SGO Ciągnie do morza – Sekcja Operacji Wodnych SGO

Image

Z dniem 1 czerwca 2012 r. została utworzona Sekcja Operacji Wodnych wchodząca w skład Specjalnych Grup Operacyjnych – zarządzana przez Zespół Realizacyjny Alfa SGO Gdańsk. Czynnikiem inicjującym utworzenie sekcji wodnej była potrzeba oraz przede wszystkim chęć poszerzenia zakresu działań SGO głównie z zakresu technik nurkowania i operacji podwodnych. Z uwagi na łatwy dostęp do wód morskich, zalewów, jezior, rzek i wszelkiego rodzaju zbiorników wodnych, możliwości operacyjne i wybór miejsc do treningów jest bardzo szeroki.
Działania sekcji będą opierały się głównie na zadaniach tak jak nazwa wskazuje wodnych oraz wodno – lądowych: operacji rozpoznania i dywersji przy wykorzystaniu zespołu bojowego nurków, nauki pracy w zespole, nawigacji oraz podwodnej komunikacji przy użyciu określonych znaków.

Image

Do zadań SWO SGO w przyszłości będzie również wchodzić wykonywanie zadań przy użyciu wodnych środków transportu – wszelkiego rodzaju łodzi, pontonów oraz przede wszystkim łodzi szybkiego reagowania typu RIB. Sekcja będzie skupiała się również na działaniach antyterrorystycznych na środkach morskiego transportu komercyjnego jak i przemysłowego. SOW będzie również skupiać się na działaniach ratowniczych tych podwodnych jak i na suchym lądzie.
SOW ma być sekcją wielozadaniową skupiającą się na zadaniach wodnych. Sekcja ma być również zespołem szybkiego reagowania w sytuacjach związanych z zagrożeniami wodnymi, wodno – lądowymi w ilości dwóch zespołów realizacyjnych.

Image

Najważniejsze dla działania sekcji jest BEZPIECZEŃSTWO OPERATORÓW

Wymogi stawiana osobom chcącym wchodzić w skład SOW:
• Pół roku jako pełnoprawny operator SGO. Operacje wodno-lądowe będą wymagały tak samo doskonałego wyszkolenia z zakresu taktyki niebieskiej jak i CQB (z uwagi na działania w małych pomieszczeniach okrętowych). Dopiero osoba posiadające odpowiednie przeszkolenie i pewność siebie w działaniach w bliskim kontakcie będzie mogła zająć się podnoszeniem swoich umiejętności z działań wodnych.
• Certyfikowany kurs OWD. Kurs Open Water Diver jest kursem podstawowym, wprowadzającym do tematyki nurkowania co za tym idzie – NIE MA MOŻLIWOŚCI aby osoba chcąca wchodzić w skład SOW nie posiadała takiego kursu. Dla ułatwienia i ujednolicenia procesu szkoleniowego sekcja nawiązała już współpracę z odpowiednim podmiotem.
• Dobra kondycja, wytrzymałość fizyczna, umiejętność dobrego pływania. Działania podwodne/dywersyjne charakteryzują się często wysoką czasochłonnością równoznaczną dla ekspozycji ciała ludzkiego na niesprzyjające czynniki zewnętrzne takie jak chłód, wilgoć. Charakterystyka wodna zmusza do posiadania wysokich umiejętności pływackich. Konieczność przemieszczania się z sprzętem do nurkowania oraz sprzętem bojowym co daje min. 20 kg samego osprzętu. Umiejętność wspinania się po linach, drabinkach SPELEO aby dostać się na pokład obiektu docelowego. Konieczność skoków do wody z dużej wysokości. Często do pokonania są długie dystanse wodne oraz lądowe a następnie konieczność wykonania określonego zadania bojowego i powrót do punktu ewakuacji. Bez odpowiedniego przygotowania fizycznego i umiejętności żadna z powyższych czynności nie będzie możliwa do zrealizowania.
• Dojrzałość i odporność psychiczna. Działania podwodne często łączą się z działaniami nocnymi. Brak możliwości kontaktu werbalnego, ciemność oraz fakt znajdowania się głęboko pod powierzchnią wody może różnie wpływać na psychikę ludzką. Jedna osoba nie umiejąca się zachować i nie działająca zgodnie z ustalonymi schematami naraża życie całego zespołu. Osoba działająca pod wodą musi być osobą dojrzałą i odpowiedzialną.
• Umiejętność pracy w zespole. Charakterystyka działania podwodnego skupia się na działania w zespole. Nie ma możliwości schodzenia pod wodę samemu ponieważ jest to zbyt ryzykowne. Zawsze działa się z kimś. Z kimś na kim trzeba polegać i zaufać mu aby w sytuacji niebezpiecznej umiał zachować spokój i odpowiednio zareagować. Zgranie zespołu podwodnego jest szczególnie trudne z uwagi na komunikację za pomocą odpowiednich gestów które powinny być od razu zrozumiałe i przyjęte do wiadomości. Niezmiernie ważne zatem jest zgranie i „wyczucie” się osób działających w zespołach bojowych SOW oraz wzajemne zaufanie.
• Wysoka dyspozycyjność. Treningi SOW odbywają się często. Są to głównie treningi kondycyjne jak i siłowe. Przynajmniej raz w tygodniu odbywają się spotkania na basenie oraz zajęcia z instruktorami pływackimi. Wysoki nacisk kładziony jest na obecność na treningach CQB. Osoba chcąca działać w sekcji wodnej musi przejawiać zapał do treningów, oraz odpowiednią postawę która będzie wzorem dla innych operatorów innych sekcji. Poza ogólnymi treningami SGO odbywają się treningi stricte pod działalność SOW. Daje to liczbę nawet 10 spotkań w miesiącu. Skupiamy się na maksymie „Fight as You Train, Train as You Fight”.

Image

Jak każda z osób śledzących poczynania SGO wie, że tej grupie najbardziej zależy na samodoskonaleniu oraz szerzeniu wartości i dzieleniu się zakresem informacji, jakim wolno się jej dzielić. Materiały szkoleniowe SGO będą również zawierać materiały związane z taktyką niebieską. Cały plan prezentacji oraz materiałów szkoleniowych będzie przedstawiany w sposób stopniowy. Od kompletnych podstaw do rzeczy bardziej zaawansowanych. Nie zabraknie profesjonalnej oprawy graficznej, fotograficznej oraz materiałów filmowych z działań podwodnych rewelacyjnego trójmiejskiego fotografa Łukasza Grzella z Tabodesing. Łukasz będzie wchodził w skład zespołów SOW co za tym idzie, wymagania przed nim stawiane nie będą odstawać od wymagań stawianych innym osobom. Przygotowania do certyfikacji osób chcących wchodzić w skład teamu SOW już trwają od jakiegoś czasu i na pierwsze efekty pracy nie będzie trzeba długo czekać. Temat będzie na pewno ciekawostką z uwagi na utrudnioną dostępność lub nawet całkowity brak materiałów związanych z militarnymi działaniami wodnymi.
W MilTacu powstanie specjalny dział dedykowany właśnie działaniom z zakresu taktyki niebieskiej.

Image

SOW SGO z Gdańska nie jest pierwszą między-zespołową sekcją działająca w ramach SGO:
– SGO BOST zarządzą sekcją spadochronową działającą w Bielsku
– SGO WOT zarządzą sekcją Krav Maga w Goleniowie.

Do tego obligatoryjnie w każdej grupie SGO działają sekcje strzeleckie i taktyczne.

Copyright © 2010 - 2021 Formacja SGO | Wykonanie: tabodesign.com | Kontakt: kontakt@formacjasgo.pl