Próby wodne SOW SGO na łodziach jednostek specjalnych

Dzięki współpracy Sekcji Operacji Wodnych SGO Gdańsk z producentem profesjonalnych łodzi RIB firmą Sportis S.A., nasi ludzie mieli wyjątkową okazję uczestnictwa w próbach łodzi przeznaczonych do użytku przez jednostki specjalne. 630 konny morski potwór osiągający prędkość 40 węzłów to nie lada gratka dla osób lubiących adrenalinę, a wojskowa specyfikacja łodzi dodawała dodatkowego niepowtarzalnego smaku.

Image

Image

Każda łódź tego typu musi przejść surowe testy i próby wodne, gwarantujące niezawodność i bezpieczeństwo wymagających użytkowników, którymi w przypadku tego modelu będą operatorzy jednostek specjalnych. Ponieważ próby wodne wiążą się z podwyższonym ryzykiem (wysokie prędkości, przeciążenia i gwałtowne hamowanie) dla zachowania bezpieczeństwa w miejsce kamizelek asekuracyjnych zmuszeni byliśmy użyć kamizelek ratunkowych – zepsuło to trochę efekt ale „safety first”.

Image

Ponad półgodzina sesja sprawdzająca możliwości łodzi zaczęła się od prób maksymalnej prędkości i mocy dwóch 315 konnych jednostek napędzających RIB. Ponad 70 km/h na wodzie oraz kilku metrowe skoki na falach dają wrażenia jak na porządnym rollercoasterze.

Image

Image

Image

Kolejny test obejmował gwałtowne zwroty oraz skręcanie przy dużych prędkościach. Łodzie RIB są idealnie dostosowane do tego rodzaju manewrowania i dzięki połączeniu właściwości tradycyjnej sztywnej konstrukcji oraz łodzi pontonowej bez problemu radzi sobie z „grawitacją” (za to przenosi te przeciążenia na pasażerów:).

Image

Image

Ostatnie próby udowodniły, że i bez ABS-u można szybko wyhamować. Specjalne klapy zwalniające, pozwalają na nagłe ale względnie bezpieczne wyhamowanie łodzi RIB – jednak wyjście na sucho z takiej akcji jest nierealne.

Image

Sportis S.A. jest czołowym polskim producentem łodzi hybrydowych typu RIB (profesjonalnych i rekreacyjnych). Firma specjalizuje się również w produkcji profesjonalnego i turystycznego sprzętu, którego jednym z odbiorców są służby Marynarki Wojennej, Straży Granicznej i jednostki specjalne.

Image

Image

Dziękujemy za zaproszenie i możliwość udziału w próbach.

 

Patronat SGO zapewniają:
Helikon-Tex
Gunfire.pl

 

http://img705.imageshack.us/img705/7825/helikontexznakrgb01.png

http://img36.imageshack.us/img36/3517/gunfirelogo.png

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl