Seminaria z ekspertami CTP CFT dla pasjonatów z SGO

W dniach 21-22 kwietnia w okolicach miejscowości Międzyrzecz odbyły się seminaria zorganizowane przez COUNTERTERRORISM TRAINING POLAND Cichy Fight & Tactics Group Consulting dla Specjalnych Grup Operacyjnych SGO. Mimo, że przedsięwzięcie te skierowane było do jednej formacji zaangażowało środki oraz ekspertów na wyjątkową skalę.

Image

 

CZAS NA PASJONATÓW
Od dłuższego czasu grupa SGO stara się budować profesjonalny wizerunek i angażować się w inicjatywy organizowane przez służby mundurowe. Te działania jak i inne akcje zaangażowanych formacji podnoszą ogólną opinię o środowisku, które reprezentują. Dzięki właśnie takiemu podejście możliwe jest zacieśnianie współpracy między hobbystami, a profesjonalnymi organizacjami szkoleniowymi, wojskiem czy Policją. Właśnie u tych podstaw możliwe było nawiązanie współpracy z CTP CFT i rozwój pod patronatem tej organizacji.

Image

„Każdy ma swoją wizję biegania w mundurze z repliką broni. Dla nas jest to jakieś zobowiązanie, misja, bo celem działalności Specjalnych Grup Operacyjnych jest samodoskonalenie. Jako w większości cywile mamy ograniczone możliwości zdobywania wiedzy czy styczności z ludźmi, na których służbie się wzorujemy. Na szczęście jako pozytywni pasjonaci znaleźliśmy znakomitych fachowców ale przede wszystkim wyjątkowych, otwartych ludzi gotowych poświęcić dla nas swój czas i wiedzę.” – Ramirez, dowódca Specjalnych Grup Operacyjnych

Image

Image

SPECJALIŚCI Z NAJWYŻSZEJ PÓŁKI
W seminaria zorganizowane dla SGO zaangażowani zostali ludzie, którzy dla większości z nas są niekwestionowanymi autorytetami. W każdym bloku tematycznym możliwe było zdobycie wiedzy od wybitnych ekspertów na skalę krajową:
Image
Grzegorz „Cichy” Mikołajczyk – szef CTP CFT, instruktor służb MSWiA, biegły sądowy z zakresu walki wręcz i samoobrony, konsultant jednostek AT, twórca procedur ochrony świadków koronnych, odznaczony Krzyżem Zasługi za dzielność przez Prezydenta RP
Image
Waldemar Lijewski – Instruktor CTP CFT oraz „BOR”, wicemistrz polski Jiu Jitsu, wykładowca zakładu kryminalnego w Szkole Policji
w Pile, propagator zastosowania MMA w technikach interwencyjnych, odznaczony Krzyżem Zasługi za dzielność przez Prezydenta RP
Image
Mirosław Janz – Twórca i Szef Sztabu Międzyrzecz oraz Zastępca Szefa Sztabu Krajowego Społecznej Krajowej Sieci Ratownictwa, organizator krajowych i międzynarodowych ćwiczeń Zespołów Ratowniczych, organizator szkoleń z zakresu medycyny pola walki dla żołnierzy wyjeżdżających na zagraniczne misje.
„Myślę, że przeprowadzone seminarium dla SGO Gdańsk pozwoliło zapoznać się tej grupie (osób wywodzących się z różnych środowisk ale złączonych jedną pasją) bliżej z naszym sposobem pracy i podejściem do treningu instruktorów CFT. Obejmując patronatem grupę SGO Gdańsk zobowiązujemy się jednocześnie do wspierania tej grupy we wszelkich działaniach mających na celu podniesienie ich kwalifikacji, jednocześnie propagując ten sposób spędzania wolnego czasu. Sądzę, że dzięki naszym wspólnym działaniom uda się ułatwić pasjonatom stać prawdziwymi profesjonalistami a docelowo niektórym z nich wejść w skład elitarnych jednostek mundurowych.” Tomek instruktor i manager CTP CFT i „BOR”

Image

DZIEŃ PEŁEN ATRAKCJI
Seminaria rozpoczęły się od objaśnienia zasad ratownictwa medycznego, zaprezentowanych przez Mirosława Janz. Kilkugodzinne zajęcia obejmowały wyłącznie najbardziej praktyczne uwagi dotyczące niesienia pomocy w warunkach bojowych. Cenne wskazówki doświadczonego ratownika medycznego miały zdecydowanie wyższą wartość niż suchy wykład sposobów udzielania PP.
Image

Image

Wszyscy zapamiętają również podsumowanie jednego z instruktorów, który ocenił że dobrze wyszkolony taktycznie zespół nie będzie potrzebował skomplikowanej wiedzy medycznej. Warto wspomnieć, że w zajęcia zaangażowani byli również ratownicy Społecznego Sztabu Ratownictwa w Międzyrzeczu.
Image

Image

Kolejnym etapem seminariów były zajęcia z ekspertem z zakresu taktyki antyterrorystycznej – Grzegorzem Mikołajczykiem. Ze względu na bardzo zróżnicowany poziom ponad 20 członków SGO z różnych zakątków polski zajęcia obejmowały tylko podstawowe zagadnienia z zakresu obsługi broni oraz CQB. Mimo to, zajęcia te dały nam wiele więcej do myślenia niż nauka zaawansowanych technik o wiele węższego zastosowania.
Image

Image

W dobie coraz większej ilości nowych metod działania i nowoczesnego sprzętu zapomnieliśmy, że skuteczność działania osiągana jest przez rozwiązania najprostsze oraz pełna świadomość tego czemu i jak coś jest wykonywane. Obserwatorami treningu byli zaproszeni przez organizatora żołnierze pobliskiej jednostki wojskowej, w tym kadra oficerska.

Image

Image

Testem nabytych umiejętności było zrealizowanie symulacji łączącego elementy CQB oraz ratownictwa medycznego. Pokaz był również okazją pierwszej premiery pojazdy specjalnego „PAZUR”

Image

Image

Image

Image

NOCNA ADRENALINA
Ostatnim punktem sobotnich zajęć było zapoznanie z zagadnieniami nocnych działań CQB. Przerobiony został wcześniej realizowany materiał ale w warunkach ograniczonej widoczności i z zastosowaniem oświetleniem taktycznego.

Image

Image

Image

Następnie Waldemar Lijewski przedstawił tematykę związaną z konwojowaniem. Jako pierwsze omówione zostały techniki interwencyjne do zastosowania w tego rodzaju działaniach. Instruktor ten jako jeden z prekursorów użycia MMA w policyjnych technikach interwencyjnych zaprezentował niespotykane przez nas wcześniej podejście do tych zagadnień.
Image

Image

Image

Na koniec zrealizowanych zostało kilka sekwencji zatrzymania pojazdu podwyższonego ryzyka.

Image

Image

BEZCENNA LEKCJA
Pierwsze wspólne manewry Specjalnych Grup Operacyjnych zorganizowane pod patronatem COUNTERTERRORISM TRAINING POLAND Cichy Fight & Tactics Group Consulting były dla wszystkich możliwości zrewidowania własnych poglądów oraz wyciągnięcia wniosków skonstruowanych przez ludzi którzy przez lata ciężkiej służby zdobyli bagaż wartościowych doświadczeń. Pokrzepiające były również słowa instruktorów, którzy docenili fakt, że kilkadziesiąt osób reprezentujących jedną organizację przyjechały z drugiego końca kraju pokazując, że jest to dla nich coś więcej niż tylko zabawa.

Image

Image

2-dniowe zajęcia dostarczyły zasób wiedzy, który przetwarzać będziemy jeszcze przez długie tygodnie. Wnioski powstałe po wspólnych działaniach, pokazują że w szeregach SGO jest jeszcze wiele do zrobienia, poprawienia i zrozumienia. Dysponujemy jednak wskazówkami, które ułatwią obranie właściwego kierunku zmian. Co jednak najważniejsze – tego ciężkiego zadania podejmujemy się w gronie wyjątkowych ludzi.

Image

Image

Image

Dziękuje całej ekipie SGO Gdańsk za profesjonalne podejście do zagadnienia oraz godne naśladowania przez innych zaangażowanie.” – Tomek instruktor i manager CTP CFT i „BOR”

Image

Specjalne Grupy Operacyjne, pragną podziękować:
Instruktorom oraz managerowi CTP CFT i „BOR”
Społecznemu Sztabowi Ratownictwa w Międzyrzeczu
Muzeum Fortyfikacji w Pniewie
17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej
18 Batalionowi Powietrznodesantowemu
Combat ID Kampfhund
oraz tabodesign.com i Maciejowi Laskowskiemu

Image

O tym co działo się drugiego dnia seminariów i na zawodach Longshot 2012, napiszemy już wkrótce…

Image

Image

Wsparcie sprzętowe dla SGO zapewniają:

Helikon-Tex

http://www.helikon-tex.com/images/logo.png

Gunfire.pl

http://img36.imageshack.us/img36/3517/gunfirelogo.png

 

 

Copyright © 2010 - 2019 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl