fizycznie intelektualista – tak w skrócie można opisać idealnego komandosa. Właśnie takich ludzi poszukujemy podczas SELEKCJI. Ci, którzy myślą, że wystarczy tu jedynie siła mięśni mogą się nieco zdziwić. Zanim bowiem kandydaci przejdą egzamin sprawności fizycznej i zostaną dopuszczeni do tak zwanej gry terenowej muszą „powalczyć” głową podczas testów i rozmów z psychologiem, a te potrafią trwać nawet kilkanaście godzin. Z pośród kandydatów na przyszłego komandosa największe szanse mają Ci, których zdolności i inteligencję będzie można wykorzystać w czasie akcji. Tu nie liczy się tylko umiejętność „otworzenia drzwi bez klucza”, ale i zdolność szybkiej analizy sytuacji, znajdowanie rozwiązań i myślenie taktyczne. Krok po kroku przeprowadzimy Was przez poszczególne etapy selekcji i pomożemy Wam się do niej przygotować.

Zacznijmy od tego jakie mity krążą o SELEKCJI a jaka jest prawda

Mit 1. Selekcję kończy z góry założony limit kandydatów np. 5 %.
Rzeczywistość: Liczba osób, które pozytywne kończy proces selekcji zależy wyłącznie do predyspozycji kandydatów. Obecnie, gdy wielu z nich jest przygotowywanych na kursach „przedselekcyjnych” oraz indywidualnie przez byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych rośnie odsetek kandydatów, którzy kończą kurs weryfikacyjny z wynikiem pozytywnym.

Mit 2. Selekcja do JWK trwa 7 dni.
Rzeczywistość: Selekcja to proces, obejmujący cztery etapy: analizę życiorysu w tym osiągnięć i kwalifikacji kandydata, test sprawności fizycznej, badania psychologiczne oraz grę terenową. Poszczególne etapy selekcji prowadzi się poprzez indywidualne powiadamiane kandydatów o terminach egzaminów. W praktyce od przesłania do JWK ankiety personalnej i jej pozytywnym zweryfikowaniu do zakwalifikowania do udziału w grze terenowej może upłynąć kilka a nawet kilkanaście tygodni.

Mit 3. Ukończenie Gry Terenowej selekcja transmitowanej w mediach umożliwia podjęcie służby w JWK.
Rzeczywistość: Selekcja do służby w JWK jest złożonym procesem, który realizowany jest zgodnie ze standardami jednostki. Kandydaci do służby w JWK, którzy ukończyli medialną wersję Selekcji – nie są traktowani preferencyjne i podlegają identycznym rygorom kwalifikacyjnym jak pozostali kandydaci.

Mit 4. Istnieją ograniczenia wiekowe osób dopuszczanych do procesu selekcji.
Rzeczywistość: Nie istnieją ograniczenia wiekowe dla kandydatów do służby w JWK wykraczające poza zasady obowiązujące w całych Siłach Zbrojnych. Z lat doświadczeń wynika jednak, iż największy odsetek kandydatów, którzy kończą selekcję z wynikiem pozytywnym mieści się w granicach wieku od 25 do 35 roku życia.

Mit 5. W selekcji nie mogą uczestniczyć kobiety.
Rzeczywistość: W selekcji do JWK mogą uczestniczyć kobiety. Kobiety pełnią służbę w Jednostce Wojskowej Komandosów.

Mit 6. Do selekcji można przystąpić tylko raz.
Rzeczywistość: W grze terenowej można spróbować swoich sił trzy razy. Trzeba jednak pamiętać, że JWK nie zaprasza do udziału w kolejnych edycjach gry terenowej osób, które drastycznie naruszyły obowiązujące zasady bezpieczeństwa lub dopuściły się próby oszukania instruktorów.

 

Źródło: Cisi i Skuteczni

 

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl