Mundur Helikon-Tex TCU

1.1 WSTĘP

Prawie 2-letnim testom w ciężkich warunkach poddane zostały mundury Helikon-Tex w kroju Tactical Combat Uniform – kamuflaż Camogrom. Przyjęta przez SGO Gdańsk formuła zrecenzowania produktu pozwoliła na praktyczne sprawdzenie wartości użytkowej umundurowania oraz jego trwałość.
Mundur TCU: bez brudu, potu, błota i czołgania nie ma mowy o obiektywnym teście;)

1.2 PRODUKT – DANE FABRYCZNE

Bluza Helikon TCU Tactical Combat Uniform CamoGrom

Nr produktu: BL-TCU-NR-14
Bluza wykonana z materiału Rip-Stop 50% bawełna 50% nylon.
Bluza posiada:

 • Dwie kieszenie skośne na piersiach z możliwością wsunięcia dłoni z boku
 • Dwie kieszenie górne na rękawach
 • Dwie kieszonki dolne na rękawach np. na długopisy
 • Wzmocnienia na łokciach możliwością wsunięcia miękkich ochraniaczy.
 • Stójka wewnętrznie obszytą delikatnym polarem
 • Zamki wentylacyjne pod pachami
 • Bluza zapinana na dwukierunkowy suwak chroniony dodatkowo patką na rzepy.
 • Rzepy na dystynkcje ,nazwisko i flagi

Spodnie Helikon TCU Tactical Combat Uniform CamoGrom

 

Numer produktu SP-TCU-NR-14
Spodnie wykonane z materiału Rip-Stop (50% bawełna 50% nylon).
Spodnie posiadają:

 • dwie kieszenie tylne
 • dwie kieszenie tradycyjne przednie
 • dwie kieszonki mniejsze skośne górne
 • dwie kieszonki na dole nogawek
 • dwie kieszenie duże boczne cargo
 • dodatkowy ściągacz w pasie ,w postaci taśmy
 • wzmocnienia na kolanach oraz pośladkach w postaci naszytego dodatkowego materiału
 • możliwość wsunięcia od wewnątrz miękkich ochraniaczy na kolana
 • tasiemki ściągające dolne nogawki

 

1.3 ZAKRES RECENZJI

Okres użytkowania: 12-24 miesiące
Warunki klimatyczne: lato, jesień, zima, wiosna
Warunki użytkowania: strzelectwo, CQB, Zielona taktyka, TCCC, walka wręcz, pokazy antyterrorystyczne, alpinistyka miejska, wykorzystanie cywilne.
Zastosowanie: mundur uniwersalny (całoroczny)

2. WŁAŚCIWOŚCI KROJU

TCU jest zdecydowanie wyróżniającym się, nowoczesnym krojem posiadającym kilka ciekawych, niespotykanych w innych modelach rozwiązań. Jak wskazuje nazwa, jego budowa jest dedykowana do bojowych działań taktycznych – nie krępuje więc ruchów podczas przybierania postaw strzeleckich, posiada ergonomicznie rozmieszczone kieszenie, dysponuje dobrze opracowanymi ściągaczami i co najważniejsze nie posiada newralgicznych punktów narażonych na rozprucie.

Przy pierwszym kontakcie ze spodniami TCU ma się wrażenie że są one zbyt luźne, nie przylegające do ciała, a wręcz workowate. Jest to ograniczeniem w użytkowaniu cywilnym, natomiast ma swoje zalety przy wykorzystaniu militarnym. Po założeniu całego sprzętu taktycznego jak ochraniacze, kabury oraz paneli udowych nie czujemy żadnych typowych ograniczeń ruchowych, a spodnie tracą zbędny luz i przylegają elastycznie do ciała. Produkt został wzmocniony dodatkową warstwą materiału w miejscach szczególnie podatnych na uszkodzenia (uda, kolana). Dodatkowo istnieje możliwość zintegrowania z wewnętrznymi nakolannikami.

Rozporek zapinany jest na guziki. Czy jest to dobre rozwiązanie? Faktem jest że większość modeli spodni tego producenta ma tego rodzaju zapięcie ale może z przyzwyczajenia do zamków błyskawicznych preferowalibyśmy te drugie rozwiązanie. Nie utrudnia to użytkowania jednak preferowane było by inne zapięcie. Kieszenie są bardzo dobrze rozmieszczone i pojemne (na udach może nawet za obszerne). W kieszeniach cargo znajdują się dodatkowe przegrody pozwalające na lepszą organizacji przestrzeni. Budowa górnych kieszenie pozwala na lepszy dostęp niż przy tradycyjnym rozwiązaniu.

Wrażenie zbytniego luzu przy pierwszym kontakcie odnosi się również do bluzy TCU. Jednak podobnie jak przy spodniach, po założeniu całego oporządzenia efekt niwelowany jest całkowicie. Mimo założenia kamizelki modularnej z płytami SAPI i nałokietników ruchy nie były skrępowane, bez problemu można były wyciągnąć do góry ręce i operować z dużą dynamiką. Kieszenie skośne posiadają wzmocnienia przy krawędziach. Pod pachami znajdują się wywietrzniki na zamki. W budowie usztywnionego kołnierza widoczne jest podobieństwo do bluzy ACU.

 • + ciekawy i funkcjonalny krój
 • + dobre rozmieszczenie kieszeni i łatwy dostęp do nich
 • + wzmocnienia w newralgicznych miejscach
 • + skuteczne ściągacze i zapięcia
 • – trudne do dopasowania rozmiary
 • – zbyt pojemne kieszenie

3. WŁAŚCIWOŚCI MATERIAŁU

Nyco twill zastosowany w bluzie i spodniach okazał się zaskakująco wytrzymałym i trwałym materiałem. Testy obejmowały: czołganie w mieszance żwiru, ziemi i trawy, przemieszczanie w bagnie i błocie, narażanie na obtarcia podczas dynamicznych szturmów w CQB i podczas alpinistyki miejskiej. Z jakim skutkiem?

Materiał miał minimalne uszkodzenia mechaniczne – jak na aktywność której został poddany robi to ogromne wrażenie. Brud nie lepi się do munduru, jest łatwo usuwalny (nawet na rzepach).
Nyco twill jest również bardzo elastyczny. W żaden sposób nie krępuje ruchów podczas przysiadów, zgięć czy zmian postaw strzeleckich. Druga sprawa to brak efektów rozciągania materiału – zachowuje on stale swoje właściwości.

Materiał bardzo skutecznie radzi sobie również ze zmiennymi warunkami pogodowymi, co powoduje że jest on typowym uniwersalnym materiałem na każdą pogodę. W lato mundur był całkiem przewiewny. W połączeniu z kamizelką taktyczną i kilkoma godzinami treningu w słońcu było już trochę gorzej. Dyskomfort był jednak minimalnie odczuwalny, a przewiewność jako tako zachowana. Przy minimalnych temperaturach minusowych nie odczuwaliśmy potrzeby posiłkowania się bielizna termoaktywną czy dresem pod mundurem. Przy temperaturze -20 stopni użytkowanie samego mundury było niemożliwe.

Materiał średnio opiera się wilgoci (nie jest to w końcu goretex) ale zaletą jest to że przy zmoknięciu nie robi się ciężki, nie ogranicza ruchów i całkiem szybko wysycha.

Minusem jest niestety trwałość koloru. W przypadku kamuflażu CamoGrom, po kilku praniach stracił on wyraźnie swój kolor – szczególnie spodnie. Możemy jedynie polecić pranie w niskich temperaturach i obowiązkowo na lewej stronie, a mundur zachowa dłużej swoje kolory. Kolejny minus to słabe szwy. Napotkaliśmy na problem rozpruć przy kieszeniach i w kroku. Wskazane było by zastosowanie podwójnego szwu.

 • + nyco twill
 • + wytrzymałość
 • + elastyczność i komfort użytkowania
 • + uniwersalne dopasowanie do warunków pogodowych
 • – utrata kolorów

4. GALERIA czyli „nie oszczędzaj, zużywaj, niszcz, testuj”

Image
Mundur TCU, na pierwszym planie spodnie Helikon UTP: zastosowanie przy treningu strzeleckim z użyciem ostrej amunicji

Image
Mundur TCU: zastosowanie przy treningu strzeleckim z użyciem ostrej amunicji

5. PODSUMOWANIE

Komplet mundurowy TCU Helikon Tex jest udanym, wyróżniającym się na rynku produktem o bardzo dobrych właściwościach użytkowych i dobrym stosunku jakości do ceny. Najważniejszymi pozytywnymi cechami są wytrzymałość materiału oraz uniwersalność (w odniesieniu do wykorzystania w zróżnicowanych warunkach pogodowych).
Dopracować należałoby technikę szwów i trwałość kolorów. Możemy jednak dysponując bagażem doświadczeń przy używaniu kompletów TCU z czystym sumieniem polecić je do wykorzystywania w wymagających aktywnościach paramilitarnych (szczególnie ASG).

Autor recenzji:
Mariusz „Ramirez” SGO Gdańsk (sgo.ramirez@wp.pl)
Zespoły testujące:
SGO Gdańsk, DOT Tactical

Zdjęcia:
Materiały własne SGO Gdańsk
DOT Tactical
Centrum Szkoleń Specjalistycznych 9mm
tabodesign.com
Maciej Laskowski
Jacek Klimanek

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl