Sylwetka Operatora: Snajper JWK

OPERATOR – SNAJPER

Snajper to wyjątkowa specjalność pośród operatorów – to za sprawą specyficznych cech osobowych i predyspozycji, których poszukują psychologowie JWK, i którym niewielu z nas jest w stanie sprostać. W JWK trzeba wpierw zostać operatorem w Zespole Bojowym następnie kandydaci na snajperów są poddawani tzw. selekcji sektorowej. Jej celem jest złamanie charakteru i siły życia kandydatów. W myśl zasady, że prawdziwa osobowość człowieka ujawnia się dopiero w skrajnych warunkach. Celne strzelanie to dobry początek, żeby zostać snajperem, ale za mało, żeby przeżyć w tej specyfice działania. Tym bardziej że historia konfliktów zbrojnych nie odnotowała jeszcze przypadku snajpera, który przeżył wzięcie do niewoli. Żaden inny typ żołnierza nie wywołuje takich skrajnych reakcji u przeciwnika. I trudno się dziwić, bo broń i taktyka działania, którą dysponują, praktycznie nie dają przeciwnikowi żadnych szans. Nie chronią przed nią kamizelki kuloodporne i nowoczesne hełmy często zawodzi nawet pancerz.

Wybrane zadania snajpera:
– udział w planowaniu operacji specjalnych
– ocena zagrożeń i ocena ryzyka w czasie operacji
– przygotowanie i koordynacja planu unikania i ucieczki
– ochrona obiektów strategicznych
– rozpoznanie specjalne
– działanie przeciw snajperskie
– wsparcie grup specjalnych w działaniach (prowadzenie obserwacji i eliminowanie zagrożeń bezpośrednich dla sekcji szturmowych)
– prowadzenie obserwacji i precyzyjne rażenie celów

Cechy i umiejętności jakie musi posiadać snajper:
– perfekcyjna znajomość uzbrojenia i problematyki balistyki
– umiejętność długotrwałego przetrwania w izolacji od sił własnych
– doskonała znajomość środowiska naturalnego i przyrody
– ponadprzeciętna inteligencja, wybitna cierpliwość i opanowanie
– w kandydatach na snajperów sprawdzane są również zdolności matematyczne.

Co istotne?

Na ogół sądzi się, że snajperzy to „samotne wilki”, które dzięki wyalienowaniu są w stanie sprostać trudom swojej służby. Nic bardziej mylnego snajperzy JWK to zwykle introwertycy ale także członkowie zespołu, którzy wspierając swoich kolegów z pewnej odległości zyskują miano ich „aniołów stróżów”. Służą swoim towarzyszom broni widząc więcej oraz celnie rażąc dalej niż oni. Czasami są treścią operacji specjalnych wtedy cały Zespół pracuje dla nich, zapewniając im wsparcie. Wtedy też od precyzji ich jednego strzału zależy wszystko – powodzenie operacji specjalnej lub jej klęska. To również „oczy”, prawie każdej operacji przeprowadzanej przez Zespoły Bojowe, gdzie na bazie zdobytych przez nich informacji jest dokonywany wybór taktyki działania na obiekcie. Snajperzy JWK w odróżnieniu od snajperów jednostek przeciwterrorsytycznych specjalizują się w strzelaniach na duże odległości nawet przekraczające dystans 1500 m. W JWK snajperzy działają w parach (snajper + obserwator). Ich proces szkolenia trwa około 5 lat i obejmuje między innymi szkolenie w zakresie podstawowym oraz zawansowanym. Po zakończeniu całego procesu szkolenia uzyskują tytuł „Master Combat Sniper” i są gotowi do realizacji pełnego spektrum działań snajperskich. Snajperzy JWK posługują się sprzętem uzbrojenia takim jak: .338 karabin wyborowy Accuracy AW, AX samopowtarzalny wielkokalibrowy karabin wyborowy Barrett M82A1, oraz .308 TRG 22 SAKO. Oprócz uzbrojenia wykorzystują również zaawansowany sprzęt optoelektroniczny służącym do obserwacji i rozpoznania specjalnego oraz zestawy wyposażenia umożliwiające długotrwałe przetrwanie i bytowanie w izolacji.

 

Źródło: Cisi i Skuteczni

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl