Szkolenie z walki wręcz w jednostkach specjalnych

Od pojawienia się na ziemi człowieka zawsze towarzyszyła mu walka. Nie od razu adoptował do tego celu przedmioty, zaczynał z gołymi rękoma. Zwierzęta i inni ludzie wymusiły na człowieku używanie własnego ciała jako broni i wypracowania sposobów by było bronią skuteczną. Ludzie  wyróżniający się umiejętnością walki wręcz od zawsze budzili podziw, a w dawnych czasach gwarantowało to im przynależność do elity społecznej. Pierwsze elitarne jednostki powstawały w zamierzchłych czasach starożytności, w cywilizacji babilońskiej, greckiej, egipskiej, rzymskiej. Od starożytności minęło wiele lat, a elitarne jednostki wojskowe i policyjne zmieniły swoje wyposażenie, wygląd, taktykę działania, co ciekawe, jedno pozostało niezmienne. Mimo zamienienia łuków i mieczy na broń automatyczną, zbroji na kamizelki kuloodporne a rydwanów na pojazdy opancerzone, wyszkolenie z walki gołymi rękoma cały czas pozostaje elementem tak samo ważnym dziś jak i w starożytności. Od brazyliskiego BOPE, poprzez amerykańskie oddziały SWAT, Delta, Seals czy polskie SPAP i GROM umiejętność walki wręcz, choćby na poziomie podstawowym, wyróżnia każdego z ich operatorów.

Brazylia. Ojczyzna karnawału, pięknych plaż i gorących kobiet – takie pierwsze skojarzenie przychodzi na myśl o tym kraju położonym w Ameryce Południowej. Z drugiej strony zaś miasta Brazylii są areną walk karteli narkotywkowych i służb porządkowych.
Praworządna strona Brazylii posiada jednak dwie bronie, jedną na wyłączność, drugą wydaną przez jej naród niemal 100 lat temu. Jest to jednostka BOPE i brazylijskie jiu jitsu.
BOPE, czyli elitarna jednostka Żandarmerii brazylijskiej jest przygotowana do działań na linii frontu walki z kartelami której ofiary mnożą się w zastraszającym tempie. Brazylijskie jiu jitsu, czyli sztuka walki w parterze dążąca do poddania przeciwnika za pomocą duszenia lub dźwigni jest istotnym elementem wyszkolenia i treningu komandosów BOPE. BOPE trenuje BJJ zmodyfikowane do swoich potrzeb, tzn.: techniki bjj są łączone z umiejętnościami użycia broni lub noża w sytuacji walki w zwarciu, ponad to dodane są uderzenia i kopnięcia, dając trening podobny do treningu przygotowującego pod walki w formule MMA. Co warto w tym miejscu dodać, iż jeden z operatorów BOPE, Paulo Thiago, jest związany kontraktem zawodniczym z najbardziej prestiżową organizacją MMA na Świecie, czyli UFC (Ultimate Fighting Championship).

USA jest miejscem z najlepszym zapleczem do trenowania sportów walki na Świecie. Wynika to głównie z mnogości grup etnicznych które migrowały ze swoich ojczyzn przywożąc umiejętności i otwierając kluby (z ang. Gyms). BJJ oraz BJJ łączone z uderzeniami, czy też zmodyfikowane do technik typowo interwencyjnych natury policyjnej,  szybko weszło do stałego wyszkolenia służb porządkowych i wojskowych Stanów Zjednoczonych.
Rickson Gracie, syn Helio Gracie (brata Carlosa Gracie- twórcy BJJ), absolutny mistrz świata BJJ w kategorii średniej i open, uważany za najlepszego zawodnika wszechstylowej walki wręcz na świecie (400 walk, zero przegranych), jest instruktorem SWAT, FBI i Navy Seals. Z pod skrzydeł Ricksona, który to wraz z bratem Roylerem wprowadził BJJ na teren USA, wyszło już mnóstwo instruktorów tej sztuki walki, którzy zajmują się treningiem z jej zakresu w strukturach armii USA, oraz sił specjalnych (Delta Force, Zielone Berety).
Kolejny amerykański szkoleniowiec o którym nie sposób nie wspomnieć jest Roy Harris. Ten wyjątkowo wszechstronny szkoleniowiec, uczący służby mundurowe zarówno BJJ, jak i: Kali, Jeet Kune Do, Savate, Taihojutsu etc., oprócz amerykańskiego FBI, oddziałów SWAT, DEA, US Board Patrol, Marines, Navy Seals, ma za sobą szkolenia dla m.in.: polskiego GROM i słowackich sił specjalnych.

Polska, kraj położony po środku Europy  na którego terenie krzyżują się drogi przeróżnych grup przestępczych oraz ich interesów. Jako bezpośrednia przeszkoda dla nich, na pierwszą linię wysyłani są funkcjonariusze SPAP- Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Komend Wojewódzkich Policji. Wyszkolenie z walki wręcz w polskich pododdziałach AT w Policji wielokrotnie się zmieniało, wśród funkcjonariuszy SPAP nie brakowało i nie brakuje byłych zawodników czy instruktorów różnych styli.
Do roku 1987 Pluton Specjalny w Gdańsku szkolił sie w zakresie: boksu i judo. Zajęcia prowadzili trenerzy oraz zawodnicy którzy wywodzili się z tych dyscyplin. Boks trenowaliśmy w GKS Wybrzeże w nieistniejącej już sekcji na ul. Kartuskiej, oraz Judo w GKS Wybrzeże na ul.3-go Maja, też już nie istniejąca sala.- wspomina MC, weteran SPAP Gdańsk, prezes GKS Champion i instruktor SGO Gdańsk.- Ludzie pracujący w Plutonie Specjalnym to byli zawodnicy boksu, judo,  zapasów oraz karate które w tych latach wchodziło dużymi krokami do Polski. Jako były zawodnik Kickboxingu w 1987 r. zostałem instruktorem i wprowadziłem zajęcia z zakresu tej dyscypliny walki i tak zostalo do roku 1994 r.  Poza kickboxingiem szkolenie odbywało się z zakresu ju-jitsu, też je prowadziłem.
SPAP podległy Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu jest szkolony w systemie Street Boxing którego jednym z głównych propagatorów w Polsce jest Grzegorz „Cichy” Mikołajczyk. Street Boxing jest systemem w którym nie istnieje pojęcie rywalizacji sportowej, a jego zastosowanie to samoobrona i otwarta konfrontacja na ulicy w warunkach bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia. Według adeptów wywodzących się ze SPAP, jest praktyczny i sprawdza się nawet w realnych akcjach, gdzie operatorzy mają na sobie całe oporządzenie taktyczne. W dużym skrócie można porównać Street Boxing do MMA dodatkowo zaopatrzonego w techniki walki w kontakcie bezpośrednim: atak na oczy, na krtań, tętnice, atak na krocze, ugryzienie, duszenia.

Podsumowując, wyszkolenie z zakresu walki wręcz zajmuje tak samo ważne miejsce w wyszkoleniu jednostek elitarnych jak za najdawniejszych czasów. Jako najbardziej prymitywna forma ataku i obrony przed wrogiem pozostała niezmiennie ważna przez tysiące lat, a ewolucja technik i taktyki walki gołymi rękoma na bieżąco znajduje zastosowanie na polu walki.

Opracował:

Cube, instruktor SGO Gdańsk

Źródła:
1.    http://www.gracieacademy.com/pt/generations_rickson.asp
2.    http://www.theharrisacademy.com/patriarch/
3.    http://www.jiujitsuforums.com/viewtopic.php?t=31173
4.    http://cichyf-t.org/street-boxing/sb-charakterystyka-systemu.html

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl