Systemy strzeleckie Lasertag vs ASG

Powszechnym standardem symulacji militarnych wśród środowisk paramilitarnych i pokrewnych jest wykorzystanie replik ASG . To rozwiązanie miało tyle samo plusów jak i minusów. Nad pozytywami nie zamierzam się rozpisywać, skupimy się na negatywnych aspektach takiego rozwiazania.

 

Po pierwsze przy zastosowaniu replik ASG głównym aspektem jest bezpieczeństwo. Kulka choć niewielka, szkodę potrafi wyrządzić nie małą. Ochrona oczu jest obowiązkowa, dobrze zadbać również o ochronę twarzy ponieważ większość użytkowników zmieniła już zestaw zębów z mlecznych na stałe.

Druga kwestia to zasięg. Nie ważne jak mocno replika zostanie przerobiona to i tak daleko jej do ostrego odpowiednika. O ile w działaniach CQB nie jest to największy problem , o tyle przy realizowaniu taktyki zielonej jest to bariera nie do przeskoczenia.

Trzecia istotna sprawa to potwierdzenie trafienia . Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje sporne podczas wymiany ognia.

Mając na uwadze powyższe problemy zaczęliśmy szukać nowszych, alternatywny rozwiązań dopasowanych do naszych potrzeb treningowych.

 

W miniony weekend mieliśmy możliwość przeprowadzenia testów karabinków laserowych (IR) dzięki firmie LaserCombat . Nazwa karabinków jest trochę myląca ponieważ działają na zasadzie promieni podczerwonych, a nie lasera. Nie mniej jednak bardzo pozytywnie zaskoczyła nas funkcjonalność tego sprzętu.

Karabinki zbudowane są na podstawie replik asg co zapewnia im realne rozmiary oraz wygląd. Dodatkowo każdy z użytkowników musi posiadać zestaw czujników. Dzięki takiemu rozwiązaniu każde trafienie jest sygnalizowane natychmiast uniemożliwiając osobie trafionej kontynuowanie działań .

Zasięg karabinków LT jest zależny od kilku czynników , między innymi od pogody i pory dnia , ale również od indywidualnych ustawień mocy jednostki. Zasięg minimalny jest na poziomie 100 m , maksymalnie potrafi przekraczać 400 m, co w porównaniu do replik asg jest deklasującym wynikiem. Pod względem bezpieczeństwa karabinki LT również dysponują one niepodważalną przewagą ponieważ promień podczerwony w takim natężeniu nie wywołuje szkód w organizmie człowieka.

Dlaczego zatem tak mało osób słyszało o tym rozwiązaniu?

Odpowiedz nie może być jednoznaczna, ponieważ ma na to wpływ kilku czynników .

Rozwiązanie jest używane i udoskonalane na potrzeby wojska stąd mimo, iż nie jest ono nowe na rynku cywilnym, pojawiło się stosunkowo niedawno . Druga sprawa to koszty – na chwilę obecną jeszcze wyższe niż w przypadku replik asg. Do naszych działań karabinki LT również potrzebują kilku modyfikacji. Po estach przekazaliśmy swoje opinie i sugestie producentowi i czekamy na kolejną odsłonę testów po wprowadzeniu modernizacji. Planujemy również próbę praktycznego wykorzystania karabinków LT w przygotowywanych przez nas projektach.

Podsumowując w skrócie wady i zalety karabinków LT

 

+ bezpieczeństwo użycia

+ zasięg

+ system potwierdzenia trafienia

+ realizm (wygląd, waga, pojemność magazynka, czynności obsługowe )

+ możliwość dowolnej konfiguracji karabinka

 

– jedynie 2 modele karabinków MP5A2 RIS oraz G36

– magazynek jako atrapa , nie wyjmuje się z gniazda

– brak na chwilę obecną broni krótkiej

 

Autor

 

FoX SGO SEC

 

 

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl