Trening funkocjonalny z TRX

Wraz z popularyzacją i ekspansją ćwiczeń w systemie cross-fit, coraz częściej można natknąć się na idący jakoby w parze system o tajemniczej nazwie TRX. Dwie z pozoru niepozornie taśmy zakończone uchwytami zwisające najczęściej z sufitu, nie sprawiają wrażenia kompleksowej maszyny treningowej, a jednak ta prosta konstrukcja w połączeniu z genialnym pomysłem niesie w sobie niemal nieskończone możliwości treningowe.

Wszystko zaczęło się w polowych warunkach, wewnątrz specjalnej jednostki wojskowej Navy SEALs, gdzie Randy Hetrick wynalazca i założyciel firmy TRX, eksperymentował nad przyrządem który miał pomagać mu w utrzymaniu najwyższej formy w najbardziej niesprzyjających warunkach. Prototyp TRX-a został wykonany ze starego pasa jiu-jitsu i  kilku elementów spadochronu przymocowanych do drzwi, a sam wynalazca popadł w niemałe zdziwienie widząc zakres ćwiczeń swojego wynalazku.  Randy Hetrick ukończył studia na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, następne spędził 14 lat służąc jako komandos Navy SEAL, gdzie dosłużył się stopnia dowódcy Dywizjonu. W 2001 Randy zawiesił płetwy SEALs-a i w swoim garażu przy pomocy używanej maszyny do szycia rozpoczął produkcję dając początek TRX Suspension Training. Obecnie firma TRX jest jedną z najszybciej rozwijających się firm w San Francisco a jej produkty są używane na całym świecie.

Filozofia firmy TRX jest niezwykle prosta, mówi ona że żadna część naszego ciała nie jest samotną wyspą, np. nie można podnieść z ziemi nawet piórka przy pomocy tylko ręki. Musimy jednocześnie zaangażować nogi, barki, ramiona, szyje. Nasze ciało jest łańcuchem mięśni i każdy nawet najmniejszy ruch jest ruchem całego ciała. TRX w swoich treningach wymusza na nas aby w każdej płaszczyźnie ruchu pracowało całe nasze ciało.

Trening TRX jest skoncentrowaną odpowiedzią na potrzeby pełnego rozwoju fizycznego, korzystają z niego zarówno żołnierze na misjach na całym świecie, gwiazdy świata sportu, światowej sławy trenerzy personalni i coraz częściej zwykli ludzie w swoich domach.

Do wykonywanych ćwiczeń TRX wykorzystuje masę naszego ciała i dzięki możliwości zmiany kąta nachylenia ciała daje nam pełną kontrolę nad intensywnością i stopniem trudności treningu. Dlatego właśnie TRX jest tak oryginalny i najlepszy w swojej klasie, bo jako jedyny pozwala bez konieczności modyfikacji trenować w ten sam sposób zarówno mocno zaawansowanym jak i początkującym użytkownikom.

Poniżej przedstawiamy dwa kompletne treningi, które wykonywane dwa razy w tygodniu pozwolą nam utrzymać ciało bardzo w dobrej kondycji i formie.

 

 

Prezentacja: Mariusz SGO STORM (Gdańsk)

Opracowanie: Siemek SGO STORM (Gdańsk)

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl