SFOD-D „Delta Force” – amerykańska odpowiedź na międzynarodowy terroryzm

Lata 70 XX wieku stały pod znakiem znacznego wzrostu spektakularnych ataków terrorystycznych. Porwania, ataki bombowe, sytuacje zakładnicze doprowadziły władze Stanów Zjednoczonych do decyzji o utworzeniu elitarnego oddziału do walki z terroryzmem. Tak powstała SFOD-D – 1st Special Forces Operational Detachment Delta, rozpalająca wyobraźnię ludzi na całym świecie, tajna jednostka nazywana potocznie Delta Force.

Pomysłodawcą utworzenia wyspecjalizowanej jednostki antyterrorystycznej w strukturach US Army był pułkownik Charles Beckwith- doskonały żołnierz z wizjonerskim podejściem do nowoczesnego pola walki. Pomysł na utworzenie jednostki zaczerpnął z własnych doświadczeń, które wyniósl z udziału w powstaniu malajskim, kiedy to służył w 22 regimencie SAS w czasie wymiany oficerskiej. Po powrocie stworzył koncepcję niewielkiej, ale mobilnej, doskonale wyszkolonej i wyposażonej jednostki wyspecjalizowanej w zwalczaniu zagrożenia terrorystycznego poza USA, ale również w kraju, co do tej pory było nie do pomyślenia ze względu na obowiązujący na terenie Stanów Zjednoczonych Posse Commitatus Act, czyli ustawa zakazująca użycia sił zbrojnych w celu wykonywania zadań o charakterze policyjnym. W związku z narastającym napięciem na świecie oraz niezwykle zaognioną sytuacją geopoolityczną Pentagon zdecydował o powierzeniu pułkownikowi Beckwithowi misji stworzenia oddziału oraz doprowadzenia go do pełnej gotowości bojowej w ciągu 24 miesięcy. I tak na początku lat 80-tych pułkownik Beckwith przesłał do Pentagonu informację o zakończeniu formowania jednostki.

Choć utworzenie SFOD-D od początku spotkało się z przychylnością generalicji to jednak w 1979 roku historia Delty mogła zakończyć się zanim jeszcze się zaczęła. Oto 4 listopada 1979 roku grupa rozwścieczonych demonstrantów wzięła 53 amerykańskich zakładników w ambasadzie USA w Teheranie. Pentagon zareagował natychmiast. W Fort Bragg, gdzie stacjonuje jednostka rozdzwoniły się telefony. Delta miała ruszyć na swoją pierwszą operację.

 US Army Special Operations Command SSI.svg

Operacja Eagle Claw

File:RH-53Ds fly over USS Nimitz April 1980.JPEG

Natychmiast po otrzymaniu rozkazu o rozpoczęciu przygotowań do operacji w bazie wojsk powietrznym w Eglin na Florydzie zaczęła powstawać makieta ambasady, która posłużyć miała do realistycznych ćwiczeń szturmu na ambasadę. Jednocześnie Pentagon rozpoczął opracowywanie planu operacji, który zakładał, iż operatorzy Delty skrycie przenikną na terytorium Iranu, a następnie dostaną się w pobliże ambasady, zaatakują ją, przedostaną się na stadion piłkarski, a stamtąd zostaną ewakuowani już z użyciem śmigłowców dostarczonych im wcześniej na pustynię pod Teheranem, skąd z kolei mieli być przetransportowani na opanwane wcześniej przez 75 batalion Rangersów lotnisko, gdzie czekać miały na nich samoloty C-130 Hercules. Niestety operacja od początku skazana była na porażkę. Nie wzięto pod uwagę ani jednej uwagi przedstawicieli Delty, którzy wskazywali, iż operacja jest zbyt skomplikowana i rozbudowana. W efekcie operacja zakończyła się katastrofą. Nie wykonano żadnego celu misji, a ponadto bezpowrotnie utracono większość sprzętu uniemożliwiając tym samym ponowne planowanie misji ratunkowej. Choć operatorzy Delty do końca walczyli o mozliwość przeprowadzenia operacji i uratowania zakładników to na nową jednostkę i pułkownika Beckwitha próbowano zepchnąć odpowiedzialność za niepowodzenie operacji. Choć wszystko wskazywało na to, iż SFOD-D zostanie rozwiązana to jednak oficerom popierającym niekonwencjonalność działań Delty udało się przekonać osoby decyzyjne w Pentagonie o konieczności pozostawienia takiej jednostki w US Army. Skutkeim tej operacji była również decyzja o utworzeniu siostrzanego oddziału w strukturach US Navy- Seal Team Six, 160- ego Specjalnego Pułku Operacji Powietrznych SOAR „Night Stalkers” oraz zawiązania Joint Special Operations Command- Dowództwa Połączonych Operacji Specjalnych.

 

Operacje w Ameryce Środkowej

 

Operatorzy SFOD-D uczestniczyli w wielu walkach w Ameryce Środkowej wspierając działania Centralnej Agencji Wywiadowczej- CIA. Ze wzglądu na wysoki sptopień tajności tych działań do dziś brak informacji jakiego typu zadania wykonywali tam operatorzy. Z dochodzenia, które przeprowadzono w ramach afery Iran- Contras wynikało, że Delta aktywnie wspierała i szkoliła organizację Contras.

 

Operacja Urgent Fury

 File:CH-53D HMM-261 Grenada Okt1983.jpeg

W 1983 roku w ramach interwencji amerykańskiej na Grenadzie Delta otrzymała rozkaz uwolnienia więźniów politycznych przetrzymywanych w więzieniu Richmond Hill i Fort Ruppert. Brak wsparcia lotniczego, złe rozpoznanie terenu i brak danych wywiadowczych skutkowały tym, iż nie udało się osiągnąć sukcesu, ani nawet wyładować oddziałów szturmowych w Richmond Hill. Pomimo braku efektów operacyjnych w pierwszym z więzień, Delcie po szybkim i precyzyjnym uderzeniu udało się uratować więźniów w Fort Ruppert i ewakuować w bezpieczne miejsce z udziałem 160-tego SOAR.

 

Operacje ratowania zakładników

 

SFOD-D jako jednostka wyspecjalizowana w operacjach antyterrorystycznych wysyłana była do ratowania zakładników. 31 lipca 1984 roku lot Aeropostal 252 został zaatakowany przez wenezuelskie siły specjalne po tym jak dwa dni wcześniej został porwany przez terrorystów. Operatorzy Delty zapewnili doradztwo i wsparcie sprzętowe w tej operacji.

 

Zołnierze Delta Force wysłani zostali do Libanu w celu przeprowadzenia operacji Round Bottle, która polega miała na odbiciu przetrzymywanych przez Hezbollah obywateli USA i krajów europejskich. Ostatecznie operację odwołano po tym, jak wywiad USA uzgodnił z Libańczykami wymianę zakładników na broń.

 

Polowanie na Pablo Escobara

 

Choć brak jest danych jednoznacznie wskazujących na zaangażowanie sił amerykanskich w polowanie na Pablo Escobara, to jednak wiadomo, iż w okresie działań kolumbijskiej jednostki Search Bloc w obszarze poszukiwań znajdowali się operatorzy niezwykle tajnej jednostki Centra Spike, której trzon stanowią operatorzy jednostki Delta.

 

Operacja Acid Gambit

 

Tuż przed rozpoczęciem operacji Just Cause, czyli amerykańskiej interwencji w Panamie, Delta otrzymala rozkaz uwolnienia agenta CIA Kurta Muse’a z więzienia Carcel Modelo. Operacja zakończyła się pełnym powodzeniem podobnie jak i drugie zadanie Delty jakim była operacja Nifty Package, której celem było pojamanie generała Manuela Noriegi.

 

 

 

Operacja Desert Storm i Desert Shield

 

Zadaniem Delty w czasie prowadzonych w 1991 roku operacji na irackiej pustyni było zapewnienie bezpieczeństwa głównodowodzącemu sił USA generałowi Normanowi Schwarzkopf’owi. SFOD-D wykonywała również zadania z zakresu wykrywania i niszczenia rakiet SCUD znajdujących się w rękach irakijczyków wespół z zespołami zadaniowymi Navy Seal oraz SAS.

 

Operacja Gothic Serpent

 

W 1993 roku Stany Zjednoczone pod egidą ONZ przeprowadziły operację humanitarną siłami 10 dywizji górskiej, 75 pułku Rangers-ów, 160-tego SOAR, Delty oraz Seal Team Six, w celu powstrzymania klęski głodu  w Somalii, oraz pojmania odpowiadającego za ten stan rzeczy watażki Mohameda Farraha Aidida. Operacja zakończyła się katastrofą i gdyby nie postawa operatorów Delty, którzy pod huraganowym ostrzałem raz po raz przemierzali Mogadiszu U.S. Army poniosłaby kolosalne straty. Wartym wspomnienia jest fakt, że za ponadprzeciętne bohaterstwo na polu walki dwóch snajperów Delty- Gary Gordon i Randy Shughart zostało pośmiertnie odznaczonych kongresowym Medalem Honoru.

 

Atak terrorystyczny w Peru

 

W styczniu 1997 roku operatorzy Delty wraz z kilkoma żołnierzami SAS zostali wysłani do Limy w odpowiedzi na atak terrorystyczny na rezydencję ambasadora Japonii.

 

Operacja Enduring Freedom

 File:DeltaSBSTora.jpg

W październiku 2001 roku tuż po atakach na World Trade Center komponent Delty został wysłany do Afaganistanu w celu rozpracowania i wyłapywania osób powiązanych z reżimeme Talibów oraz Al-Queidą, tzw. HVT (skr. Od High Value Target). Choć operowali w regionie na dlugo przed rozpoczęciem ofensywy to jednak świat dowiedział się o udziale jednostki w walce po udanym ataku Delty i 75 pułku Rangersów na silnie bronione lotnisko w Kandaharze (zadaniem SFOD-D było zatrzymanie lub zabicie Mułły Mohammada Omara, co ze względu na kiepskie dane wywiadowcze nie doszło do skutku). Wspólnie z siłami słynnego Seal Team Six siły Delty odegrały ważną rolę w czasie walk w masywie Tora Bora. Zołnierze jednostki dołączyli do zgrupowań celowych tworzonych w Afganistanie (jak słynna Task Force 121 czy Task Force Sword). Po formalnym zakończeniu działań wojennych operatorzy zwalczali nadal HVT, jak również od 2009 roku brali aktywny udział w intensywnych działaniach przeciwko klanowi Haqquani- bardzo groźnemu stronnictwu Talibów. Realizowali również zadania ochronne wraz z pracownikami PMC, ratując kilkukrotnie życie prezydentowi Hamidowi Karzajowi.

 

Operacja Iraqi Freedom

File:AirborneAndSpecialForcesUdayQusayRaid.jpg

 

Podczas inwazji na Irak w 2004 roku operatorzy Delty zasłynęli przeniknięciem do Bagdadu na długo przed dotarciem tam sił konwencjonalnych. Dzięki temu możliwe było precyzyjne naprowadzanie uderzeń z powietrza, eliminacja stanowisk obrony przeciwlotniczej, czy też przechwytywanie planów wojsk irackich i walka radioelektroniczna.

 

SFOD-D brała udział w walkach, które zakończyły się śmiercią synów Saddama Husseina- Udaja i Kusaja w Mosulu, jak również poszukiwała i przeprowadziła operację zatrzymania Husseina niedaleko miejscowości Tikrit. 7 czerwca 2006 roku niedaleko Baquby w Iraku żołnierze jednostki odnaleźli i wezwali nalot na miejsce w którym ukrywał się Abu Musab al-Zarqawi, co zakończyło się smiercią poszukiwanego od dawna terrorysty.

 

Selekcja

 

Jak ujawnił Generał Wayne Downing w czasie wysłuchania przed komisją senacką przyznał, że 70% operatorów Delty wywodzi się z 75-tego Pułku Rangersów. Wstępne wymogi stawiane kandydatom są następujące:

– rekrut musi być mężczyzną

– posiadać odpowiednie zaszeregowanie płacowe (co najmniej E-4

– posiadać co najmniej dwa i pół do końca okresu służby

– wiek co najmniej 21 lat

– bardzo wysoki wynik testu Armed Services Vocational Aptitude Battery sprawdzający m.in. inteligencję

 

Właściwa selekcja do jednostki rozpoczyna się od standardowych ćwiczeń fizycznych- pompek, przysiadów, biegu na 3,2 kilometra (2 mile) i pływania na 100 metrów w pełnym umundurowaniu. Następnie kandydaci przechodzą kursy nawigacji w czasie których pokonują długie około 30 kilometrowe marsze z plecakami ważącymi 18 kilogramów. Kurs kończy się 64 kilometrowym (40 mil) marszem z 20 kilogramowym obciążeniem w czasie ustalonym przez kadrę Delty i znanym tylko przez szefa selekcji. Końcowym etapem selekcji jest ekstremalnie trudna rozmowa przeprowadzana przez instruktorów, psychologów jednostki i dowódcę Delty, którzy zasypują kandydata wyczerpującymi psychicznie pytaniami. Dowódca Delty podchodzi następnie do każdego z kandydatów osobiście w celu przekazania informacji czy rekrut zaliczył selekcję czy też nie. Jeżeli zostanie wybrany przechodzi 6 miesięczny intensywny Operator Training Course w którym żołnierz uczy się taktyki antyterrorystycznej, działań wywiadowczych i kontrwywiadowczych, szlifuje umiejętności strzelania dynamicznego, jak również przechodzi specjalistyczne kursy (m.in.medyczny, EOD, agresywnej jazdy)

 

Operator Training Course

 

Szkolenie OTC składa się z następujących elementów:

 

1.)    Szkolenie strzeleckie

2.)    Szkolenie pirotechniczne

3.)    Umiejętności specjalistyczne

W celu przygotowania operatorów Delty do działania w każdych warunkach w szkoleniu pomagają takie instytucje jak FBI, CIA i DEA. Często w celu podniesienia realizmu szkolenia linie lotnicze wyrażają zgodę na trening Delty w cywilnych samolotach rejsowych. Na tym etapie szkolenia rekruci umieszczani są w kompleksie pomieszczeń zwanym killing house, gdzie odgrywają rolę zakładników. W czasie ćwiczeń używana jest amunicja bojowa, co ma na celu sprawdzenie psychiki kandydatów oraz budowanie zaufania w zespołach.

4.)    Szkolenie wywiadowcze i kontrwywiadowcze

Kandydaci poznają techniki szpiegowskie i kontrwywiadowcze od oficerów Centralnej Agencji Wywiadowczej i Agencji Wywiadu Obrony (DIA). Uczą się zakładania podsłuchów, pluskiew, kupowania informacji, zdobywania osobowych źródeł informacji i walki radioelektronicznej

5.)    Działania ochronne

W toku szkolenia rekruci przechodzą również zaawansowany kurs ochrony osób realizowany przez U.S. State Department’s Diplomatic Security Service i U.S. Secret Service. Uczą się agresywnej jazdy ochronnej, jazdy w szyku różnymi rodzajami pojazdów. Instruktorzy pokazują różne techniki ochrony VIP-a (działań skrytych i otwartych)

 

Pomimo, iż program kursu jest odgórnie określony, to jednak każdy OTC jest niepowtarzalny i kładzie nacisk na różne elementy.

 

 

Ciekawostki

 

– Żołnierzy Delty łączy szczególna zażyłość z operatorami JW GROM, czego skutkiem są ciągłe wspólne szkolenia, wymiany operatorów oraz fakt, iż w koszarach GROM-u jedna z ulic nosi nazwisko snajpera Delty, który wsławił się w Somalii.

 

– 8 czerwca 2004 roku Delta dokonała szturmu na budynek (objective Medford) niedaleko Ramadi w Iraku, w którym przetrzymywani byli zagraniczni  zakładnicy. W wyniku błyskawicznej akcji zatrzymani zostali porywacze powiązani z irackimi rebeliantami oraz doprowadzono do uwolnienia przetrzymywanych zakładników. Jednym z nich był Polak- Jerzy Kos.

 

– Operatorzy Delty są najchętniej pozyskiwanymi żołnierzami do tajnej grupy specjalnej CIA- Special Activities Division

 

– Kilku operatorów Delty zamieszanych było w tzw. Aferę Task Force 121 dotyczącą torturowania więźniów w Iraku i Afganistanie

 

– Wielu operatorów Delty po zakończeniu kariery otrymuje propozycję pracy w PMC DynCorp zatrudniającej szczególnie chętnie żołnierzy SFOD-D, ze względu choćby na specyficzne podejście do problematyki ochrony VIP-a.

 

Opracował:

Falkland (SGO Gdańsk)

Awatar użytkownika

 

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl