Rękawice HDR Kevlar Gloves

 

Rękawice są dziś standardem działań czy to w warunkach CQB, czy w szeroko pojętym terenie otwartym. Na rynku znajdziemy setki modeli różnych producentów, o dużym wachlarzu zastosowań w zależności od potrzeb użytkownika. Dobry produkt nie tylko ochroni dłonie przed urazami mechanicznymi, ale także zwiększy efektywność działań w ciężkich warunkach atmosferycznych (intensywne opady, niska/wysoka temperatura). Każdy kto miał kontakt z zagrożeniami wynikającymi z treningów o podwyższonym stopniu ryzyka (CQB, alpinistyka, strzelectwo dynamiczne) wie, że na tej części wyposażenia nie warto oszczędzać.

 

Jak testowałem?

HDR Kevlar Gloves trafiły do mnie na okres kilku tygodni, celem weryfikacji przydatność pod kątem działań linowych na wysokości oraz w warunkach walk w bliskim kontakcie. W tym czasie „zaliczyły” pół tuzina treningów na dwóch różnych obiektach, z czego trzy skupiające się na zjazdach, dwa z wykorzystaniem technik alpinistycznych w CQB oraz jeden stricte w taktyce czarnej. Jesienne atrakcje pogodowe pozwoliły mi sprawdzić rękawice zarówno w słońcu, jak i w deszczu, w temperaturach pomiędzy kilkoma kreskami powyżej zera, do ok. 15 stopni Celsjusza.

http://www.youtube.com/watch?v=nzWg08214R0

Budowa

Produkt GFC Tactical wykonano z wytrzymałych włókien aramidowych (Kevlar) i skóry naturalnej osłaniającej (częściowo podwójną warstwą) wewnętrzną część dłoni wraz z palcami oraz zewnętrzną – chroniącą kości śródręcza. Zastosowano także gumowe wzmocnienia w okolicach kciuka. Na wysokości nadgarstka i na zakończeniu sięgającej do połowy przedramienia rękawicy wszyto ściągacze. Opuszki palców (za wyjątkiem palca wskazującego) są chronione skórą również po bokach. Palec wskazujący dodatkowo zabezpieczono od strony zewnętrznej kawałkiem skóry na wysokości połączenia paliczków (jest to miejsce wyjątkowo narażone na obtarcia). Szycia są pojedyncze, za wyjątkiem miejsc pokrytych podwójną warstwą skóry, gdzie występują podwójne.

 

Wrażenia z użytkowania

Zakładanie i ściąganie rękawic nie sprawia problemów. Dłoń „w środku” nie jest obcierana żadnymi niedoróbkami czy nadmiarem materiału. HDR Kevlar Gloves nie mają tendencji do samoistnego „zjeżdżania” z dłoni, a przy temperaturze w okolicach zera nie odczuwałem dyskomfortu i nie było konieczne zastosowanie żadnych dodatkowych ocieplaczy.

W warunkach działań wysokościowych wszystkie czynności manualne, jak wiązanie węzłów, zakładanie stanowisk zjazdowych, obsługa karabinków o różnych rodzajach zamków nie stanowiły problemu. Jest to miłe zaskoczenie, gdyż w tej kategorii „HDR’ki” biją na głowę produkty Petzl’a.

Rękawice zaczynają tracić odrobinę w moich oczach  po rozpoczęciu zjazdu. Okolice kciuka nie zostały podwójnie zabezpieczone skórą, a właśnie ta część narażona jest na największe tarcie. W efekcie przy dynamicznych zjazdach z wysokości powyżej 15m zdarzało mi się „zagrzać” dłoń. Nieporozumieniem, jeśli mamy użytkować rękawice w oparciu o techniki alpinistyczne, jest zastosowana między kciukiem, a palcem wskazującym guma. Bardzo szybko uległa przetarciu. Miejsce to powinno być podłożone podwójną warstwą skóry.

Jednakże przy delikatnej korekcie chwytu możliwe były zjazdy szybkie, a w miejscach, których zastosowano skórę nie stwierdzam wybiegających ponad normę uszkodzeń. Zjazdy techniczne, blokowanie i obsługa przyrządów zjazdowych nie stwarzają problemów.

W warunkach CQB rękawice sprawują się bardzo dobrze. Chwyt jest pewny, obsługa selektora, latarki, kolimatora oraz praca na spuście repliki nie stanowią problemu. Nie spotkałem się również z przeciwnościami przy wymianie magazynków, poprawianiu kasku lub próbach wygrzebania czegoś z kieszeni spodni.

Testy na strzelnicy przeprowadzone przez drugiego recenzenta SGO – policyjnego instruktora strzelectwa potwierdziły użyteczność także w obsłudze broni palnej. HDR Kevlar Gloves zostały ocenione najwyżej z całej linii Heavy Duty Ready.

 

Podsumowanie

            Rękawice HDR Kevlar Gloves na pewno sprawdzą się w airsofcie. Ich wykonanie jest na dobrym poziomie i przy przeciętnej częstotliwości użytkowania powinny spełniać swoje zadanie przez długi czas. W działaniach odrobinę poważniejszych lub wyspecjalizowanych (jak alpinistyka) wymagają poprawek – przede wszystkim zastąpienie gumowych wstawek podwójną warstwą skóry. Cena 117 złotych plasuje je mniej – więcej pośrodku między tanimi kopiami lub prostymi modelami średniej jakości, a modelami z wyższej półki i w moim przekonaniu nie jest przesadnie zawyżona. Końcowa ocena 7/10.

 

Opracował: Wertur

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl